Dubaydan qaçaqmal qızıl gətirən biznesmen Bakı hava limanında saxlanılıb.
Lent.az-ın məlumatına görə, 56 yaşlı Yevlax rayon sakini Füzuli Əzimov (ad və soyad şərtidir) Birləşmiş Ərəb Əmirliyindən gətirdiyi külli miqdarda qızılı gizli yolla Azərbaycana keçirməyə cəhd edib.
İttiham aktına görə, gətirilən qızılın ümumi dəyəri 142 min 212 manat təşkil edib. Həmin 10 ədəd qızılın ümumi çəkisi də 711 qramdan artıq olub. Məlumata görə, Füzuli gətirdiyi qızılları aşkar olunmamaqdan ötrü yapışqan lentlə kvadrat formasında bağlayıb və kiçik ölçülü sellofan bükümlərdə saxlayaraq cibində gizlədib. Lakin metal detektoru qızıl külçələri aşkar edib və şəxs yoxlanışdan yayınmaq cəhdlərinə baxmayaraq "Özün et” masasının arxasında əyləşib. Cibindəki qızıl bağlamaları cibindən çıxararaq masanın arxasında gizlədib. Gömrük əməkdaşları həmin qaçaqmal qızılları aşkar edərək götürüblər.
Faktla bağlı F. Əzimov barəsində cinayət işi açılıb. Araşdırma zamanı məlum olub ki, gizli gətirilən qızılların gömrük ödənişləri cəmi 18 min 285 manat təşkil edir.
Məhkəmənin qərarı ilə F. Əzimov gizli keçirmək istədiyi qızılların ümumi dəyərinin 40 faizi, yəni 56 min 884 manat 80 qəpik miqdarında cərimələnib.

Бизнесмен, прибывший из Дубая, задержан в Бакинском международном аэропорту при попытке ввоза контрабандного золота.
Как сообщает Lent.az, 56-летний житель Евлахского района Физули Азимов (имя и фамилия условные) попытался незаконно ввезти в Азербайджан крупную партию золота, доставленного из Объединённых Арабских Эмиратов.
Согласно обвинительному акту, общая стоимость ввезённого золота составила 142 212 манатов. Речь идёт о 10 золотых слитках общим весом более 711 граммов. По данным следствия, чтобы избежать обнаружения, Азимов обмотал золото клейкой лентой, придав ему квадратную форму, поместил в небольшие целлофановые упаковки и спрятал в кармане.
Однако металлодетектор выявил наличие золотых слитков. Несмотря на попытки избежать досмотра, мужчина был направлен к столу «Сам декларируй», где, достав из кармана свёртки с золотом, попытался скрыть их за столом. Сотрудники таможни обнаружили и изъяли контрабандные изделия.
По данному факту в отношении Ф. Азимова возбуждено уголовное дело. В ходе расследования установлено, что сумма таможенных платежей за скрыто ввезённое золото должна была составить 18 285 манатов.
Решением суда Ф. Азимов оштрафован на 40% от общей стоимости золота, которое он пытался незаконно провезти, — на сумму 56 884 маната 80 гяпиков.