Adətən sadə dekorativ obyekt kimi tanınan şamlar son illərdə lüks dizaynlarla yenidən formalaşdırılıb və bəzi satıcılar bahalı şamların satışı ilə xeyli gəlir əldə ediblər. Budur, bu günə qədər hazırlanmış ən bahalı yeddi şam:
1. "Gucci Virgin Violet" şamı – 680-700 dollar
Dünyanın ən bahalı moda markalarından biri olan "Gucci"nin bu siyahıya başçılıq etməsi təəccüblü deyil. "Virgin Violet" adlı şam moda şirkətinin ilk yüksək səviyyəli ətir kolleksiyası olan "The Alchemist’s Garden" xətti altında satılır. Qiyməti 680-700 dollar olan bu şam real qızıl detallarına malik çini qabda təqdim olunur və xüsusi moir torbada müştərilərə çatdırılır.
"Virgin Violet" müşk və iris ləçəklərinin qarışığından hazırlanır və incə, pudramsı qoxu verir. Şam məşhur ətir ustası Alberto Morillas tərəfindən, Alesandro Mikele rəhbərliyində hazırlanıb. Əsas məhsulları çantalar və ayaqqabılar olan "Gucci", bu gün makiyaj, ətir və ev dekorasiyası sahələrinə də uğurla genişlənmişdir.
2. "L’Objet Mojave Unicorn 4 Wick" şamı – 600-620 dollar
Lüks aksesuar istehsalçısı "L’Objet" ilə tanınmış sənətçilər Simon və Nikolay Haas qardaşlarının birgə işi olan bu şam həm dizaynı, həm də qoxusu ilə seçilir. Qiyməti 600-620 dollar olan bu 4 fitilli şam, ətir ustası Yan Vasnyenin yardımı ilə yaradılıb və istifadəçiləri Kaliforniyanın quru və odunsu Mojave səhrasının ətrinə aparır.
Baza hissəsi unicorn buynuzlu, səhrada olmayan uydurma bir varlığın formasında yaradılıb və 24 karatlıq qızıl detallarla bəzədilmiş çinidən hazırlanıb. "L’Objet" 2004-cü ildə israilli Elad Yifraç tərəfindən təsis olunub və lüks yemək dəstləri, mebel, ətir və işıqlandırma məhsulları ilə tanınır.
3. "Lladro Scheherezade’s Quarters 1001 Lights" şamı – 520-600 dollar
"Min bir gecə" nağıllarından ilhamlanan bu şam yalnız Şərq motivli dizaynı ilə deyil, eyni zamanda qara qarağat, lotus çiçəyi və buxur (olibanum) qarışığı ilə hazırlanmış ətiri ilə də diqqət çəkir. Şamın xarici hissəsi bu nağıllardan çıxmış bir strukturu xatırladır və 22 karatlıq qızıldan hazırlanmış sivri başlı fiqurla tamamlanır. Şam dörd fərqli dizaynda təqdim olunur, onlardan biri beş fitilə malikdir.
İspaniyanın lüks aksesuar istehsalçısı "Lladro" bu şamın arxasındadır. 1950-ci illərin əvvəlində Almasera kəndində kiçik ailə biznesi kimi fəaliyyətə başlayan şirkət bu gün yüksək səviyyəli işıqlandırma, ev aksessuarları, dekorativ heykəlciklər və çini fiqurlar istehsal edən dünya brendinə çevrilib.
4. "Mottahedeh Duke of Gloucester Fu Dog Jar" şamı – 510 dollar
Tarixi dizaynlardan ilham alan bu şamın qiyməti 510 dollardır. Tək bir məhsul kimi satılsa da, müştərilər onu tam dəst – yəni süfrə qabları ilə birlikdə daha yüksək qiymətə əldə edə bilirlər.
ABŞ-da yerləşən "Mottahedeh" şirkəti lüks keramika antik əşyaların reproduksiyası və tarixi dizaynlar sahəsində lider sayılır. Şirkət "Colonial Williamsburg Foundation", "Historic Charleston Foundation" kimi bir sıra qurumlara yüksək keyfiyyətli çini məhsulların lisenziyalaşdırılmasını həyata keçirir. Həmçinin Ağ Ev, ABŞ Dövlət Departamenti və Diplomatik Korpus üçün də məhsullar istehsal etmişdir.
5. "Joya x Arsham Studio Exoplanet" ətirli şam – 500-600 dollar
Nyu-Yorkda fəaliyyət göstərən ətir istehsalçısı "Joya" və müasir sənətçi Daniel Arşamın birgə layihəsi olan bu şam NASA-nın Jet Propulsion Laboratoriyasında keçirdiyi vaxtdan ilham alaraq yaradılıb. Şam iki hissədən ibarətdir və birləşdirilərək ekzoplanet formasını alır. Müştərilər onu doldurmaq üçün əlavə ətirli mum hissəciklərindən istifadə edə bilərlər.
Bu şamda istifadə olunan ətir Arşamın dünya üzrə sərgilərində istifadə etdiyi ətirdir. "Joya" 2006-cı ildə Frederik Buşardi tərəfindən qurulub və həm ətir markası, həm də dizayn studiyası kimi fəaliyyət göstərir.
6. "Ginori 1735 Totem" şamı – 428-450 dollar
Qədim dövrlərdə cəmiyyətləri birləşdirən totem simvolundan ilhamlanan bu məhsul İtalyan lüks markası "Ginori 1735" tərəfindən hazırlanıb. Qiyməti 428-450 dollar olan bu şam müxtəlif ətirlərlə təqdim olunur və sincab formalı qapağı olan çini qabda yerləşdirilib.
Şirkət 1735-ci ildə Karlo Ginori tərəfindən İtaliyanın Sesto şəhərində qurulub və dünyanın ən keyfiyyətli çini istehsalçılarından birinə çevrilmişdir. Hazırda şirkət həm yemək dəstləri, həm də ev dekorasiyası məhsulları təklif edir.
7. "Versace Le Jardin de Versace" şamı – 306-330dollar
Siyahıdakı digər məhsullarla müqayisədə o qədər də bahalı olmasa da, "Versace" şirkətinin ev aksesuarları heç vaxt ucuz olmamışdır. Qiyməti 306-330 dollar olan bu şam yüksək keyfiyyətli çinidən hazırlanıb və üzərində çiçəklər, giləmeyvələr, həşəratlar və müxtəlif bəzək elementləri yer alır.

Свеча за 700 долларов?
Свечи, которые традиционно воспринимались как простые декоративные предметы, в последние годы были переосмыслены в формате люксового дизайна. Некоторые бренды сумели заработать значительные суммы, предлагая дорогостоящие дизайнерские свечи. Представляем семь самых дорогих свечей, созданных на сегодняшний день.
1. Свеча «Gucci Virgin Violet» — 680–700 долларов
Неудивительно, что список возглавляет один из самых дорогих модных домов мира — Gucci. Свеча Virgin Violet представлена в рамках первой премиальной парфюмерной линии бренда — The Alchemist’s Garden. Изделие стоимостью 680–700 долларов помещено в фарфоровый сосуд с деталями из настоящего золота и поставляется в специальном муарном мешочке.
Аромат Virgin Violet сочетает мускус и лепестки ириса, создавая нежное, пудровое звучание. Свеча была разработана знаменитым парфюмером Альберто Морильясом под руководством Алессандро Микеле. Изначально известный сумками и обувью, Gucci сегодня успешно представлен также в сферах макияжа, парфюмерии и домашнего декора.
2. Свеча «L’Objet Mojave Unicorn 4 Wick» — 600–620 долларов
Эта свеча является результатом сотрудничества люксового бренда L’Objet и известных художников — братьев Симона и Николая Хаас. Четырёхфитильная свеча стоимостью 600–620 долларов была создана при участии парфюмера Яна Васни и переносит владельца в сухую, древесную атмосферу пустыни Мохаве в Калифорнии.
Основание выполнено в виде мифического существа с рогом единорога и изготовлено из фарфора с элементами из 24-каратного золота. Компания L’Objet была основана в 2004 году израильским предпринимателем Эладом Ифрахом и известна своими люксовыми предметами интерьера, мебелью, ароматами и осветительными изделиями.
3. Свеча «Lladro Scheherezade’s Quarters 1001 Lights» — 520–600 долларов
Свеча, вдохновлённая сказками «Тысяча и одна ночь», привлекает внимание не только восточным дизайном, но и ароматом на основе чёрной смородины, цветка лотоса и ладана (олибанума). Внешний облик напоминает архитектурные мотивы восточных сказаний и дополнен остроконечной фигурой из 22-каратного золота.
Свеча представлена в четырёх вариантах дизайна, один из которых оснащён пятью фитилями. Производителем является испанский люксовый бренд Lladro, начавший деятельность в начале 1950-х годов как семейный бизнес и ставший мировым производителем элитного освещения, предметов декора и фарфоровых фигур.
4. Свеча «Mottahedeh Duke of Gloucester Fu Dog Jar» — 510 долларов
Стоимость этой свечи, вдохновлённой историческими дизайнами, составляет 510 долларов. Хотя продукт продаётся отдельно, покупатели могут приобрести его и в составе полного сервиза — по более высокой цене.
Американская компания Mottahedeh считается лидером в области репродукции антикварной люксовой керамики и исторических дизайнов. Она сотрудничает с такими организациями, как Colonial Williamsburg Foundation и Historic Charleston Foundation, а также производила изделия для Белого дома, Госдепартамента США и дипломатического корпуса.
5. Ароматическая свеча «Joya x Arsham Studio Exoplanet» — 500–600 долларов
Совместный проект нью-йоркского парфюмерного бренда Joya и современного художника Даниэля Аршама был вдохновлён временем, проведённым Аршамом в Лаборатории реактивного движения NASA. Свеча состоит из двух частей, которые в собранном виде образуют форму экзопланеты. Владельцы могут использовать дополнительные ароматизированные восковые элементы для повторного наполнения.
Используемый аромат — тот же, что применяется на выставках Аршама по всему миру. Бренд Joya был основан в 2006 году Фредериком Бушарди и работает как парфюмерная марка и дизайн-студия.
6. Свеча «Ginori 1735 Totem» — 428–450 долларов
Созданная итальянским люксовым брендом Ginori 1735, эта свеча вдохновлена тотемными символами, которые в древности объединяли общества. Изделие стоимостью 428–450 долларов представлено в различных ароматах и помещено в фарфоровый сосуд с крышкой в форме белки.
Компания была основана Карло Джинори в 1735 году в итальянском городе Сесто и сегодня считается одним из ведущих мировых производителей высококачественного фарфора, предлагая как столовую посуду, так и предметы интерьера.
7. Свеча «Versace Le Jardin de Versace» — 306–330 долларов
Хотя по сравнению с другими позициями списка эта свеча не является самой дорогой, аксессуары для дома от Versace никогда не относились к бюджетному сегменту. Свеча стоимостью 306–330 долларов изготовлена из высококачественного фарфора и украшена изображениями цветов, ягод, насекомых и декоративных элементов.