ABŞ dolları bütün əsas valyutalara qarşı dəyər itirib. İnvestorlar Amerikanın iqtisadiyyatında yeni zəifləmə əlamətlərinin ortaya çıxmasından sonra ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi tərəfindən faiz dərəcələrinin aşağı salınacağını gözləyirlər.
Valyuta.az "Bloomberg"ə istinadən xəbər verir ki, ABŞ-da çərşənbə günü işsizlik və cümə günü inflyasiya göstəricilərinin açıqlanması ərəfəsində yaranan narahatlıq treyderlər üçün dollar mövqelərini azaltmaq üçün əlavə səbəbdir.
Sinqapurdakı "Credit Agricole" strateqi Devid Forrester bildirib:
"Nisbi faiz dərəcələrinin mövzusu yenidən aktuallaşıb, çünki ABŞ-ın zəif iqtisadi göstəriciləri investorlara FES-in gələcəkdə faizləri daha da endirmə ehtimalını qiymətlərə daxil etməyə vadar edir".
ABŞ Ticarət Nazirliyinin məlumatına görə, ölkədə pərakəndə satışlar dekabrda gözlənilmədən dayanıqlı olub, bu isə ilin sonuna yaxın istehlakçıların iqtisadiyyata dəstəyinin azaldığını göstərir.
Eyni zamanda, Avstraliya dolları ABŞ dollarına qarşı 0,8% artıb.
"Markets Live" strateqi Mark Krenfild qeyd edib:
"Avstraliya dollarının yüksəlməsi ABŞ dollarını satmaq üçün əlavə siqnallar verir. Bu vəziyyətdən qazanclı çıxan valyutalar arasında iyena, avro və Yeni Zelandiya dolları da var".

Американская валюта подешевела по отношению ко всем основным валютам. Инвесторы ожидают снижения процентных ставок со стороны Федеральная резервная система на фоне появления новых признаков замедления экономики США.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Bloomberg, обеспокоенность в преддверии публикации в среду данных по безработице и в пятницу — по инфляции в США стала для трейдеров дополнительным поводом сократить позиции по доллару.
Стратег сингапурского подразделения Credit Agricole Дэвид Форрестер заявил:
«Тема относительных процентных ставок вновь выходит на первый план, поскольку слабые экономические показатели США заставляют инвесторов закладывать в цены вероятность дальнейшего снижения ставок ФРС».
По данным Министерство торговли США, розничные продажи в стране в декабре неожиданно продемонстрировали устойчивость, что свидетельствует об ослаблении поддержки экономики со стороны потребителей к концу года.
В то же время австралийский доллар укрепился на 0,8% по отношению к доллару США.
Стратег «Markets Live» Марк Кренфилд отметил:
«Рост австралийского доллара подаёт дополнительные сигналы к продаже американской валюты. В числе валют, выигравших от текущей ситуации, также находятся иена, евро и новозеландский доллар».