Avropol saxta 1,2 milyard avro ələ keçirib
Avropa Birliyi ölkələrindəki hüquq-mühafizə orqanları və onların tərəfdaşları, Avropol tərəfindən əlaqələndirilən əməliyyat çərçivəsində təxminən 1,2 milyard avro dəyərində saxta əskinas ələ keçiriblər.
Bu barədə qurumun açıqlamasında bildirilib.
Rumıniya hakimiyyəti 4,8 milyondan çox saxta avro əskinasını ələ keçirib və Çindən gəldiyi iddia edilən 223.000-dən çox saxta əskinasın saxlanıldığı anbarı aşkarlayıb.
Bundan əlavə, Portuqaliya, Böyük Britaniya və ABŞ-nin birgə keçirdiyi üç ayrı əməliyyatda 220.000-dən çox saxta avro, funt sterlinq və ABŞ dolları sikkələri müsadirə edilib.
Avropolun məlumatına görə, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları 2025-ci ilin iyunundan noyabr ayına qədər davam edən əməliyyat zamanı saxta valyuta olan 379 poçt göndərişini müsadirə ediblər. Bu tədbirlər saxtakarlıq qruplarına qarşı 70 cinayət işinin açılmasına səbəb olub.
Vurğulanıb ki, ümumilikdə 7 milyondan çox saxta valyuta vahidi, o cümlədən təxminən 4,8 milyon avro əskinas və sikkə, 2,3 milyon ABŞ dolları əskinas, 23.000-dən çox Britaniya funt sterlinqi və təxminən 4.800 İsveçrə frankı ələ keçirilib.
Əməliyyatda 14 AB ölkəsinin hüquq-mühafizə orqanları, eləcə də Serbiya, Türkiyə, Böyük Britaniya və ABŞ-dan olan tərəfdaşları iştirak edib. Bəyanatda həmçinin bildirilib ki, Avropol Avropa Mərkəzi Bankı ilə birlikdə və Avropa Komissiyasının koordinasiyası altında saxta valyutanın yayılmasına qarşı mübarizə aparmaq üçün Çin hakimiyyəti ilə əməkdaşlığı gücləndirmək niyyətindədir.

Правоохранительные органы ЕС изъяли поддельные банкноты на сумму около 1,2 млрд евро
Правоохранительные органы стран Европейского Союза и их партнеры, действующие в рамках операции, координируемой Европолом, изъяли поддельные банкноты на сумму около 1,2 миллиарда евро.
Об этом говорится в сообщении организации.
Власти Румынии изъяли более 4,8 миллиона поддельных евро и обнаружили склад с более чем 223 000 поддельных банкнот, предположительно привезенных из Китая.
Кроме того, в трех отдельных операциях, совместно проведенных Португалией, Великобританией и США, изъято более 220 000 поддельных монет евро, фунтов стерлингов и долларов США.
По данным Европола, сотрудники правоохранительных органов конфисковали 379 почтовых отправлений с поддельной валютой в период с июня по ноябрь 2025 года. Эти действия привели к возбуждению 70 уголовных дел против групп, занимающихся подделкой.
Отмечается, что всего изъято более 7 миллионов единиц поддельной валюты, включая около 4,8 миллиона поддельных банкнот и монет евро, 2,3 миллиона поддельных долларов США, более 23 000 фунтов стерлингов и около 4 800 швейцарских франков.
В операции приняли участие правоохранительные органы 14 стран ЕС, а также партнеры из Сербии, Турции, Великобритании и США. В заявлении также указано, что Европол намерен усилить сотрудничество с китайскими властями в борьбе с распространением поддельной валюты совместно с Европейским центральным банком и под координацией Европейской комиссии.