Azərbaycanda kriptovalyuta sahiblərinin kimliyi müəyyənləşdiriləcək
Valyuta.az "Modern.az"a istinadən xəbər verir ki, bu addım vergidən yayınma hallarını önləmək və çirkli pulların yuyulmasının qarşısını almaq məqsədilə atılacaq.
Məlumata görə, ölkəmiz 2028-ci ildən İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının yaratdığı CARF standartlarına uyğun olaraq, kriptovalyuta əməliyyatları barədə məlumatları toplamağa və həmin strandartları qəbul etmiş üzv ölkələrlə məlumat mübadiləsinə başlayır.
Azərbaycanın üzv olduğu standart mərkəzləşdirilmiş birjalara (CEX), bəzi mərkəzləşdirilməmiş platformalara (DEX), kripto bankomatlara və brokerlərə tətbiq olunacaq. Hesab olunur ki, kripto bazarı üçün toplanan məlumatlar gələcəkdə yalnız vergi hesabatı üçün deyil, həm də kripto aktiv sahiblərini müəyyən etmək üçün istifadə edilə bilər.
Hazırda 75 ölkə CARF-ı tətbiq etməyi öhdəsinə götürüb və ABŞ-də həmin standartları 2028-ci ildə qəbul etməyi və 2029-cu ildə məlumat mübadiləsinə başlamağı planlaşdırır.

В Азербайджане все операции с криптовалютами будут полностью отслеживаться и регистрироваться.
Valyuta.az со ссылкой на «Modern.az» сообщает, что этот шаг предпринимается с целью предотвращения уклонения от налогов и борьбы с отмыванием денег.
По информации, начиная с 2028 года страна будет собирать данные о криптовалютных операциях в соответствии со стандартами CARF, разработанными Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), и начнёт обмениваться информацией с государствами-членами, принявшими данные стандарты.
Правила распространены на централизованные биржи (CEX), отдельные децентрализованные платформы (DEX), криптобанкоматы и брокеров, с которыми работает Азербайджан. Ожидается, что собранные данные в будущем будут использоваться не только для налоговой отчётности, но и для идентификации владельцев криптоактивов.
В настоящее время 75 стран взяли на себя обязательство внедрять стандарт CARF. В США планируют принять этот стандарт в 2028 году и начать обмен данными в 2029 году.