Qoşqar Təhməzlinin təsis etdiyi şirkətə 865 min manatlıq sifariş
Valyuta.Az Qaynarinfo-ya istinadla xəbər verir ki, müqavilədə tibbi sərf mallarının satın alınması nəzərdə tutulur. Müqavilənin maliyyə dəyəri 865 346,51 manatdır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanından Dövlət Vergi Xidmətinin reyestr məlumatlarına görə, "Medeks” şirkəti 25 fevral 2008-ci ildə qeydiyyata alınıb. Nizamnamə kapitalı 1000 manatdır. Hüquqi ünvanı Bakı şəhəri Nərimanov rayonu, İsmayıl Hidayətzadə küçəsi, məhəllə 1911-də yerləşən şirkətin qanuni təmsilçisi Abbasov Elşən Yusif oğludur.
"Medeks” MMC-nin rəsmi veb-səhifəsində şirkətin 2006-cı ildə təsis olunduğu qeyd edilib. Maraqlıdır ki, şirkət təsis edildikdən 2 il sonra dövlət qeydiyyatına alınıb.
Araşdırmalarımız zamanı məlum olub ki, Elşən Abbasovdan əvvəl şirkətin qanuni təmsilçisi Təhməzli Qoşqar İlahi oğlu olub. O, 2016-cı ilədək şirkətə rəhbərlik edib. Mediada gedən məlumatlara görə, şirkətin təsisçisi də Qoşqar Təhməzlidir.
Qoşqar Təhməzli Azərbaycan Qida Agentliyinin (AQTA) sədridir. O, qurumun rəhbərliyinə 2017-ci ildə təyinat alıb.
Mediada gedən məlumatların təhlili göstərir ki, "Medeks” MMC hələ də Qoşqar Təhməzlinin nəzarətindədir.
AQTA-da OXŞAR SXEMƏ ÇOX RAST GƏLİNİR
Qeyd edək ki, AQTA və tabeliyindəki qurumlarda oxşar sxemə tez-tez rast gəlinir.
Məsələn, bu ilin əvvəllərində məlum olmuşdu ki, AQTA-nın tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun (AQTİ) 2024-cü ildə keçirdiyi 24 tenderin böyük hissəsi bir şirkət tərəfindən udulub.
Araşdırmalar zamanı məlum olmuşdu ki, AQTİ 17,7 milyonluq satınalma müqavilələrinin 13,3 milyonluq hissəsini "AVAZ GROUP” MMC ilə bağlayıb. Bu məbləğlər hesabına AQTİ "Avaz Group”dan yalnız laboratoriya avadanlığı və bəzi reaktivlər alıb.
Vergilər Nazirliyinin reyesterində qeyd edilib ki, "Avaz Group” MMC 2007-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. Nizamnamə kapitalı 1000 manat olan şirkətin qanuni təmsilçisi isə Mədət Sadıqovdur.
Bu şirkət 25 yanvar 2007-ci il tarixində Sadiq Ərzuman oğlu Məmmədov tərəfindən yaradılıb. Lakin sonradan şirkətin qanuni təmsilçisi dəyişdirilib və onun başına AQTA-nın rəhbəri Qoşqar Təhməzlinin öz şirkəti olan "Medeks”dəki işçisi Mədət Sadıqov gətirlib.
Sadiq Məmmədov məhz Qoşqar Təhməzli tərəfindən 14 sentyabr 2018-ci ildə Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri təyin edilib. Lakin 2023-cü ildə vəzifəsindən azad edilib. Hazırda onun "Avaz Group”un idarəçiliyini həyata keçirdiyi deyilir.

Инновационно-снабженческий центр заключил договор о закупке с компанией «Medeks». Об этом сообщает Qaynarinfo.
Согласно условиям соглашения, предусмотрена закупка медицинских расходных материалов. Сумма контракта составляет 865 346,51 маната.
По данным реестра Государственной налоговой службы при Министерстве экономики, компания «Medeks» зарегистрирована 25 февраля 2008 года. Уставный капитал — 1 000 манатов. Юридический адрес: город Баку, Наримановский район, улица Исмаила Хидаятзаде, квартал 1911. Законным представителем указан Эльшан Юсиф оглы Аббасов.
При этом на официальном сайте ООО «Medeks» указано, что компания была основана в 2006 году. Примечательно, что государственная регистрация последовала лишь спустя два года после основания.
В результате проведённого расследования выяснилось, что до Эльшана Аббасова законным представителем являлся Гошгар Илахи оглы Тахмазли, руководивший компанией до 2016 года. Согласно публикациям в СМИ, учредителем компании также является Гошгар Тахмазли.
Гошгар Тахмазли занимает должность председателя Агентства по безопасности пищевых продуктов Азербайджана (AQTA). Он был назначен на этот пост в 2017 году.
Анализ информации, опубликованной в СМИ, указывает на то, что ООО «Medeks» по-прежнему находится под контролем Гошгара Тахмазли.
Подобные схемы в структурах AQTA носят системный характер
Отметим, что в Агентстве продовольственной безопасности Азербайджана (AQTA) и подведомственных ему структурах нередко выявляются схожие схемы.
Так, в начале текущего года стало известно, что значительную часть из 24 тендеров, проведённых в 2024 году Институтом продовольственной безопасности Азербайджана (AQTİ), действующим при AQTA, выиграла одна и та же компания.
В ходе расследования было установлено, что из контрактов на закупки на общую сумму 17,7 млн манатов AQTİ заключил договоры на 13,3 млн манатов с ООО «AVAZ GROUP». За эти средства институт приобрёл у «Avaz Group» лишь лабораторное оборудование и некоторые реактивы.
Согласно данным реестра Министерства по налогам, ООО «Avaz Group» зарегистрировано в 2007 году. Уставный капитал компании — 1 000 манатов, её законным представителем является Медет Садыгов.
Компания была основана 25 января 2007 года Садыгом Арзуман оглы Мамедовым. Позднее законный представитель был изменён, и на эту должность был назначен Медет Садыгов — сотрудник компании «Medeks», принадлежащей руководителю AQTA Гошгару Тахмазли.
Именно Гошгар Тахмазли 14 сентября 2018 года назначил Садыга Мамедова председателем правления Института продовольственной безопасности. В 2023 году он был освобождён от занимаемой должности. В настоящее время, как сообщается, именно он осуществляет управление компанией «Avaz Group».