Avropa qaz uğrunda döyüşdə uduzur: Bazarda nə baş verir?
Avropaya doğru hərəkət edən mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) daşıyan bir tanker səfər zamanı marşrutunu dəyişərək Asiyaya yönəlib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu qərar dünya qaz bazarında qiymətlərin kəskin artmasından sonra qəbul edilib.
Macarıstanın iqtisadi nəşri olan "Vilaggazdasag" yazır ki, Yaxın Şərqdəki münaqişə səbəbindən məhdud qaz təklifi uğrunda rəqabət güclənir. “BW Brussels” adlı tanker əvvəlcə Avropa limanına doğru hərəkət edirdi, lakin səfər zamanı marşrutunu dəyişərək hazırda Asiyaya istiqamət alıb.
Ekspertlərin sözlərinə görə, hazırkı qiymət artımı dövründə Avropaya yönəlmiş LNG tədarükünün marşrutunu dəyişərək Asiyaya yönəldiyi ilk məlum hadisə məhz budur.
Bu qərarın səbəbi Asiya alıcılarının mövcud qaz ehtiyatları uğrunda daha fəal rəqabət aparmasıdır. Qeyd edilir ki, qlobal LNG ticarətində belə hallar adi təcrübədir: tədarüklər adətən daha yüksək qiymət təklif edilən bazarlara yönəldilir.
Bazar gərginliyinə Yaxın Şərqdəki münaqişə səbəb olub. İran ərazisinə edilən hücumlar səbəbilə Qətərin mayeləşdirilmiş qaz istehsalını dayandırmasından sonra Avropada qaz qiymətləri kəskin yüksəlib. Artım son dərəcə sürətli olub: Avropada qazın qiyməti bir həftə ərzində 66 faiz artıb.
Bu addım bazar üçün xüsusilə həssas hesab olunur, çünki Qətər dünyada LNG-nin əsas ixracatçılarından biridir. Yaxın Şərq ölkəsi qlobal mayeləşdirilmiş qaz tədarükünün təxminən 20 faizini təmin edir və ABŞ-dan sonra ikinci ən böyük ixracatçı olaraq qalır. Təklifin kəskin azalması isə dərhal dünya üzrə qiymətlərin yüksəlməsinə səbəb olub.
“Kpler” şirkətinin analitikləri hesab edir ki, bu hadisə yalnız başlanğıc ola bilər. Hələ konkret alıcıya bağlanmamış digər qaz partiyaları ilə də oxşar vəziyyət yaşana bilər. Əgər Asiya bazarı daha yüksək qiymətlər təklif etməyə davam etsə, daha çox tanker marşrutunu dəyişə bilər.
Avropa qaz bazarı üçün bu ciddi problemdir: tədarükü itirməkdən ehtiyat edən alıcılar daha yüksək qiymət ödəməyə məcbur qala bilər. Bu isə öz növbəsində Avropa qaz birjalarında qiymətlərin daha da yüksəlməsinə gətirib çıxara bilər.
Qlobal LNG tədarükünün bir hissəsi həm də geosiyasi baxımdan həssas marşrutlardan keçir. Qətər və BƏƏ-dən olan tədarüklər dünya bazarına yalnız bir dəniz yolu – Hörmüz boğazı vasitəsilə çıxır. Regiondakı qeyri-sabitlik təkcə qiymətlərə deyil, həm də tədarük zəncirlərinin təhlükəsizliyinə təsir edir.
Statistik göstəricilər bu asılılığın miqyasını göstərir: 2025-ci ildə Pakistanın LNG idxalının 99 faizi Qətər və BƏƏ-dən gəlib. Bu göstərici Banqladeş və Hindistanda 59 faiz təşkil edib. Əgər Yaxın Şərqdə gərginlik davam edərsə, tankerin marşrut dəyişməsi yalnız ilk hadisə ola bilər və Avropa ilə Asiya arasında qaz uğrunda rəqabət daha da sərtləşə bilər.

Танкер сжиженного природного газа (LNG), направлявшийся в Европу, изменил маршрут во время рейса и взял курс на Азию.
Как сообщает Valyuta.az, такое решение было принято после резкого роста цен на мировом газовом рынке.
По данным венгерского экономического издания Vilaggazdasag, из-за конфликта на Ближнем Востоке усилилась конкуренция за ограниченные поставки газа. Танкер BW Brussels изначально направлялся в европейский порт, однако во время рейса изменил маршрут и сейчас движется в сторону Азии.
По словам экспертов, это первый известный случай, когда поставка LNG, предназначенная для Европы, была перенаправлена в Азию на фоне текущего скачка цен.
Причиной такого решения стала более активная конкуренция со стороны азиатских покупателей за существующие запасы газа. Отмечается, что в мировой торговле LNG подобная практика является обычной: поставки, как правило, перенаправляются на рынки, где предлагается более высокая цена.
Напряженность на рынке возникла на фоне конфликта на Ближнем Востоке. После того как Катар остановил производство сжиженного газа из-за атак на территории Ирана, цены на газ в Европе резко выросли. Рост оказался крайне стремительным: всего за одну неделю стоимость газа в Европе увеличилась на 66%.
Эта ситуация считается особенно чувствительной для рынка, поскольку Катар является одним из ключевых мировых экспортеров LNG. Страна обеспечивает около 20% мировых поставок сжиженного газа и остается вторым по величине экспортером после США. Резкое сокращение предложения сразу же привело к росту цен по всему миру.
Аналитики компании Kpler считают, что данный случай может быть лишь началом. Подобная ситуация может возникнуть и с другими партиями газа, которые еще не привязаны к конкретному покупателю. Если азиатский рынок продолжит предлагать более высокие цены, все больше танкеров могут изменить свои маршруты.
Для европейского газового рынка это представляет серьезную проблему: опасаясь потери поставок, покупатели могут быть вынуждены платить более высокую цену. Это, в свою очередь, может привести к дальнейшему росту котировок на европейских газовых биржах.
Часть мировых поставок LNG проходит и через геополитически чувствительные маршруты. Поставки из Катара и ОАЭ выходят на мировой рынок фактически через единственный морской путь — Ормузский пролив. Нестабильность в регионе влияет не только на цены, но и на безопасность цепочек поставок.
Статистика показывает масштаб этой зависимости: в 2025 году 99% импорта LNG Пакистана поступало из Катара и ОАЭ. В Бангладеш и Индии этот показатель составлял 59%. Если напряженность на Ближнем Востоке сохранится, изменение маршрута танкера может оказаться лишь первым случаем, а конкуренция между Европой и Азией за газ станет еще более жесткой.