Avtobuslarda NFC-ni dəstəkləyən bank kartları ilə ödənişin tətbiqinə başlanılır
Bakı şəhərinin marşrut avtobuslarında sərnişinlər gediş haqlarını NFC-ni dəstəkləyən bütün yerli bank kartları, həmçinin “Apple Pay” və “Google Pay” vasitəsilə ödəyə biləcəklər.
Bu barədə paytaxtın ictimai nəqliyyatında istifadə olunan “BakıKart” sisteminin operatoru – “K Group” MMC məlumat verib.
Paralel olaraq “BakıKart” kart, “BirBank” və “M10” QR vasitəsilə ödəniş imkanları da qüvvədə saxlanılır.
Bildirilib ki, ilkin mərhələdə NFC ödənişləri 500 nömrəli marşrut xəttində aktivləşdirilib:
“Sistem real istismar şəraitində sınaqdan keçirilir. Test mərhələsi uğurla yekunlaşacağı təqdirdə, növbəti günlərdə digər “BakuBus” marşrut xətlərində də mərhələli şəkildə tətbiq olunacaq. Daha sonra isə bu texnologiyanın digər daşıyıcı operatorlar üzrə də mərhələli şəkildə genişləndirilməsi nəzərdə tutulur”.
Vurğulanıb ki, test müddətində kartlarda problem yaranarsa, alternativ yollardan istifadə edilməsi məsləhət görülür.
Qeyd edək ki, Bakı metrosunda sərnişinlər gediş haqlarını NFC-ni dəstəkləyən bütün yerli bank kartları ilə ödəmək imkanını bu il noyabrın 1-dən əldə ediblər.

В маршрутных автобусах Баку начинается внедрение оплаты проезда банковскими картами с поддержкой NFC.
Пассажиры смогут оплачивать проезд во всех городских маршрутных автобусах с помощью любых местных банковских карт с функцией NFC, а также через сервисы Apple Pay и Google Pay.
Об этом сообщило ООО «K Group» — оператор системы «BakıKart», используемой в общественном транспорте столицы.
Параллельно сохраняется возможность оплаты проезда с помощью карты «BakıKart», а также с использованием QR-платежей через мобильные приложения «BirBank» и «M10».
Уточняется, что на первом этапе NFC-платежи были активированы на маршрутной линии №500.
«Система проходит тестирование в реальных условиях. В случае успешного завершения тестового этапа технология будет поэтапно внедряться и на других маршрутных линиях BakuBus. В дальнейшем планируется расширение технологии на других перевозчиков», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в период тестирования при возникновении проблем с банковскими картами пассажирам рекомендуется использовать альтернативные способы оплаты.
Напомним, что в Бакинском метрополитене оплата проезда с помощью всех местных банковских карт с поддержкой NFC стала доступна с 1 ноября текущего года.