23 yaşlı Zaur 150-yə yaxın şəxsi belə aldadıb
Daxili İşlər Nazirliyi Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinə (KMBİ) sosial şəbəkələrdə müxtəlif şəxslərin profillərinin oxşarını yaradaraq onların dostluğunda olan vətəndaşlara banklar adından həqiqətə uyğun olmayan informasiyalar göndərilməsi və bu yolla çoxsaylı onlayn dələduzluqlar edilməsi barədə məlumatlar daxil olub.
Valyuta.az DİN-in Mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, həyata keçirilən əməliyyat-texniki tədbirlərlə qeyd edilən qanunsuz əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən əvvəllər dəfələrlə məhkum olunmuş 23 yaşlı Zaur Teymurxanov kiberpolis tərəfindən saxlanılıb.
Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, Z.Teymurxanov sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin profil şəkillərini əldə edərək onların adlarına oxşar saxta hesablar yaradıb. Daha sonra həmin şəxslərin dost siyahısında olan istifadəçilərə yazaraq guya “bank kampaniyalarının keçirildiyi, yüksək məbləğdə pul mükafatı qazanmaq imkanı olduğu və kampaniyanın başa çatmasına az vaxt qaldığı” barədə mesajlar göndərməklə onların kart məlumatlarını əldə edib. Zərərçəkən şəxslər məlumatları və telefonlarına göndərilmiş “OTP” təhlükəsizlik kodlarını təqdim etdikdən sonra kartlardakı vəsait Z.Teymurxanov tərəfindən ələ keçirilib. O, sonradan şəxsiyyətini gizlətmək üçün taladığı pulları xarici onlayn alış-veriş resursları və elektron platformalara yönləndirib.
Araşdırmalarla Z.Teymurxanovun 150-yə yaxın vətəndaşa maddi ziyan vurduğu məlum olub.
Faktla bağlı Baş İdarədə cinayət işi başlanılıb, Z.Teymurxanov istintaqa cəlb olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Vətəndaşlara bir daha müraciət edilərək bildirilib ki, bank əməkdaşları və ya digər qurumlar tərəfindən heç bir halda kart məlumatları, “PIN, “OTP” və bu kimi digər təhlükəsizlik kodları tələb edilmir. Belə müraciətlərlə qarşılaşan şəxslərə dərhal əlaqəni dayandırmaq, mesajları cavabsız saxlamaq və polisə məlumat vermək tövsiyə olunur.

В Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел поступила информация о создании поддельных аккаунтов в социальных сетях, имитирующих профили различных лиц, и рассылке их контактам ложной информации от имени банков с целью совершения многочисленных онлайн-мошенничеств.
Valyuta.az со ссылкой на пресс-службу МВД сообщает, что в ходе проведённых оперативно-технических мероприятий был задержан 23-летний Заур Теймурханов, неоднократно судимый и подозреваемый в совершении указанных незаконных действий киберполицией.
Расследование установило, что З.Теймурханов получал фотографии профилей пользователей социальных сетей и создавал на их имена похожие поддельные аккаунты. Затем он отправлял сообщения пользователям из списка друзей этих лиц с информацией о якобы проводимых банками акциях, возможном выигрыше крупной денежной суммы и скором окончании кампании, с целью получить данные их банковских карт. После того как пострадавшие передавали свои данные и присланные на телефон коды безопасности OTP, средства с их карт были похищены З.Теймурхановым. Затем для сокрытия личности он переводил похищенные деньги на зарубежные онлайн-магазины и электронные платформы.
Расследование показало, что сума ущерба, причинённого З.Теймурхановым около 150 гражданам.
По факту начато уголовное дело в Главном управлении, З.Теймурханов привлечён к следствию и в отношении него судом избрана мера пресечения в виде ареста.
Гражданам вновь напоминают, что сотрудники банков и иных учреждений никоим образом не требуют передачи данных карт, PIN, OTP и иных кодов безопасности. При получении таких сообщений рекомендуется незамедлительно прекратить общение, не отвечать на сообщения и сообщить в полицию.
Все новостиСкандал в Сумгайыте: «Азеригаз» предъявил крупный штраф семье инвалида — суд встал на сторону жильцов