Bu şəxslərə azı 46 gün məzuniyyət veriləcək
Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə Qanunda öz əksini tapıb.
Qanuna əsasən, aşağıdakı işçilərə 46 təqvim günündən az olmayaraq məzuniyyət veriləcək:
* Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və konstitusiya quruluşunun müdafiəsi ilə, 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri ilə, hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələri) yerinə yetirməklə və ya Çernobıl AES-də hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələri) yerinə yetirməklə əlaqədar səbəblərdən əlilliyi olan işçilərə;
* Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə müharibə veteranı adı almış işçilərə;
* Döyüş əməliyyatı aparılan ölkədə hərbi xidmət borcunu yerinə yetirmiş hərbi qulluqçu olmuş işçilərə;

Внесены изменения в перечень работников особой службы, имеющих право на отпуск продолжительностью 46 календарных дней.
Это нашло отражение в Законе о внесении изменений в Трудовой кодекс, утверждённом Ильхам Алиев.
Согласно закону, отпуск продолжительностью не менее 46 календарных дней будет предоставляться следующим категориям работников:
• работникам с инвалидностью, полученной по причинам, связанным с защитой территориальной целостности, независимости и конституционного строя Азербайджанской Республики, событиями 20 января 1990 года, исполнением воинских (служебных) обязанностей, а также исполнением воинских (служебных) обязанностей на Чернобыльской АЭС;
• работникам, удостоенным звания ветерана войны за участие в боевых операциях в борьбе за территориальную целостность Азербайджанской Республики;
• работникам, ранее проходившим военную службу и исполнявшим воинский долг в странах, где велись боевые действия;