Məzənnə dəyişəndə, kimlər qazanır, kimlər itirir?
Valyuta məzənnəsində baş verən dəyişikliklər ilk baxışdan sadəcə rəqəmlərin yerinin dəyişməsi kimi görünə bilər. Bu dəyişikliklərin təsiri bəzən dərhal hiss olunur, bəzən isə zamanla üzə çıxır. Bəziləri üçün bu proses gündəlik qərarlara təsir edən mühüm amilə çevrilir, digərləri üçün isə sadəcə statistik göstəricidən ibarət olur. Məzənnə dəyişikliyi bir qrup üçün yeni imkanlar yaradırsa, digər qrup üçün gözlənilməz risklər və itkilərlə müşayiət olunur.
Bəs məzənnə dəyişiklikləri zamanı ən çox kimlər qazanır və kimlər itirir?
İqtisadçı Eldəniz Əmirov Valyuta.az-a bildirir ki, məzənnə dəyişikliyinin mənfi istiqamətdə olması, yəni yerli valyutanın ucuzlaşması, müsabət yox, daha çox mənfi təsir göstərir:
“Çünki bu, birbaşa inflyasiyanı sürətləndirir və əhalinin alıcılıq qabiliyyətini aşağı salır. Eyni zamanda, pul-kredit mühitində ciddi problemlər yaratmağa başlayır. Xarici valyutada öhdəliyi olanların gəlirləri milli valyutada olduğundan, onlar həmin öhdəlikləri yerinə yetirməkdə çətinlik çəkirlər. Digər tərəfdən, banklardakı əmanətlər də ciddi şəkildə öz dəyərini itirir. Əlavə olaraq, sahibkarlar üçün iqtisadi fəaliyyət daralır. Xammalın qiyməti artır, idxal məhsullarının qiymətində kəskin artımlar müşahidə olunur. Nəticədə, hər şey bahalaşdığı üçün bu məhsul və xidmətlərə ödəniş edənlərin sayı da avtomatik olaraq azalır”.
E. Əmirov bununla belə, ucuzlaşmanın müsbət tərəflərinin də mövcud olduğunu qeyd edir:
“Belə ki, yerli valyutanın dəyərdən düşməsi, fəaliyyətini ixraca yönəldən sahibkarlar üçün müsbət amil hesab olunur. Çünki bu hal həmin sahibkarlara digər ölkələrdən olan rəqiblərlə müqayisədə rəqabət üstünlüyü qazandırır. Yəni, qeyd etdiyim kimi, məzənnə dəyişikliyi alıcılıq qabiliyyətinə, bank sektoruna, kredit portfelinə, əhalinin istehlak gücünə və turizm sahəsinə təsir göstərir. Bu təsir bəzən müsbət, bəzən isə mənfi olur”.
“Ümumiləşdirilmiş şəkildə demək olar ki, əgər bir ölkədə ixracda qeyri-neft sektorunun payı yüksəkdirsə, idxaldan asılılıq azdırsa və daxili istehsal üstünlük təşkil edirsə, o zaman həmin ölkədə yerli valyutanın ucuzlaşması təhlükəli hesab olunmur, əksinə, bu prosesin müsbət tərəfləri daha çoxdur. Lakin idxaldan asılı olan ölkələrdə milli valyutanın dəyərdən düşməsi daha çox risklər yaradır” – deyə iqtisadçı vurğulayır.

Изменения в валютном курсе на первый взгляд могут показаться лишь перестановкой цифр. Однако влияние этих изменений иногда ощущается немедленно, а иногда проявляется со временем. Для одних это становится важным фактором, влияющим на ежедневные решения, для других — просто статистическим показателем. Если изменение курса создаёт новые возможности для одной группы, то для другой оно сопровождается неожиданными рисками и потерями.
Кто же чаще всего выигрывает и кто проигрывает при изменениях курса?
Экономист Элдениз Амиров сообщил Valyuta.az, что негативное изменение курса, то есть обесценивание национальной валюты, оказывает скорее отрицательное влияние, а не конкурентное преимущество:
«Потому что это напрямую ускоряет инфляцию и снижает покупательную способность населения. В то же время это начинает создавать серьёзные проблемы в монетарно-кредитной сфере. Люди с обязательствами в иностранной валюте испытывают трудности с их выполнением, так как их доходы выражены в национальной валюте. Кроме того, вклады в банках значительно теряют в стоимости. Дополнительно, для предпринимателей экономическая активность сокращается. Цены на сырьё растут, наблюдается резкий рост цен на импортные товары. В итоге, из-за общего повышения цен, автоматически снижается количество потребителей этих товаров и услуг».
Тем не менее, Э. Амиров отмечает положительные стороны обесценивания:
«Так, снижение стоимости национальной валюты считается положительным фактором для предпринимателей, ориентированных на экспорт. Это даёт им конкурентное преимущество по сравнению с соперниками из других стран. Как я уже сказал, изменение курса влияет на покупательную способность, банковский сектор, кредитный портфель, потребительский спрос и туристическую отрасль. Это влияние может быть как положительным, так и отрицательным».
«В целом, если в стране высокая доля несырьевого экспортного сектора, низкая зависимость от импорта и преобладает внутреннее производство, то обесценивание национальной валюты не считается опасным, а его положительные стороны преобладают. Однако в странах с высокой зависимостью от импорта снижение курса национальной валюты создаёт больше рисков», — подчёркивает экономист.