Bir dövr internet dünyasına damğa vuran və sosial xəbər paylaşımının öncüllərindən hesab olunan “Digg” uzun fasilədən sonra yenidən fəaliyyətə başlayır.
Valyuta.az xəbər verir ki, quruluş baxımından “Reddit”ə bənzəyən platforma çərşənbə günü etibarilə açıq beta versiyasını istifadəçilərin ixtiyarına verib. Artıq həm veb-sayt, həm də mobil tətbiq üzərindən “Digg” dünyasına qoşulmaq, icmalara üzv olmaq və məzmun istehsal etmək mümkündür. Platformada bir məzmunu bəyənib ön plana çıxarmaq üçün isə onu “qazmaq” (digging) tələb olunur.
"İnkişaf prosesi istifadəçilərlə birlikdə davam edəcək"
“Digg”in baş icraçı direktoru Castin Mezell beta mərhələsinin başlanması ilə bağlı açıqlamasında bu addımın prosesin sonu olmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, açıq beta mərhələsinə keçid platformanın artıq hamının gözü önündə böyüməyə hazır olduğunu göstərir. Castin Mezell bildirib ki, xüsusiyyətlər sınaqdan keçirilir, istifadəçilər diqqətlə dinlənilir və məhsul onlarla birlikdə inkişaf etdirilir. O qeyd edib ki, bu yalnız başlanğıcdır və daxil olan rəylər “Digg”in gələcək istiqamətini müəyyənləşdirəcək.
Tanış adların iddialı tərəfdaşlığı
Yenilənmiş “Digg”in arxasında texnologiya dünyası üçün kifayət qədər tanış simalar dayanır. Platformanın orijinal qurucusu Kevin Rouz və “Reddit”in təsisçilərindən biri olan Aleksis Ohanyan birləşərək “Digg”in yeni dövründə mülkiyyət sahiblərinə çevriliblər. Bu tərəfdaşlığın sosial forumlar və xəbər paylaşımı sahəsində ciddi rəqabət yaradacağı gözlənilir. İstifadəçi mərkəzli bir struktur qurmağı hədəfləyən komanda keçmişin populyar ruhunu müasir dövrün tələbləri ilə uzlaşdırmağı planlaşdırır.

Платформа "Digg", ранее оказавшая значительное влияние на интернет-пространство и считающаяся одним из первопроходцев в сфере социальных новостей, возобновляет свою деятельность после долгого перерыва.
По информации Valyuta.az, платформа, по структуре схожая с «Reddit», в среду выпустила открытую бета-версию для пользователей. Теперь присоединиться к миру «Digg», вступать в сообщества и создавать контент возможно как через веб-сайт, так и через мобильное приложение. Для того чтобы отметить и выделить контент на платформе, необходимо его «копать» (digging).
«Процесс развития будет продолжаться совместно с пользователями»
Главный исполнительный директор «Digg» Джастин Мезелл в заявлении по поводу запуска бета-версии отметил, что этот шаг не является финалом процесса. По его словам, переход к открытой бете демонстрирует готовность платформы к открытому росту на глазах у всех. Мезелл подчеркнул, что функции проходят тестирование, пользователи внимательно слушаются, а продукт развивается вместе с ними. Он заявил, что это только начало, и отзывы определят дальнейшее направление развития «Digg».
Амбициозное партнерство знакомых лиц
За обновлённой платформой «Digg» стоят хорошо известные в технологическом мире личности. Оригинальный создатель платформы Кевин Роуз совместно с одним из основателей «Reddit» Алексисом Оханьян объединились и стали совладельцами новой эры «Digg». Ожидается, что это партнёрство создаст серьёзную конкуренцию в области социальных форумов и обмена новостями. Команда, ориентированная на пользователей, планирует сочетать популярный дух прошлого с требованиями современности.