Birləşmiş Ştatlar və İsrailin İrana qarşı həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar fonunda Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar Bəhreyn və Küveytin hava məkanlarında dayandırılmış uçuşlar artıq 29-cu gündür ki, bərpa edilmir.
Oxu.az xəbər verir ki, bu barədə TASS-a Yaxın Şərqin hava hərəkətinin idarə edilməsi xidmətindəki mənbə bildirib.
Qeyd olunub ki, Bəhreyn və Küveyt üzərindəki hava məkanı əlavə olaraq 12 saat - bu gün yerli vaxtla saat 16:00-dək (Bakı vaxtı ilə 20:00 - red.) qapalı qalacaq.
Həmin hava məkanlarından istifadə edərək üçüncü dövlətlərə tranzit uçuşlar edən təyyarələrin də hərəkəti qadağan edilir.
Eyni zamanda, agentliyi məlumatlandıran mənbə vurğulayıb ki, Bəhreyn yalnız Manama aeroportundan qonşu Səudiyyə Ərəbistanı istiqamətində ən qısa hava dəhlizi ilə xüsusi buraxılış əsasında fərdi uçuşların icrasına şərait yaradır.
Bütün xəbərlərAvropada enerji və yanacaq çatışmazlığı riski artır
28.03.2026"Volkswagen" "Rivian"a əlavə 1 milyard dollar investisiya edir
28.03.2026Bəhreyn və Küveytin hava məkanı 29 gündür bağlıdır
28.03.2026Azərbaycan nefti bahalaşmaqda davam edir
28.03.2026Azərbaycanda gümüş istehsalı azalıb, ehtiyatlar açıqlanıb
28.03.2026ADY: Qatarların qrafikində qismən kənara çıxma halları ola bilər
28.03.2026Nadir "Ferrari Enzo" satışa çıxarılır - Qiyməti məlum oldu
28.03.2026Qəribə ideyalarla pul qazanan 8 fərqli insan - SƏHƏR OXUSU
28.03.2026"Google Translate"in real vaxt tərcümə funksiyası genişləndirilir
27.03.2026Yalnız biznes-klass xidmətləri təqdim edən lüks hava yolu şirkəti Maldivlərə yeni reyslər açır

На фоне военных операций США и Израиля против Ирана приостановленные рейсы в воздушном пространстве Бахрейна и Кувейта, связанные с ситуацией на Ближнем Востоке, не возобновляются уже 29-й день подряд.
Об этом сообщает источник в службе управления воздушным движением на Ближнем Востоке агентству ТАСС.
Отмечается, что воздушное пространство над Бахрейном и Кувейтом дополнительно останется закрытым в течение 12 часов — до 16:00 по местному времени сегодня (20:00 по бакинскому времени — ред.).
Также запрещено движение самолетов, выполняющих транзитные перелеты третьих государств через указанные воздушные пространства.
В то же время источник, информировавший агентство, подчеркнул, что Бахрейн разрешает выполнение индивидуальных рейсов только из аэропорта Манамы в направлении соседней Саудовской Аравии по кратчайшему воздушному коридору при особом допуске.