“Petrokem Qrup” MMC, nizamnamə kapitalının 13 milyon 90 min manat məbləğindən 8 milyon 508 min 500 manat azaldılaraq, 4 milyon 581 min 500 manata endirildiyini elan edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, kapitalda 2,9 dəfə azalma deməkdir.
Şirkət bu dəyişikliklə bağlı debitor və kreditorlara rəsmi xəbərdarlıq yayıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, kreditorlar hüquqi şəxsin nizamnamə kapitalının azaldılması halında öhdəliklərin vaxtından əvvəl icrasını, xitam verilməsini və ya zərərin əvəzinin ödənilməsini tələb etmək hüququna malikdirlər.
MMC, 1992-ci ildən BP şirkətinin Azərbaycandakı sürtkü yağları üzrə eksklüziv distribyutoru olan “Petrochem Group”un tərkibində fəaliyyət göstərir. Şirkət həmçinin “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG), “Şahdəniz”, “Bakı-Tbilisi-Ceyhan” (BTC) və “Cənubi Qafqaz” boru kəməri (CQBK) layihələri üzrə inventar idarəçiliyi, tələblərin planlaşdırılması və mütəxəssis məsləhətləri kimi xidmətlər göstərir.

ООО «Petrokem Qrup» объявило о снижении уставного капитала с 13 млн 90 тыс. манатов на 8 млн 508 тыс. 500 манатов — до 4 млн 581 тыс. 500 манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это означает сокращение капитала в 2,9 раза.
В связи с данным изменением компания направила официальные уведомления дебиторам и кредиторам. В сообщении подчёркивается, что в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики кредиторы вправе в случае уменьшения уставного капитала юридического лица требовать досрочного исполнения обязательств, их прекращения либо возмещения причинённого ущерба.
ООО действует в составе компании «Petrochem Group», которая с 1992 года является эксклюзивным дистрибьютором BP в Азербайджане по смазочным материалам. Кроме того, компания предоставляет услуги по управлению запасами, планированию потребностей и экспертному консультированию в рамках проектов «Азери–Чираг–Гюнешли» (АЧГ), «Шахдениз», «Баку–Тбилиси–Джейхан» (BTC) и «Южный Кавказский трубопровод» (ЮКТ).