ASML Avropanın ilk trilyon dollarlıq şirkəti ola bilər
Süni intellekt bazarının sürətlə genişlənməsi ASML şirkətinin Avropa birjalarında dəyərinin artmasına səbəb olub. Şirkətin ikinci rübdə açıqladığı maliyyə nəticələri analitiklər arasında onun yaxın illərdə bazar dəyərini 1 trilyon dollara çatdıra biləcəyi ilə bağlı gözləntiləri gücləndirib.
Amsterdam, 20 iyul (Reuters) – Qlobal süni intellekt bumunun yaratdığı yüksək tələbat ASML-i Avropanın ən dəyərli şirkətlərindən birinə çevirib. Süni intellekt çiplərinə ehtiyac artdıqca, həmin çiplərin istehsalı üçün zəruri olan avadanlıqlar bazarında dominant mövqeyə malik olan Niderland şirkətinə investor marağı da yüksəlir.
İkinci rübdə gəlirlərin əhəmiyyətli artımından sonra investorlar və analitiklər əvvəllər real görünməyən bir sualı müzakirə edirlər: ASML Avropanın ilk trilyon dollarlıq şirkəti ola bilərmi?
Bununla belə, əsas risklərdən biri “Google”, “Amazon” və digər hiperskaler şirkətlərin məlumat mərkəzlərinə uzunmüddətli investisiyalarını eyni templə davam etdirib-etdirməyəcəyinə dair qeyri-müəyyənlikdir. Digər mühüm amil isə ASML, onun təchizatçıları və əsas müştəriləri olan TSMC və Samsungun genişlənmə planlarını tam həyata keçirə bilməsidir.
ASML səhmləri bu il təxminən 60 faiz bahalaşıb və şirkətin bazar dəyəri 700 milyard dollara yaxınlaşıb. Bu səbəbdən investorlar və analitiklər trilyon dollarlıq bazar kapitallaşmasının mümkün olduğunu hesab edirlər.
Stonehage Fleming şirkətinin Global Best Ideas fondunun aparıcı portfel meneceri Kerolayn Bell bildirib ki, ASML-in Avropada ilk olaraq 1 trilyon dollarlıq bazar dəyərinə çatan şirkət olmaq şansı yüksəkdir. Onun sözlərinə görə, ASML fondun portfelinin təxminən 8 faizini təşkil edir.
“Sadəcə bunun nə vaxt baş verəcəyini bilmirəm”, – deyə Bell bildirib.
Trilyon dollarlıq sual
İkinci rüb nəticələrindən sonra analitiklərin yenilənmiş proqnozları göstərir ki, bu ssenari artıq uzaq perspektiv kimi qiymətləndirilmir. “Barclays”, Susquehanna və Bernstein ASML səhmləri üzrə 12 aylıq hədəf qiyməti 2 600 ABŞ dollarından yuxarı müəyyən ediblər. Bu isə hazırkı qiymətdən təxminən 49 faiz yüksəkdir və şirkətin bazar dəyərinin 1 trilyon dollara çatmasına uyğun qiymətləndirmə hesab olunur.
ASML ekstremal ultrabənövşəyi (EUV) litoqrafiya sistemlərini istehsal edən yeganə şirkətdir. Bu avadanlıqlar ən müasir məntiq və yaddaş çiplərinin istehsalında istifadə olunur. İnvestorlar ASML-i qızıl axtarışı zamanı qızıl yox, bel və kürək satan şirkətlə müqayisə edirlər.
Capital Group şirkətinin portfel meneceri Con Lamb bildirib ki, idarə etdiyi fondlar ASML səhmlərinin təxminən 5 faizinə, yəni təxminən 35 milyard ABŞ dolları həcmində paya malikdir. O, bunu şirkətin "unikal aktivləri və güclü rəqabət üstünlükləri" ilə əsaslandırıb.
“Sənayenin fundamental göstəriciləri əvvəlkindən daha güclüdür və ASML bu ekosistemdə kritik mövqeyə malikdir”, – deyə Lamb vurğulayıb.
ASML artıq “Roche”, LVMH, Novo Nordisk, AstraZeneca və SAP kimi Avropanın aparıcı şirkətlərini bazar dəyərinə görə geridə qoyub.
Yüksək qiymətləndirmə üçün əsas şərt
LSEG məlumatlarına əsasən, ASML səhmləri 2027-ci il üzrə proqnozlaşdırılan mənfəət əsasında təxminən 38 qat qiymətləndirilir. Bu göstərici şirkətin əsas müştərisi olan TSMC-dən də yüksəkdir. TSMC isə “Nvidia” tərəfindən hazırlanan və “OpenAI”, Anthropic, eləcə də digər hiperskaler şirkətlər tərəfindən istifadə olunan süni intellekt çiplərini istehsal edir.
Analitiklər və investorlar hesab edirlər ki, bu yüksək qiymətləndirmənin qorunması üçün əsas şərt hiperskaler şirkətlərin süni intellekt infrastrukturu üzrə investisiyalarını davam etdirməsidir.
Alphinity Investment Management şirkətinin portfel meneceri Trent Masters bildirib ki, onun portfelinin təxminən 3 faizi ASML səhmlərinə yatırılıb.

Стремительное расширение рынка искусственного интеллекта привело к росту стоимости компании ASML на европейских биржах. Финансовые результаты компании за второй квартал усилили ожидания аналитиков, что в ближайшие годы ее рыночная капитализация может достичь $1 трлн.
Амстердам, 20 июля (Reuters). Высокий спрос, вызванный глобальным бумом искусственного интеллекта, превратил ASML в одну из самых дорогих компаний Европы. По мере роста потребности в ИИ-чипах усиливается и интерес инвесторов к нидерландской компании, занимающей доминирующее положение на рынке оборудования, необходимого для их производства.
После значительного увеличения выручки во втором квартале инвесторы и аналитики обсуждают вопрос, который ранее казался малореалистичным: может ли ASML стать первой европейской компанией с капитализацией $1 трлн?
При этом одним из основных рисков остается неопределенность относительно того, продолжат ли Google, Amazon и другие гиперскейлеры долгосрочные инвестиции в центры обработки данных прежними темпами. Еще одним важным фактором является способность ASML, ее поставщиков и крупнейших клиентов — TSMC и Samsung — полностью реализовать планы по расширению производства.
Акции ASML с начала года подорожали примерно на 60%, а рыночная стоимость компании приблизилась к $700 млрд. В связи с этим инвесторы и аналитики считают достижение триллионной капитализации вполне возможным.
Ведущий портфельный управляющий фонда Global Best Ideas компании Stonehage Fleming Кэролайн Белл заявила, что ASML имеет высокие шансы первой в Европе достичь рыночной стоимости в $1 трлн. По ее словам, акции компании составляют около 8% портфеля фонда.
«Я просто не знаю, когда именно это произойдет», — отметила Белл.
Вопрос на триллион долларов
Обновленные прогнозы аналитиков после публикации результатов за второй квартал показывают, что подобный сценарий уже не воспринимается как отдаленная перспектива. Barclays, Susquehanna и Bernstein установили 12-месячную целевую цену акций ASML выше $2,6 тыс.
Это примерно на 49% выше текущей стоимости и соответствует оценке, при которой капитализация компании может достичь $1 трлн.
ASML является единственным в мире производителем систем литографии в экстремальном ультрафиолетовом диапазоне — EUV. Это оборудование используется при производстве наиболее современных логических чипов и микросхем памяти.
Инвесторы сравнивают ASML с компанией, которая во время золотой лихорадки продает не золото, а лопаты и кирки.
Портфельный управляющий компании Capital Group Джон Лэмб сообщил, что фонды под его управлением владеют примерно 5% акций ASML, стоимость которых оценивается примерно в $35 млрд. Он объяснил это наличием у компании «уникальных активов и сильных конкурентных преимуществ».
«Фундаментальные показатели отрасли сейчас сильнее, чем когда-либо, а ASML занимает критически важное место в этой экосистеме», — подчеркнул Лэмб.
По рыночной стоимости ASML уже обошла такие ведущие европейские компании, как Roche, LVMH, Novo Nordisk, AstraZeneca и SAP.
Главное условие сохранения высокой оценки
Согласно данным LSEG, акции ASML оцениваются примерно в 38 прогнозных прибылей за 2027 год. Этот показатель превышает оценку ее ключевого клиента — TSMC.
TSMC производит разработанные Nvidia ИИ-чипы, которые используются OpenAI, Anthropic и другими крупными технологическими компаниями.
Аналитики и инвесторы считают, что главным условием сохранения столь высокой оценки является продолжение вложений гиперскейлеров в инфраструктуру искусственного интеллекта.
Портфельный управляющий компании Alphinity Investment Management Трент Мастерс сообщил, что около 3% его портфеля вложено в акции ASML.