Fermer qızının milyarderə çevrilmə hekayəsi
Amerikalı milyarder biznesmen və konservativ siyasi donor olan Dayan Hendriks 2 mart 1947-ci ildə ABŞ-da doğulub. Mondovi şəhərində dünyaya göz açsa da, uşaqlığını Osseo şəhərində keçirib. O südçülüklə məşğul olan fermer ailənin qızı olaraq böyüyüb.
Erkən yaşlarda ailə qurur və 1964-ci ildə 17 yaşında olarkən ilk övladı dünyaya gəlib. Həmin dövrdə “Parker Pen Company” şirkətinin Janesville şəhərindəki müəssisəsində qələm yığmaqla işləməyə başlayıb. Uşağın atası ilə münasibəti uzun sürmədiyi üçün evlilik boşanma ilə nəticələnib.
1965-ci ildə “Osseo Fairchild High School” məktəbini bitirib. O, bir müddət "Playboy Club"də "Playboy Bunny" kimi işlədiyini də qeyd edir.
Bir müddət sonra dam örtüyü üzrə podratçı Ken Hendriks ilə tanış olub və 1975-ci ildə onunla evlənib. Birlikdə Beloit şəhəri ətrafında köhnə evlər alıb, təmir edib və kirayəyə veriblər. Daha sonra eyni işi sənaye obyektləri ilə də etməyə başlayıblar.
7 ildən sonra onlar kredit götürərək "ABC Supply" şirkətini yaratdılar. Bu şirkət sonradan ABŞ-da yaşayış və kommersiya binaları üçün dam örtüyü, pəncərə, su axıdıcı sistem və divarlarının üzlənməsi üçün istifadə olunan örtük materiallarının ən böyük topdansatış distributoruna çevrildi.
Dayan Hendriks müsahibələrinin birində şirkətin uğurunu müştəri xidmətində fərqlənmək və komanda ruhu ilə risk götürməkdə gördüyünü bildirib.
"ABC Supply”ı sıfırdan qurmaq üçün hər şeyi risk etdik" məhz bu risklər şirkəti ABŞ ın ən böyük topdansatış distribütorlarından birinə çevrilməsinə səbəb olub” - deyə o, vurğulayıb.
Hətta Hendriks "Müştərini dinləmək və ona uyğun xidmət göstərmək biznesin uğuruna aparan yoldur" gənc sahibkarlara məsləhət verib.
Dayan Hendriks 7 övladı var və o, Afton şəhərində yaşayır. Ken Hendriks 21 dekabr 2007-ci ildə, 66 yaşında, evində tikinti gedən damın bir hissəsindən yıxılaraq vəfat edib.
Dayan Hendriks hazırda "ABC Supply" şirkətinin sahibi və idarə heyətinin sədridir. 2018-ci ildə “Forbes” jurnalı onu ABŞ-ın “Öz zəhməti ilə varlanmış ən zəngin qadını” kimi sıralayıb. 2026-cü ilin 6 mart tarixinə olan məlumata görə, “Forbes” onun sərvətini 22,3 milyard ABŞ dolları olaraq qiymətləndirib. Məlumatlara əsasən, bu rəqəm 2012-ci ilin martında 2,8 milyard dollar olub.
Dayan Hendriks və Ken Hendriks Wisconsin ştatında ən böyük siyasi donor kimi tanınıblar.
Dayan Hendriks həm də Donald Trampın tanınmış maliyyə dəstəkçilərindən biridir. 2016 və 2020 seçki dövrlərində o, “Trump Victory” komitəsinə 1,4 milyon dollar ianə edib. 2020-ci il seçki dövründə əlavə olaraq yenə 1,4 milyon dollar həmin komitəyə və 4 milyon dollar “America First Action” təşkilatına bağışlayıb. Ümumilikdə Donald Trampın 2020-ci il prezident kampaniyasına 1,1 milyon dollar ianə edib. 2023-cü ilə qədər Hendriks “Make America Great Again, Inc.” adlı Super PAC-a 5 milyon dollar töhfə verib.
2016-cı il ABŞ prezident seçkilərində isə Demokrat namizəd Hillary Klintona qarşı çıxan və Respublikaçı senator Ron Consonu dəstəkləyən “Reform America Fund” adlı Super PAC-a 5 milyon dollardan çox vəsait bağışlayıb. Hendriks həmçinin Donald Trampın prezident kampaniyasında iqtisadi məsləhətçi kimi də fəaliyyət göstərib.
O, həmçinin siyasətçi Paul Ryanı da dəstəkləyib. 2014-cü ildə Koç qardaşları tərəfindən yaradılan Respublikaçı yönümlü Freedom Partners Action Fund Super PAC-ına 1 milyon dollar ianə edib. 2015 və 2016-cı illərdə isə həmin fonda hər il 2 milyon dollar bağışlayıb.
Aparılan araşdırma nəticəsində məlum olub ki, Hendriksin Rock County bölgəsində yerləşən Town of Rock ərazisindəki 8500 kvadrat fut sahəsi olan çoxmərtəbəli evi rəsmi sənədlərdə 1663 kvadrat fut sahəli birmərtəbəli ev kimi qiymətləndirilib.
Araşdırmalardan sonra Hendriks təhlükəsizlik səbəblərini əsas gətirərək vergi qiymətləndiricisinin əraziyə daxil olmasına icazə verməyib. Daha sonra o, evlə bağlı məlumatları qiymətləndiriciyə təqdim etməyə razılaşıb. Bunun nəticəsində əmlakın qiymətləndirilməsi 445.700 dollardan 1.205.500 dollara qaldırılıb.

История превращения дочери фермера Дайан Хендрикс в миллиардера
Американская миллиардерша, предприниматель и консервативный политический донор Дайан Хендрикс родилась 2 марта 1947 года в США. Она появилась на свет в городе Мондови, однако детство провела в городе Оссео. Хендрикс выросла в семье фермеров, занимавшихся молочным хозяйством.
В раннем возрасте она вышла замуж, и в 1964 году, в 17 лет, у неё родился первый ребёнок. В тот период она начала работать на предприятии компании Parker Pen Company в городе Джейнсвилл, где занималась сборкой ручек. Поскольку отношения с отцом ребёнка продлились недолго, брак завершился разводом.
В 1965 году Хендрикс окончила школу Osseo Fairchild High School. Позднее она также отмечала, что некоторое время работала в Playboy Club в качестве «Playboy Bunny».
Спустя некоторое время она познакомилась с подрядчиком по кровельным работам Кеном Хендриксом и в 1975 году вышла за него замуж. Вместе они начали покупать старые дома в окрестностях города Белойт, ремонтировать их и сдавать в аренду. Позже супруги начали заниматься тем же бизнесом и с промышленными объектами.
Через семь лет, взяв кредит, они основали компанию ABC Supply. Со временем компания стала крупнейшим в США оптовым дистрибьютором материалов для кровли, окон, водосточных систем и облицовки стен для жилых и коммерческих зданий.
В одном из интервью Дайан Хендрикс отмечала, что успех компании связан с высоким уровнем обслуживания клиентов и готовностью команды идти на риск.
«Чтобы создать ABC Supply с нуля, мы рискнули всем. Именно этот риск позволил компании стать одним из крупнейших оптовых дистрибьюторов в США», — подчеркнула она.
Хендрикс также советует молодым предпринимателям внимательно слушать клиентов. По её словам, «умение услышать клиента и предложить подходящий сервис — это путь к успеху в бизнесе».
У Дайан Хендрикс семеро детей, она проживает в городе Афтон. Кен Хендрикс погиб 21 декабря 2007 года в возрасте 66 лет — он сорвался с крыши во время строительных работ у себя дома.
В настоящее время Дайан Хендрикс является владелицей и председателем совета директоров компании ABC Supply. В 2018 году журнал Forbes включил её в список «самых богатых женщин США, заработавших состояние самостоятельно». По состоянию на 6 марта 2026 года, по данным Forbes, её состояние оценивается в 22,3 млрд долларов. Для сравнения, в марте 2012 года этот показатель составлял 2,8 млрд долларов.
Дайан и Кен Хендрикс также известны как крупнейшие политические доноры штата Висконсин.
Дайан Хендрикс является одной из известных финансовых сторонниц Дональда Трампа. В избирательные циклы 2016 и 2020 годов она пожертвовала 1,4 млн долларов комитету Trump Victory. В период выборов 2020 года она дополнительно направила ещё 1,4 млн долларов тому же комитету и 4 млн долларов организации America First Action. В общей сложности на президентскую кампанию Дональда Трампа 2020 года она внесла 1,1 млн долларов. К 2023 году Хендрикс также пожертвовала 5 млн долларов Super PAC под названием Make America Great Again, Inc.
На выборах президента США 2016 года она выделила более 5 млн долларов Super PAC Reform America Fund, который выступал против кандидата от демократов Хиллари Клинтон и поддерживал республиканского сенатора Рона Джонсона. Хендрикс также работала экономическим советником в президентской кампании Дональда Трампа.
Кроме того, она поддерживала политика Пола Райана. В 2014 году Хендрикс пожертвовала 1 млн долларов республиканскому Super PAC Freedom Partners Action Fund, созданному братьями Кох. В 2015 и 2016 годах она перечисляла в этот фонд по 2 млн долларов ежегодно.
В ходе проведённого расследования выяснилось, что её многоэтажный дом площадью 8500 квадратных футов, расположенный в Town of Rock округа Рок, в официальных документах был оценён как одноэтажный дом площадью 1663 квадратных фута.
После расследования Хендрикс, сославшись на соображения безопасности, отказалась допустить налогового оценщика на территорию. Позднее она согласилась предоставить оценщику данные о доме. В результате оценочная стоимость недвижимости была повышена с 445 700 до 1 205 500 долларов.