"Azəriqaz” İstehsalat Birliyi tərəfindən Sumqayıt şəhərində yaşayan bir ailəyə böyük məbləğdə cərimə yazılıb.
Valyuta.az Yurd.Media-ya istinadən xəbər verir ki, "Azəriqaz” Sumqayıt şəhəri, "Metallurq” küçəsi, 508 nömrəli fərdi evdə yaşayan Babaşovlar ailəsinə 1767 manat borc müəyyən edib.
Bu borcun silinməsi üçün Babaşovlar ailəsi Sumqayıt Şəhər Məhkəməsinə müraciət edib və "Azəriqaz”ı cavabdeh kimi göstəriblər.
Ev sahibi Əlizaman Babaşovun həyat yoldaşı qeyd edib ki, 1-ci qrup əlil əri Babaşov Əlzaman Ağasəlim oğlu və 1-ci qrup əlil oğlu Babaşov Rahib Əlizaman oğlu ilə birlikdə yaşayıb. Onun bildirdiyinə görə, əri ötən il yanvarın 11-də vəfat etdikdən sonra oğlu ilə birlikdə həmin ünvanda yaşamağa davam edib: "Evin bütün kommunal xətləri ərimin adına qeydiyyata alınıb. Ərim vəfat etdikdən sonra kommunal xətləri öz adıma keçirmək üçün "Azəriqaz”a müraciət etdim. Lakin abonent kodu üzrə 1767 manat borc məbləğinin olduğu qeyd olundu” – deyə şikayətçi bildirib.
Şikayətçi qadının sözlərinə görə, "Azəriqaz” tərəfindən yaşadıqları fərdi evdə sayğacdan kənar əlavə xətlə təbii qazdan qeyri-qanuni istifadə edilməsi müəyyən edilib: "Lakin həmin akt gözdən əlil ərim tərəfindən imzalanmayıb. Sayğacdan kənar əlavə xətt vəfat etmiş ərim tərəfindən çəkilməyib. Onun bundan xəbəri olmayıb. O, həmin aktı imzalamaqdan da imtina edib. Ərim vəfat etdikdən sonra evin bütün kommunal ödənişləri və digər işlər mənim tərəfimdən həyata keçirilib. Həmin borc məbləğindən məlumatım olmayıb. Həmçinin həmin məbləği ödəməyə də maddi imkanım yoxdur. Əlil oğluma təkbaşına baxıram və əlavə gəlir mənbələrim yoxdur”.
Qadın kommunal xərclərini hər zaman tam vaxtında ödədiyini deyib.
Sumqayıt Şəhər Məhkəməsinin qətnaməsi ilə "Təbii qazdan istifadə qaydalarının pozulması haqqında” qaz sərfiyyatına görə əsassız hesablanmış borc silinib. Bu qərardan cavabdeh tərəf apellyasiya şikayəti verib. Cavabdeh dövlət qurumu birinci instansiya məhkəməsinin qətnaməsinin ləğv edilməsini istəsə də Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsi şikayəti təmin etməyib.

Производственное объединение «Азеригаз» выставило крупный штраф одной семье, проживающей в городе Сумгайыт.
По информации Valyuta.az, со ссылкой на Yurd.Media, «Азеригаз» установило задолженность в размере 1767 манатов семье Бабашевых, проживающей по адресу: г. Сумгайыт, улица «Металлург», дом №508.
Для аннулирования этого долга семья Бабашевых обратилась в Сумгайытский городской суд, указав в качестве ответчика «Азеригаз».
Супруга владельца дома, Ализаман Бабашева, сообщила, что проживала вместе с мужем Бабашовым Ализаманом Агасалим оглы и сыном Бабашовым Рахибом Ализаман оглы, оба являются инвалидами первой группы. По ее словам, после смерти мужа 11 января прошлого года она продолжила проживать вместе с сыном по указанному адресу: «Все коммунальные услуги были зарегистрированы на имя мужа. После его смерти я обратилась в «Азеригаз» с просьбой перевести коммунальные услуги на свое имя. Однако мне сообщили, что по абонентскому коду имеется задолженность в размере 1767 манатов», — сообщила заявительница.
По словам женщины, «Азеригаз» выявило незаконное потребление природного газа через дополнительный неучтенный прибор в доме, где они проживают: «Однако данный акт не был подписан моим мужем, который является инвалидом по зрению. Дополнительный неучтенный прибор не был установлен моим покойным мужем, он о нем не знал и отказался подписывать акт. После смерти мужа все коммунальные платежи и иные вопросы я вела сама. Я не была осведомлена о задолженности и не имею возможности ее оплатить. Я самостоятельно ухаживаю за инвалидом первой группы — своим сыном — и у меня нет дополнительных источников дохода».
Женщина подчеркнула, что всегда своевременно оплачивала коммунальные услуги.
По решению Сумгайытского городского суда задолженность, незаконно начисленная за нарушение правил использования природного газа, была аннулирована. Ответчик подал апелляцию на это решение. Несмотря на требование государственного учреждения отменить решение суда первой инстанции, Сумгайытский апелляционный суд оставил апелляционную жалобу без удовлетворения.