Məşhur alman bankı Epşteynə görə peşman olub: "Səhv etmişik"
Almaniyanın ən böyük banklarından biri olan “Deutsche Bank” ABŞ-da azyaşlı qızlara qarşı cinsi istismar və fahişəlik şəbəkəsi yaratmaq ittihamı ilə həbs edilən və daha sonra həbsxanada ölü tapılan milyarder Ceffri Epşteynlə apardığı kommersiya fəaliyyətlərinə dair yeni ifşalardan sonra açıqlama yayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bank baş verən prosesi “səhv” kimi qiymətləndirib.
“Deutsche Bank”ın sözçüsü Alman Xəbər Agentliyinə (DPA) bildirib: “2020-ci ildən bəri dəfələrlə vurğulandığı kimi, bankımız 2013-cü ildə Ceffri Epşteyni müştəri kimi qəbul etməklə səhv etdiyini qəbul edir”.
Sözçü qeyd edib ki, Epşteynin 2019-cu ilin iyulunda həbsindən dərhal sonra səlahiyyətli orqanlarla əlaqə yaradılıb və istintaqa tam dəstək verilib. Maliyyə cinayətləri ilə mübarizə mexanizmlərinin gücləndirildiyini bildirən bank nümayəndəsi əlavə edib:
"Deutsche Bank" bu məsələni nəzarətçi qurumlarla məsləhətləşərək sistemli şəkildə araşdırıb. Həmin vaxtdan etibarən təlim, nəzarət və əməliyyat proseslərinin təkmilləşdirilməsinə mühüm investisiyalar yatırılıb, maliyyə cinayətləri ilə mübarizə nəzarətləri ciddi şəkildə sərtləşdirilib. Keçmişdəki bu iş münasibətinə görə dərin peşmanlıq duyuruq və bu səhvdən nəticə çıxarmışıq".
Bankın baş icraçı direktoru Kristian Zevinq məsələ ilə bağlı daha əvvəlki açıqlamasında qurumun bu hadisədən lazımi dərslər çıxardığını bildirib və əlavə edib: "Təbii ki, bu prosesin əməkdaşlar səviyyəsində də nəticələri olub".
Bununla o, bank daxilində aparılan kadr dəyişikliklərinə işarə edib.
Bankın açıqladığı məlumatlara görə, Epşteyn 2013-cü ilin avqustunda müştəri portfelinə daxil edilib, bu münasibət isə yalnız 2018-ci ilin dekabrında “münasibətlərin dayandırılması prosesi” ilə mərhələli şəkildə sona çatdırılmağa başlanıb.
Bu arada, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən yayımlanan “Epşteyn dosyaları”na əsaslanan beynəlxalq media məlumatlarında Epşteynin “Deutsche Bank”da 40-dan çox hesab açdığı və sərvətinin əhəmiyyətli hissəsini bu qurum vasitəsilə idarə etdiyi bildirilir.
Alman mediasının yazdığına görə, Alman Qiymətli Kağızlar Sahiblərinin Müdafiəsi Assosiasiyası (DSW) vitse-prezidenti və vəkil Klaus Nidinq banka Epşteynlə bağlı məsələlərdə daha çox şəffaflıq göstərməyə çağırıb.
Nidinq 28 may 2026-cı ildə keçiriləcək “Deutsche Bank”ın illik ümumi yığıncağı ərəfəsində Epşteynlə bağlı bütün maliyyə sənədlərinin və iş münasibətlərinin detallı şəkildə açıqlanmasının vacib olduğunu vurğulayıb: "Şayiələrin bankın nüfuzuna daha çox zərər verməməsi üçün bu sənədlərin təqdim olunması şərtdir".
Bütün xəbərlər"Qida məhsullarının bahalaşması davam edə bilər" - VİDEO
11.02.2026Texnologiya müasir avtomobilləri ölüm tələsinə çevirirmi?
11.02.2026"iPhone" dünyanın aktiv smartfon bazasının 1/4-ni tutur
11.02.2026Azərbaycan "Microsoft"la Rəqəmsal Bacarıq Mərkəzinin yaradılmasını müzakirə edib
11.02.2026Azərbaycanda startapların maliyyələşməsi ilə bağlı qanun layihəsi hazırlanıb
11.02.2026"Paramount" "Warner Bros."a görə 2,8 milyard dollar cərimə ödəməyə hazırdır
11.02.2026"Temu" bağlamaları gömrükdə ilişib qalanlara ŞAD XƏBƏR – Çarəsi tapıldı
11.02.2026İlham Əliyev: Azərbaycan iqtisadiyyatına son 20 il ərzində 350 milyard dollardan çox sərmayə qoyulub
11.02.2026İlham Əliyevin sədrliyi ilə "Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası" adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə keçirilib

Один из крупнейших банков Германии, «Deutsche Bank», выступил с заявлением после новых разоблачений, связанных с коммерческой деятельностью, которую вел с миллиардером Джеффри Эпштейном, арестованным в США по обвинению в создании сети сексуальной эксплуатации несовершеннолетних девочек и проституции, и впоследствии найденным мертвым в тюрьме.
Valyuta.az сообщает, что банк назвал произошедшее «ошибкой».
Представитель «Deutsche Bank» сообщил Немецкому новостному агентству (DPA): «Как многократно подчеркивалось с 2020 года, наш банк признает ошибкой принятие Джеффри Эпштейна в клиенты в 2013 году».
Представитель отметил, что после ареста Эпштейна в июле 2019 года банк незамедлительно связался с уполномоченными органами и оказал полное содействие в расследовании. Представитель банка также добавил, что механизмы борьбы с финансовыми преступлениями были усилены:
««Deutsche Bank» системно изучил этот вопрос в консультациях с регулирующими органами. С тех пор были сделаны значительные инвестиции в обучение, контроль и совершенствование операционных процессов, а контроль за борьбой с финансовыми преступлениями серьезно ужесточен. Мы глубоко сожалеем о прошлом допущенном в этом вопросе и извлекли уроки из этой ошибки».
Генеральный директор банка Кристиан Зевинг в своем предыдущем заявлении отметил, что организация сделала необходимые выводы из этого инцидента и добавил: «Естественно, этот процесс имел последствия и на уровне сотрудников».
Этим он указал на кадровые изменения, проведённые внутри банка.
Согласно заявлению банка, Эпштейн был включён в клиентский портфель в августе 2013 года, а отношения с ним начали постепенно прекращаться только с декабря 2018 года через процесс «прекращения отношений».
Тем временем, согласно международным сообщениям СМИ на основе «дел Эпштейна», опубликованных Министерством юстиции США, Эпштейн открыл более 40 счетов в «Deutsche Bank» и управлял значительной частью своего состояния через эту организацию.
По данным немецких СМИ, вице-президент и адвокат Ассоциации защиты владельцев ценных бумаг Германии (DSW) Клаус Нидинг призвал банк проявить большую прозрачность в вопросах, связанных с Эпштейном.
Нидинг подчеркнул, что накануне ежегодного общего собрания «Deutsche Bank», которое состоится 28 мая 2026 года, важно детально раскрыть все финансовые документы и деловые отношения, связанные с Эпштейном: «Представление этих документов необходимо, чтобы слухи не навредили репутации банка еще больше».