Nazirlər Kabineti 7 may 2012-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Əlavə dəyər vergisi üzrə gömrük borcunun məbləğinin hesablanması Qaydası"nda dəyişiklik edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, gömrük borcu hesablanmış gömrük ödənişləri üzrə borclu olan və ya Gömrük Məcəlləsinin 258.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş üsullardan istifadə etməklə təminat verildikdə, həmin təminat üzrə öhdəlik daşıyan şəxslər tərəfindən ödənilə bilər. Fiziki şəxslər tərəfindən gömrük sərhədindən kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan malların keçirilməsi ilə əlaqədar yarana biləcək gömrük ödənişləri sahibkarlıq subyekti olmayan fiziki şəxs, habelə Gömrük Məcəlləsinin 258.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş üsullardan istifadə edilməklə təminat verildikdə, həmin təminat üzrə öhdəlik daşıyan şəxslər tərəfindən ödənilə bilər.

Правительство внесло изменения в "Правила расчёта суммы таможенной задолженности по налогу на добавленную стоимость", утверждённые постановлением Кабинета Министров от 7 мая 2012 года.
По информации Valyuta.az, в связи с этим премьер-министр Али Асадов подписал новое постановление.
Согласно постановлению, таможенная задолженность по рассчитанным таможенным платежам может быть уплачена должниками или лицами, предоставившими обеспечение в порядке, предусмотренном статьёй 258.1 Таможенного кодекса. В случае перемещения физическими лицами через таможенную границу товаров, не предназначенных для коммерческих целей, возникающие таможенные платежи могут быть уплачены физическим лицом, не являющимся субъектом предпринимательства, а также лицами, предоставившими обеспечение в порядке статьи 258.1 Таможенного кодекса.