Almaniyanın "Volkswagen", BMW və "Mercedes" şirkətləri 2030-cu ilə qədər mövcudluğunu dayandıra bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu açıqlama ilə iqtisadçı və Kiel Dünya İqtisadiyyatı İnstitutunun rəhbəri Moritz Şulyarik çıxış edib.
"Hibridos y Electricos" portalına görə, o, şirkətlərin biznesə yanaşmalarını kökündən dəyişdirməsələr, 2030-cu ilə qədər mövcud olmayacağını düşünür.
Şulyarik öz nəticələrini Avropa avtomobil sənayesindəki mövcud vəziyyətin təhlilinə əsaslandırır. O, sənayeni daha çətin dövrlərin gözlədiyinə inanır: elektrikləşdirmə, rəqəmsallaşdırma və qlobal rəqabətin birləşməsi fundamental dəyişikliklərə səbəb olur. Əvvəlki meyarlar onilliyin sonuna qədər əhəmiyyətsiz olacaq.
İqtisadçı əmindir ki, Alman avtomobil nəhəngləri ənənəvidirlər və keyfiyyətə və mühəndisliyə üstünlük verirlər. Lakin onlar mövcud biznes modellərinə meydan oxuyacaq əhəmiyyətli texnoloji və siyasi təzyiqlə üzləşəcəklər. Proqram təminatının hazırlanması, süni intellektin tətbiqi və avtonom sürücülük gələcəkdə əsas rol oynayacaq.
BMW, "Mercedes-Benz" və "Volkswagen" qlobal rəqiblərindən, xüsusən də Çin rəqiblərindən getdikcə geri qalır ki, bu da onların əsas bazarlardakı mövqelərini təhlükə altına alır. Müasir dünyada avtomobil artıq yalnız nəqliyyat vasitəsi deyil. O, həm də "rəqəmsal xidmət"dir. Şulyarik BMW-dən daha az təcrübəyə malik, lakin daha böyük texnoloji çevikliyə malik startaplara işarə edir.

Немецкие компании «Volkswagen», BMW и «Mercedes» могут прекратить существование к 2030 году.
Valyuta.az сообщает, что с таким заявлением выступил экономист и руководитель Института мировой экономики в Киле Мориц Шулярик.
По информации портала «Hibridos y Electricos», он считает, что если компании не коренным образом изменят свой подход к бизнесу, то к 2030 году их не будет.
Шулярик основывает свои выводы на анализе текущей ситуации в европейской автомобильной промышленности. По его мнению, отрасль ожидают более сложные времена: сочетание электрификации, цифровизации и глобальной конкуренции ведет к фундаментальным изменениям. Прежние критерии к концу десятилетия потеряют актуальность.
Экономист уверен, что немецкие автомобильные гиганты придерживаются традиционных подходов и делают ставку на качество и инженерное мастерство. Однако им предстоит столкнуться с значительным технологическим и политическим давлением, бросающим вызов существующим бизнес-моделям. В будущем ключевую роль будут играть разработка программного обеспечения, применение искусственного интеллекта и автономное вождение.
BMW, «Mercedes-Benz» и «Volkswagen» отстают от своих глобальных конкурентов, особенно китайских, что ставит под угрозу их позиции на основных рынках. В современном мире автомобиль — это не просто транспортное средство, он также является «цифровым сервисом». Шулярик обращает внимание на стартапы, обладающие меньшим опытом, чем BMW, но большей технологической гибкостью.