Dövlət Neft Fondunun xərcləri bu səbəblərə görə azalıb
2026-cı il üzrə Dövlət Neft Fondunun büdcə layihəsində Fondun idarə olunması ilə bağlı xərclərdə əvvəlki illərlə müqayisədə azalma müşahidə edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Hesablama Palatasının Dövlət Neft Fondunun 2026-cı il büdcəsinə verdiyi Rəydə yer alıb.
Bildirilib ki, büdcə layihəsinə əsasən, 2026-cı ildə Fondun idarə edilməsi ilə bağlı ümumi xərclərin 41,9 milyon manat təşkil edəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu göstərici 2024-cü ilin müvafiq icra göstəricisi ilə müqayisədə 7,8 milyon manat və ya 22,9 faiz çoxdur. Eyni zamanda, 2025-ci ilin proqnoz göstəricisi ilə müqayisədə xərclərdə 1,8 milyon manat və ya 4,1 faiz azdır.
Qeyd edilib ki, xərclərin cari illə müqayisədə azalması əsasən malların (işlərin və xidmətlərin) satın alınması, eləcə də qeyri-maliyyə aktivləri üzrə nəzərdə tutulan vəsaitlərin azalması ilə bağlıdır.

В проекте бюджета Государственного нефтяного фонда Азербайджана на 2026 год зафиксировано сокращение расходов, связанных с управлением Фондом, по сравнению с предыдущими годами.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в заключении Hesablama Palatası по проекту бюджета Фонда на 2026 год.
Согласно представленному документу, в 2026 году общий объем расходов на управление Фондом прогнозируется на уровне 41,9 млн манатов. Этот показатель на 7,8 млн манатов, или на 22,9%, превышает фактические показатели исполнения за 2024 год. Вместе с тем по сравнению с прогнозом на 2025 год расходы сократятся на 1,8 млн манатов, или на 4,1%.
Отмечается, что снижение расходов по сравнению с текущим годом в основном связано с уменьшением ассигнований на закупку товаров, работ и услуг, а также с сокращением средств, предусмотренных по статье нефинансовых активов.