Azərbaycanda ən çox maaş alan qadınların çalışdığı sahələr
Qadınların məşğulluğu və onların iqtisadi-sosial inkişafda rolunun daha da artırılması prioritet məsələlərdəndir. Hazırda ölkəmizdə məşğul əhalinin 2 milyon 414 mini qadınlardır. Məşğul əhalidə kişilərin sayı isə 2 milyon 615 min nəfərdir. İşçi qüvvəsində qadınların sayı isə 2 milyon 571 mindir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü, deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Millət vəkili bildirib ki, Azərbaycanda qadınların ən çox çalışdığı sektor təhsildir:
"Hazırda əmək müqaviləsi ilə çalışan qadınlarımızın sayı 722 147 nəfərdir. Onun 242 801 nəfəri təhsil sektorunda çalışır. Bu, ümumi muzdlu qadın işçilərin 33.6 faizi deməkdir. Bu, eyni zamanda o deməkdir ki, əmək müqaviləsi ilə çalışan hər 3 qadından 1-i təhsil sferasında işləyir”.
Deputat vurğulayıb ki, əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi qadınlarımın üstünlük verdiyi ikinci ən böyük sektordur:
"Ümumi payda 16.2 faiz ilə bu sferada 116 976 qadın vətəndaşımız çalışır. İlk üçlüyü isə ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri sektoru tamamlayır. Burada 95 566 qadın vətəndaşın əmək müqaviləsi qeydiyatdan keçib”.
V.Bayramov əlavə edib ki, qadınların orta aylıq əmək haqqısına gəldikdə isə, ən yüksək maaş mədənçıxarma sənayesində təklif edilir:
"Burada qadın işçilərin orta maaşı 2 915 manatdır. Daha sonra maliyyə və sığorta fəaliyyəti ilə məşğul olan qadın vətəndaşların orta aylıq maaşı gəlir 1 813 manatdır. Burada ilk üçlüyü informasiya və rabitə sektoru tamallayır: 1 353 manat. Məşğulluqda böyük paya malik olan təhsil sektorunda isə qadınların orta aylıq maaşı 731 manatdır. Hazırda qadınların orta aylıq maaşı kişilərin orta əmək haqqısının 68.9 faizinə bərabərdir. Qlobal olaraq bu nisbət 77-80 faizdir”.

Повышение занятости женщин и усиление их роли в социально-экономическом развитии остаются одними из приоритетных задач. В настоящее время в Азербайджане число занятых женщин составляет 2 млн 414 тыс. человек. При этом количество занятых мужчин достигает 2 млн 615 тыс. В составе рабочей силы число женщин составляет 2 млн 571 тыс.
Как сообщает Valyuta.az, об этом написал на своей странице в социальных сетях депутат Милли Меджлиса, член комитета по труду и социальной политике Вугар Байрамов.
По словам парламентария, сектор образования является сферой, где в Азербайджане занято наибольшее количество женщин.
«В настоящее время число женщин, работающих по трудовому договору, составляет 722 147 человек. Из них 242 801 работают в сфере образования. Это означает 33,6% от общего числа наемных женщин-работников. Фактически каждая третья женщина, работающая по трудовому договору, занята в образовательной сфере», — отметил он.
Депутат подчеркнул, что вторым по популярности среди женщин сектором является здравоохранение и оказание социальных услуг.
«В этой сфере заняты 116 976 женщин, что составляет 16,2% от общего числа. Тройку лидеров замыкает сектор торговли и ремонта транспортных средств, где официально зарегистрированы трудовые договоры у 95 566 женщин», — добавил В.Байрамов.
По его словам, самые высокие средние зарплаты для женщин предлагаются в добывающей промышленности.
«Средняя зарплата женщин-работников в этой отрасли составляет 2 915 манатов. Далее следуют сфера финансов и страхования, где средняя месячная зарплата женщин достигает 1 813 манатов. Тройку также замыкает сектор информации и связи — 1 353 маната. В образовательной сфере, где занято значительное число женщин, средняя месячная зарплата составляет 731 манат. В настоящее время средняя зарплата женщин равна 68,9% от средней заработной платы мужчин. В мировом масштабе этот показатель составляет 77–80%», — подчеркнул депутат.