Prezident İlham Əliyev mikro, kiçik və orta biznesin inkişafı, investisiyaların və ixracın təşviqi sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və bununla əlaqədar bəzi məsələlərin tənzimlənməsi haqqında fərman imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, fərmana əsasən, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə İnvestisiyaların və İxracın Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) əsasında nazirlik yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı, İnvestisiyaların və İxracın Təşviqi Agentliyi yaradılıb.
Agentlik mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsi, qeyri-neft (qaz) sektoru üzrə investisiyaların və ixracın təşviqi istiqamətində fəaliyyət göstərən, sahibkarlıq subyektlərinin maraqlarının qorunmasında iştirak edən, dövlət orqanlarının (qurumlarının) və sahibkarların bu sahədə xidmətlərini əlaqələndirən, İqtisadiyyat Nazirliyinin strukturuna daxil olan qurumdur.
Agentliyin işçilərinin say həddi cəmi 370 ştat vahidi, o cümlədən onun Aparatının işçilərinin say həddi 291 ştat vahidi, regional bölmələrinin işçilərinin say həddi 79 ştat vahidi müəyyən edilib.
Nazirlər Kabineti aşağıdakılar barədə təkliflərini hazırlayıb dövlət başçısına təqdim etməlidir:
üç ay müddətində:
- Agentliyin əsasnaməsinin və strukturunun layihəsi;
- normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi;
doqquz ay müddətində:
- mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə, ixracatçılara və investorlara dövlət orqanları (qurumları) tərəfindən göstərilən xidmətlərin mərhələli şəkildə özəl sektor subyektləri tərəfindən həyata keçirilməsi mexanizmləri;
- qeyri-neft (qaz) sektoru üzrə investisiyaların və ixracın təşviqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi;
Bundan başqa, hökumət fərmanda göstərilən publik hüquqi şəxslərin balansında olan dövlət əmlakının Agentliyin balansına verilməsini üç ay müddətində təmin etməli, "Dövlət qulluğu haqqında" qanuna uyğun olaraq, Agentliyin işçilərinin fərmanda göstərilən publik hüquqi şəxslərin işçiləri hesabına komplektləşdirilməsinin təmin edilməsi ilə əlaqədar tədbirlər görməli, gentliyin fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsinə dair məsələləri bir ay müddətində həll etməli, Agentliyin maddi-texniki təminatı məsələlərinin həlli, habelə bu Fərmanda nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar xərclərin cari ildə dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş vəsait çərçivəsində maliyyələşdirilməsini, növbəti illərdə isə dövlət büdcəsi layihələrində müvafiq vəsaitin nəzərdə tutulmasını təmin etməli və bu barədə Prezidentə məlumat verməli, fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
Agentliyin əsasnaməsi və strukturu təsdiq edilənədək, fərmanda göstərilən publik hüquqi şəxslər öz fəaliyyətlərini davam etdirirlər.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о совершенствовании управления в сфере развития микро-, малого и среднего бизнеса, стимулирования инвестиций и экспорта, а также о регулировании ряда связанных с этим вопросов.
Как сообщает Valyuta.az, в соответствии с указом на базе Агентства по развитию малого и среднего бизнеса при Министерстве экономики и Агентства по поощрению инвестиций и экспорта (AZPROMO) создано Агентство по развитию малого и среднего бизнеса, поощрению инвестиций и экспорта при Министерстве экономики.
Новое ведомство является структурным подразделением Министерства экономики и осуществляет деятельность по поддержке развития микро-, малого и среднего предпринимательства, стимулированию инвестиций и экспорта в ненефтегазовом секторе, участвует в защите интересов субъектов предпринимательства, а также координирует услуги государственных органов (учреждений) и предпринимателей в данной сфере.
Предельная численность сотрудников Агентства установлена в количестве 370 штатных единиц, в том числе 291 штатная единица — по аппарату и 79 штатных единиц — по региональным подразделениям.
Кабинету министров поручено подготовить и представить главе государства предложения:
в течение трёх месяцев:
проект устава и структуры Агентства;
предложения по совершенствованию нормативно-правовых актов;
в течение девяти месяцев:
механизмы поэтапной передачи частному сектору услуг, оказываемых государственными органами (учреждениями) субъектам микро-, малого и среднего предпринимательства, экспортёрам и инвесторам;
предложения по совершенствованию механизмов стимулирования инвестиций и экспорта в ненефтегазовом секторе.
Кроме того, правительство должно в трёхмесячный срок обеспечить передачу в баланс Агентства государственного имущества, находящегося на балансе указанных в документе публичных юридических лиц, принять меры по укомплектованию штата Агентства за счёт сотрудников этих публичных юридических лиц в соответствии с Законом «О государственной службе», в месячный срок решить вопросы финансирования деятельности Агентства, обеспечить решение вопросов материально-технического обеспечения, а также финансирование предусмотренных указом мероприятий в текущем году в пределах средств, предусмотренных государственным бюджетом, и предусмотреть соответствующие ассигнования в проектах государственного бюджета на последующие годы. О выполнении данных поручений правительство должно проинформировать Президента и решить иные вопросы, вытекающие из указа.
До утверждения устава и структуры Агентства указанные в документе публичные юридические лица продолжают свою деятельность.