Hərbi xidmətə çağırış və təxrislə bağlı Prezident sərəncam imzaladı
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan vətəndaşlarının 2026-cı il aprelin 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması və müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularının ehtiyata buraxılması haqqında Sərəncam imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, sərəncamla 2008-ci ildə doğulmuş və çağırış gününədək (həmin gün də daxil olmaqla) 18 yaşı tamam olmuş, habelə 1996–2007-ci illərdə doğulmuş, yaşı 30-dək olan, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçməmiş, müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışdan möhlət hüququ olmayan və ya müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışdan azad edilməmiş Azərbaycan vətəndaşları 2026-cı il aprelin 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılacaqlar.
Həmçinin "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunun 38.1.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş xidmət müddətini keçmiş müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları 2026-cı il aprelin 1-dən 30-dək ehtiyata buraxılacaqlar.

Президент подписал распоряжение о весеннем призыве и увольнении в запас в 2026 году
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о призыве граждан Азербайджанской Республики на срочную действительную военную службу с 1 по 30 апреля 2026 года, а также об увольнении в запас военнослужащих срочной действительной военной службы.
Как сообщает Valyuta.az, согласно распоряжению, граждане Азербайджана, родившиеся в 2008 году и достигшие ко дню призыва (включительно) 18-летнего возраста, а также родившиеся в 1996–2007 годах, в возрасте до 30 лет, не прошедшие срочную действительную военную службу в Вооружённых силах Азербайджана, не имеющие права на отсрочку от призыва и не освобождённые от него, будут призваны на срочную действительную военную службу с 1 по 30 апреля 2026 года.
Кроме того, военнослужащие срочной действительной военной службы, отслужившие срок, предусмотренный статьёй 38.1.1 закона «О воинской обязанности и военной службе», будут уволены в запас с 1 по 30 апреля 2026 года.