“OpenAI” şirkəti “Broadcom” ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırladığı ilk xüsusi süni intellekt çipini təqdim edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Jalapeño” adlanan yeni prosessor OpenAI-nin süni intellekt modellərinin işlədilməsi (inference) prosesləri üçün xüsusi olaraq dizayn edilib. Şirkətin məlumatına görə, çipin hazırlanması zamanı OpenAI-nin öz süni intellekt modellərindən də istifadə olunub.
Hazırda sınaq mərhələsində olan “Jalapeño”nun ilkin nəticələri mövcud qabaqcıl alternativlərlə müqayisədə enerji sərfiyyatına görə daha yüksək məhsuldarlıq nümayiş etdirdiyini göstərir.
OpenAI və Broadcom arasında strateji tərəfdaşlıq ötən ilin oktyabrında rəsmən elan edilsə də, şirkətin uzun müddətdir Nvidia qrafik prosessorlarından asılılığını azaltmaq məqsədilə öz çipini hazırladığı barədə məlumatlar yayılırdı. Daha əvvəl Google və Amazon da süni intellekt iş yüklərini sürətləndirmək üçün xüsusi hazırlanmış AI akseleratorlarını istifadəyə vermişdilər.
Yeni çip əsasən istifadəçi sorğularına cavab vermək üçün hazır süni intellekt modellərinin işə salındığı inference proseslərinə yönəlib. OpenAI xüsusilə real vaxt rejimində çalışan proqramlaşdırma modellərində aşağı əməliyyat xərclərinin təmin edilməsini vurğulayıb.
Şirkət hesab edir ki, süni intellekt infrastrukturunun bütün səviyyələrinə – çip arxitekturasından yaddaş sistemlərinə, şəbəkələşmədən yerləşdirmə və məhsul təcrübəsinə qədər – nəzarət etməsi modellərin daha sürətli, etibarlı və əlçatan olmasına imkan verəcək.
OpenAI bildirib ki, məqsəd süni intellekt modellərini istifadəçilər üçün daha sürətli, daha etibarlı və daha sərfəli etməkdir.

Компания OpenAI представила первый собственный чип для искусственного интеллекта, разработанный в сотрудничестве с Broadcom.
Как сообщает Valyuta.az, новый процессор под названием Jalapeño специально создан для запуска моделей искусственного интеллекта OpenAI в режиме inference. По данным компании, при разработке чипа также использовались собственные AI-модели OpenAI.
Jalapeño сейчас находится на стадии тестирования. Первые результаты показывают, что по производительности на единицу энергопотребления он превосходит существующие передовые альтернативы.
Хотя стратегическое партнерство OpenAI и Broadcom было официально объявлено в октябре прошлого года, ранее уже появлялась информация о том, что компания разрабатывает собственный чип, чтобы снизить зависимость от графических процессоров Nvidia. До этого Google и Amazon также запустили специализированные AI-ускорители для ускорения нагрузок, связанных с искусственным интеллектом.
Новый чип в основном ориентирован на процессы inference, при которых готовые модели искусственного интеллекта запускаются для ответа на запросы пользователей. OpenAI особо подчеркнула важность снижения операционных затрат для программных моделей, работающих в режиме реального времени.
Компания считает, что контроль над всеми уровнями AI-инфраструктуры — от архитектуры чипов и систем памяти до сетевых решений, развертывания и пользовательского опыта — позволит сделать модели более быстрыми, надежными и доступными.
OpenAI заявила, что ее цель — сделать модели искусственного интеллекта быстрее, надежнее и экономически доступнее для пользователей.