Şirkətin bazardakı mövqeyini, ictimai imicini və tanınma səviyyəsini müəyyən edən əsas amillərdən biri onun marketinq strategiyasıdır. Məhz bu strategiyanın hazırlanması və icrası marketinq departamentinin üzərinə düşür. Bu struktur bölmə bazar mühitini təhlil edir, məhsul və xidmətlərin hədəf auditoriyasını müəyyənləşdirir, onların mövqeləndirilməsini və tanıdılmasını təmin edir. Effektiv marketinq siyasəti şirkətə rəqabət üstünlüyü qazandırır, müştəri ehtiyaclarına uyğun həllər təqdim etməyə və brend dəyərini gücləndirməyə imkan verir.
Valyuta.az bank sektorunun marketinq strategiyasına rəhbərlik edən şəxsləri araşdırıb.
Vəfa Səfərli-Abdullazadə, Marketinq direktoru, "ABB" - 2006-2011-ci illərdə Qafqaz Universitetində İngilis dili və ədəbiyyatı ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb. 2013-2015-ci illərdə "Maastricht School of Management"də Beynəlxalq biznes ixtisası üzrə biznesin idarə edilməsi üzrə magistr dərəcəsini əldə edib. 2024-cü ilin sentyabrı - 2025-ci ilin yanvar aylarında "Koç University"də İcraçı MBA (Executive MBA) proqramı üzrə təhsil alıb. Peşəkar fəaliyyətinə gəlincə, Vəfa Səfərli-Abdullazadə müxtəlif illərdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycan üzrə nümayəndiliyi, ADA Universiteti və “Port of Baku”da çalışıb.
Orxan Salayev, Marketinq direktoru, "Rabitəbank" - 2009-2013-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində İqtisadiyyat ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb. 2015-ci ildə Niderlandın Marketinq İnstitutu "NIMA"da Strateji marketinq üzrə icraçı təhsil proqramını (Executive Education) başa vurub. 2016-2018-ci illərdə "University of Science and Technology Beijing"də Neyromarketinq istiqaməti üzrə biznesin idarə edilməsi üzrə magistr dərəcəsi əldə edib.2019–2025-ci illərdə isə "University of International Business and Economics"də Biznesin idarə edilməsi - neyromarketinq ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru (PhD) proqramı üzrə təhsil alıb.
Orxan Salayev 2021-ci ilin fevralından etibarən “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin Biznesin inkişafı departamentində rəis müavini vəzifəsində çalışıb. Eyni zamanda Azərbaycanın Çin Xalq Respublikasındakı Səfirliyində ticarət nümayəndəsi, səfirliyin aparatında marketinq üzrə məsləhətçi, FINCA Azərbaycan QBKT-də Reklam və Təşviqat şöbəsində baş marketinq mütəxəssisi və şöbə rəisinin vəzifələrini icra edən şəxs, həmçinin Prezident yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzində layihə koordinatoru kimi fəaliyyət göstərib.
Günel Mavliyarova, Marketinq direktoru, "PAŞA Bank" - Günel Mavliyarova Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsində bakalavr və magistr təhsili alıb. 2017-ci ildə Maastricht School of Management-in MBA proqramını  bitirib. G. Mavliyarova 2014-2025-ci illər ərzində “Kapital Bank” ASC-də Marketinq üzrə Mükəmməllik Mərkəzinə (Leader of Marketing CoE) rəhbərlik edib. Yeni vəzifəsinə qədər isə “Birbank” ekosistemində marketinq üzrə məsləhətçi kimi fəaliyyət göstərib.
Rəşad Cümşüdov, Marketinq direktoru, "AFB Bank" - Rəşad Cümşüdov marketinq, korporativ kommunikasiya və brendin idarə edilməsi sahəsində 15 ildən artıq peşəkar təcrübəyə malikdir. O, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti**ndə Maliyyə və kredit ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb. Bakı Slavyan Universitetində isə Beynəlxalq münasibətlər və tərcümə (Ukrayna dili) ixtisası üzrə magistr təhsili əldə edib. Peşəkar fəaliyyətinin müxtəlif mərhələlərində "ABB", "PASHA Travel", "Rabitəbank" və "Yığım Payment System" kimi Azərbaycanın aparıcı şirkətlərində rəhbər vəzifələrdə çalışaraq geniş idarəetmə və strateji kommunikasiya təcrübəsi qazanıb.
Ayşən Həsənova, Reklam və Marketinq şöbəsinin rəhbəri, “Expressbank” - 2013-2017-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetində bakalavr təhsili alıb. Daha sonra, 2021-2023-cü ildə  Azərbaycan Universitetində magistr dərəcəsi əldə edib. A.Həsənova bu vəzifəsinə qədər, “eManat” və “MPAY”də Rəqəmsal marketinq və Fintex məhsullarının inkişafı üzrə qrup rəhbəri vəzifəsində çalışıb.
Sənan Həsənov, Marketinq direktoru, "Azər-Türk Bank" - 2001-2005-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Maliyyə və kredit ixtisası üzrə bakalavr, 2005-2007-ci illərdə isə həmin universitetdə Maliyyə ixtisası üzrə magistr təhsili alıb. O, həmçinin Niderlandın Marketinq İnstitutunda (NIMA) marketinq üzrə diplom proqramını tamamlayıb, Almaniyanın "Sparkassen Akademie" təşkilatında bankçılıq üzrə təcrübə proqramında iştirak edib, ABŞ-ın "Financial Services Volunteer Corps" mübadilə proqramına qatılıb və "Erickson Coaching International" çərçivəsində beynəlxalq kouçinq proqramlarını başa vurub. Sənan Həsənov karyerasına "Rabitəbank"da başlayıb. Burada o, ardıcıl olaraq Maliyyə departamentində assistent mütəxəssis, Müştəri xidmətləri departamentində xidmət üzrə mütəxəssis, Əməliyyatlar departamentində baş mütəxəssis, Plastik kartlar departamentində baş mütəxəssis və Biznesin inkişafı departamentində marketinq meneceri vəzifələrində çalışıb. Daha sonra "Rabitəbank"da Satış və marketinq departamentinin direktoru və Müştəri xidmətləri departamentinin direktoru vəzifələrini icra edib. Ardınca "DəmirBank"da Marketinq departamenti direktorunun müavini vəzifəsində çalışıb. "Azərbaycan Sənaye Bankı"nda isə Marketinq departamentinin direktoru vəzifəsini icra edib. Sonrakı mərhələdə "Caspian Development Bank"da Biznesin inkişafı direktoru vəzifəsində fəaliyyət göstərib. Eyni zamanda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) nəzdində Karyera Mərkəzinin direktoru və yumşaq bacarıqlar və karyera planlaması üzrə müəllim kimi çalışıb, həmçinin "Erickson Coaching International"un Azərbaycan üzrə ölkə tərəfdaşı olub.
Əlikamran İsmayılzadə, Marketinq rəhbərinin vəzifələrini icra edən şəxs, "AccessBank" - 2008-2012-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetində Beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb. Daha sonra 2012-2015-ci illərdə Bakı Slavyan Universitetində Diplomatiya ixtisası üzrə magistr təhsilini başa vurub. Fəaliyyətinə "AccessBank Azerbaijan"da fəaliyyəti dövründə o, əvvəlcə Satış və inkişaf departamentində pərakəndə bankçılıq üzrə aparıcı mütəxəssis kimi çalışıb. Daha sonra Marketinq departamentində aparıcı mütəxəssis, rəqəmsal marketinq üzrə baş mütəxəssis və marketinq meneceri vəzifələrini icra edib. Sonrakı mərhələdə isə Marketinq kommunikasiyaları şöbəsinin rəhbəri vəzifəsinə yüksəlib.
Derya Bıçakcı, Marketinq və korporativ əlaqələr direktoru, "Ziraat Bank Azərbaycan" - 1999–2003-cü illərdə Anadolu Universitetində İqtisadiyyat ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb. Daha sonra Rusiya "Peoples’ Friendship University"də Riyaziyyat ixtisası üzrə magistr təhsilini davam etdirib. Karyerasına bank sektorunda başlayan o, ilk olaraq Dışbank A.Ş.Fortis Bank A.Ş. strukturunda əməliyyatlar üzrə menecer vəzifəsində çalışıb. Daha sonra "TEB"də eyni istiqamət üzrə fəaliyyətini davam etdirib. 2014-cü ildə "Ziraat Bank" (Moscow) qoşularaq korporativ marketinq üzrə menecer və proseslərin idarə edilməsi üzrə təşkilati layihə rəhbəri kimi çalışıb. 2017-ci ildən etibarən "Ziraat Bank Azerbaijan"da satış və marketinq departamentinin direktoru, eyni zamanda optimizasiya və proseslərin idarə edilməsi üzrə layihə rəhbəri vəzifələrini icra edib. 2021-ci ilin yanvar ayından isə həmin bankda marketinq və korporativ əlaqələr direktoru vəzifəsində fəaliyyət göstərir.
Əhməd Əhmədov, Reklam və ictimaiyyətlə əlaqələr departamentinin direktoru, "Bank of Baku" - O, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC)də Biznesin idarə edilməsi ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb. Hazırda isə ADA Universitetində Dövlət idarəçiliyi üzrə magistr proqramı çərçivəsində təhsilini davam etdirir. Karyerasına "Oven Azerbaijan"da qrafik dizayner vəzifəsində başlayıb. Daha sonra "Bilfa Boya"da reklam meneceri kimi fəaliyyət göstərib. Sonrakı mərhələdə "Matanat A Company"də əvvəlcə ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə menecer, daha sonra isə reklam meneceri vəzifələrini icra edib. 2019-cu ildə "Azerbaijan Digital Arts School"da marketinq rəhbəri kimi çalışıb. Ardınca "Fortis Group LLC"də marketinq rəhbəri vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirib.

Вефа Сафарли-Абдуллазаде, директор по маркетингу «ABB» — в 2006–2011 годах получила степень бакалавра по специальности «Английский язык и литература» в Кавказском университете. В 2013–2015 годах окончила Maastricht School of Management, получив степень магистра делового администрирования (MBA) по направлению «Международный бизнес». В сентябре 2024 года – январе 2025 года прошла обучение по программе Executive MBA в Koç University.
В разные годы работала в представительстве Организации Объединённых Наций в Азербайджане, в Университете ADA и в «Port of Baku».
Орхан Салаев, директор по маркетингу «Rabitabank» — в 2009–2013 годах получил степень бакалавра по специальности «Экономика» в Азербайджанском государственном экономическом университете. В 2015 году завершил программу Executive Education по стратегическому маркетингу в Нидерландском институте маркетинга (NIMA). В 2016–2018 годах получил степень магистра делового администрирования по направлению «Нейромаркетинг» в University of Science and Technology Beijing. В 2019–2025 годах обучался в докторантуре (PhD) по специальности «Бизнес-администрирование — нейромаркетинг» в University of International Business and Economics.
С февраля 2021 года занимал должность заместителя начальника департамента развития бизнеса в ЗАО «Азербайджанские железные дороги». Также работал торговым представителем Азербайджана в Китайской Народной Республике при Посольстве Азербайджана, советником по маркетингу аппарата посольства, исполняющим обязанности начальника отдела рекламы и продвижения в FINCA Azerbaijan, а также координатором проектов в Центре стратегических исследований при Президенте Азербайджана.
Гюнель Мавлиярова, директор по маркетингу «PAŞA Bank» — получила степень бакалавра и магистра на факультете журналистики Бакинского государственного университета. В 2017 году окончила программу MBA Maastricht School of Management.
В 2014–2025 годах возглавляла Центр маркетингового совершенства (Leader of Marketing CoE) в «Kapital Bank» ОАО. До назначения на текущую должность работала консультантом по маркетингу в экосистеме «Birbank».
Рашад Джумшудов, директор по маркетингу «AFB Bank» — обладает более чем 15-летним профессиональным опытом в сфере маркетинга, корпоративных коммуникаций и бренд-менеджмента. Получил степень бакалавра по специальности «Финансы и кредит» в Азербайджанском государственном экономическом университете, а также степень магистра по специальности «Международные отношения и перевод (украинский язык)» в Бакинском славянском университете.
В разные годы занимал руководящие должности в ведущих компаниях Азербайджана, включая «ABB», «PASHA Travel», «Rabitabank» и «Yığım Payment System», где приобрёл значительный управленческий и стратегический коммуникационный опыт.
Айшен Гасанова, руководитель отдела рекламы и маркетинга «Expressbank» — в 2013–2017 годах получила степень бакалавра в Бакинском государственном университете. В 2021–2023 годах окончила магистратуру в Азербайджанском университете.
До назначения на текущую должность занимала позицию руководителя группы по цифровому маркетингу и развитию финтех-продуктов в «eManat» и «MPAY».
Сенан Гасанов, директор по маркетингу «Azər-Türk Bank» — в 2001–2005 годах получил степень бакалавра по специальности «Финансы и кредит», а в 2005–2007 годах — степень магистра по специальности «Финансы» в Азербайджанском государственном экономическом университете.
Окончил дипломную программу по маркетингу Нидерландского института маркетинга (NIMA), прошёл стажировку по банковскому делу в немецкой организации Sparkassen Akademie, участвовал в программе обмена Financial Services Volunteer Corps (США), а также завершил международные коучинговые программы Erickson Coaching International.
Карьеру начал в «Rabitabank», где последовательно занимал должности ассистента специалиста финансового департамента, специалиста по обслуживанию клиентов, ведущего специалиста операционного департамента, ведущего специалиста департамента пластиковых карт, менеджера по маркетингу департамента развития бизнеса. В дальнейшем занимал посты директора департамента продаж и маркетинга, а также директора департамента обслуживания клиентов в «Rabitabank».
Позже работал заместителем директора департамента маркетинга в «DəmirBank», директором департамента маркетинга в «Azərbaycan Sənaye Bankı», директором по развитию бизнеса в «Caspian Development Bank». Также являлся директором Центра карьеры при UNEC, преподавателем по развитию soft skills и карьерному планированию, а также страновым партнёром Erickson Coaching International в Азербайджане.
Аликамран Исмаилзаде, исполняющий обязанности руководителя маркетинга «AccessBank» — в 2008–2012 годах получил степень бакалавра по специальности «Международные отношения» в Азербайджанском университете языков, затем в 2012–2015 годах окончил магистратуру по специальности «Дипломатия» в Бакинском славянском университете.
В период работы в «AccessBank Azerbaijan» сначала занимал должность ведущего специалиста по розничному банкингу департамента продаж и развития, затем — ведущего специалиста маркетингового департамента, главного специалиста по цифровому маркетингу, маркетинг-менеджера. В дальнейшем был назначен руководителем отдела маркетинговых коммуникаций.
Дерья Бычакджы, директор по маркетингу и корпоративным связям «Ziraat Bank Azərbaycan» — в 1999–2003 годах получила степень бакалавра по специальности «Экономика» в Анатолийском университете. Продолжила обучение в Российском университете дружбы народов по специальности «Математика» (магистратура).
Карьеру начала в банковском секторе, работая менеджером по операциям в структуре Dışbank A.Ş. — Fortis Bank A.Ş., затем продолжила деятельность в «TEB». В 2014 году присоединилась к «Ziraat Bank» (Москва), где занимала должности менеджера по корпоративному маркетингу и руководителя организационных проектов по управлению процессами.
С 2017 года работала директором департамента продаж и маркетинга «Ziraat Bank Azerbaijan», одновременно руководя проектами по оптимизации и управлению процессами. С января 2021 года занимает должность директора по маркетингу и корпоративным связям банка.
Ахмед Ахмедов, директор департамента рекламы и связей с общественностью «Bank of Baku» — получил степень бакалавра по специальности «Бизнес-администрирование» в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC). В настоящее время продолжает обучение в магистратуре по направлению «Государственное управление» в Университете ADA.
Карьеру начал в «Oven Azerbaijan» в должности графического дизайнера, затем работал менеджером по рекламе в «Bilfa Boya». В дальнейшем занимал должности менеджера по связям с общественностью и менеджера по рекламе в «Matanat A Company». В 2019 году возглавлял маркетинг в «Azerbaijan Digital Arts School», после чего продолжил деятельность в качестве руководителя маркетинга в «Fortis Group LLC».