“İş yoldaşlarının rəhbərliyə gətirilməsi kollektivdə psixoloji çətinliklər yarada bilər”
Bəzən rəhbər seçilərkən şirkətin içindən seçilir ki, o artıq şirkətin iş prosesini, mexanizmini bilir.  Amma işçilərin rəhbər seçilən iş yoldaşını rəhbər kimi qəbul etməsi çətin olur, rəhbər gözü ilə görə bilmirlər. Şirkət içindən rəhbər seçmək nə dərəcə də düzgündür? Bu zaman nələr nəzərə alınmalıdır?
Valyuta.az-a danışan SAT Group şirkətinin həmtəsisçisi, idarəçi və biznes konsultant Anar Bayramov bildirir ki, şirkət daxilindən rəhbər seçilməsi bir sıra mühüm nüansları ehtiva edir.
Onun sözlərinə görə, daxili kadrın rəhbər vəzifəyə irəli çəkilməsinin əsas müsbət tərəflərindən biri əməkdaşın şirkətə bağlılığının artmasıdır: “İşçi öz inkişaf yolunu həmin qurum daxilində görə bildikdə motivasiyası yüksəlir. Bu yanaşma eyni zamanda digər əməkdaşlara da açıq mesaj verir ki, şirkətdə real nəticə göstərən və əməyilə seçilən şəxslər irəli çəkilir. Bu, yalnız şüar olaraq deyil, praktikada tətbiq edildikdə daha təsirli olur”.
Ekspert deyir ki, istər rəhbər kənardan gəlsin, istərsə də daxildən seçilsin, hər iki halda onun üçün ciddi rəhbərlik sınağı başlayır: “Xüsusilə eyni şöbədə uzun müddət birgə çalışmış əməkdaşlardan birinin statusunun dəyişməsi kollektivdə psixoloji çətinliklər yarada bilər. Bu vəziyyətdə yalnız rəsmi təyinatla işçilərin onu rəhbər kimi qəbul edəcəyini gözləmək düzgün yanaşma deyil”.
Anar Bayramov Müşahidə Şurasının sədri oldu
A.Bayramovun fikrincə, bu mərhələdə əsas məsələ ədalət prinsipidir: “İşçilər başa düşməlidirlər ki, rəhbər təyinatı hansı meyarlara və nəticələrə əsasən həyata keçirilib. Bu anlayış formalaşdıqdan sonra prosesin uğuru artıq seçilmiş rəhbərin davranışından asılı olur”.
Ekspert əlavə edir ki, yeni rəhbər komanda ilə ünsiyyəti düzgün qurmalı, vəzifə dəyişikliyindən sonra münasibətlərdə kəskin dəyişiklik yaratmamalıdır: “Kommunikasiya “biz bir komandayıq və ümumi hədəflərə birlikdə çatırıq” prinsipi üzərində qurulmalıdır. Dostcasına münasibətlə tələbkarlıq arasında balansın qorunması çətin olsa da, açıq və səmimi ünsiyyət bu tarazlığı təmin edir”.
Ekspert son olaraq qeyd etdi ki, demokratik idarəetmə modeli yalnız insani münasibətlər və sərbəstliklə deyil, eyni zamanda aydın tələblərlə effektiv olur: “Xüsusilə rəhbərliyin ilk günlərində diqqətli davranmaq, süni məsafə saxlamamaq vacibdir. Çünki süni məsafə etimadın azalmasına və kollektiv daxilində əlavə problemlərin yaranmasına səbəb ola bilər”.

Иногда при выборе руководителя выбирают сотрудника изнутри компании, поскольку он уже знаком с рабочими процессами и механизмами организации. Однако сотрудникам бывает сложно принять коллегу в качестве руководителя, поскольку они не могут воспринимать его с позиции начальника. Насколько правильно выбирать руководителя изнутри компании? На что следует обратить внимание в таком случае?
По словам сооснователя, управляющего и бизнес-консультанта компании SAT Group Анара Байрамова, в беседе с Valyuta.az, выбор руководителя изнутри компании связан с рядом важных нюансов.
Он отмечает, что одним из главных положительных аспектов продвижения внутреннего кадра на руководящую должность является повышение лояльности сотрудника к компании: «Если работник видит свой путь развития внутри организации, его мотивация возрастает. Такой подход также посылает открытый сигнал другим сотрудникам о том, что в компании продвигаются те, кто демонстрирует реальные результаты и выделяется своим трудом. Это более эффективно, когда реализуется на практике, а не остается лишь лозунгом».
Эксперт говорит, что, независимо от того, приходит ли руководитель извне или продвигается изнутри, в любом случае для него начинается серьезное испытание руководством: «Особенно если среди коллектива долгое время работают совместно и меняется статус одного из сотрудников, это может вызвать психологические трудности в коллективе. В такой ситуации неправильно ожидать, что сотрудники примут его как руководителя только на основании официального назначения».
Анар Байрамов стал председателем наблюдательного совета
По мнению А. Байрамова, ключевым моментом на данном этапе является принцип справедливости: «Сотрудники должны понимать, на каких критериях и результатах основано назначение руководителя. После формирования этого понимания успех процесса зависит от поведения избранного руководителя».
Эксперт добавляет, что новый руководитель должен правильно выстроить коммуникацию с командой и не допускать резких изменений в отношениях после смены должности: «Коммуникация должна строиться на принципе „мы одна команда и вместе достигаем общих целей“. Поддерживать баланс между дружескими отношениями и требовательностью сложно, однако открытое и искреннее общение обеспечивает эту гармонию».
В завершение эксперт подчеркнул, что демократическая модель управления эффективна не только за счет человеческих отношений и свободы, но и благодаря четким требованиям: «Особенно важно в первые дни руководства соблюдать осторожность, не создавать искусственную дистанцию. Ведь искусственная дистанция ведет к снижению доверия и возникновению дополнительных проблем внутри коллектива».