Çoxmərtəbəli yaşayış binaları bundan sonra yeni qaydalarla tikiləcək. Söhbət hündürlüyü 200 metrdən çox olan binalardan gedir.
Valyuta.az Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi bina və qurğuların getdikcə artan dağılmadan mühafizəsi ilə bağlı qaydaları təsdiqləyib. Bu normalar hündürlüyü 75 metrə qədər, 75 metrdən 200 metrə qədər və 200 metrdən çox olan binalar üçün nəzərdə tutulub.
Əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev deyib ki, hazırda paytaxtda istifadə müddəti bitmiş 11 minə yaxın yaşayış binası və 1 500-ə qədər qəzalı bina var. 2040-cı ilə qədər köhnə binaların sökülməsi nəzərdə tutulur. Onların yerində binalar tikilərkən yeni təsdiq edilən qaydalara uyğun tikiləcək.
Bəs bu addım evlərin qiymətinə necə təsir edəcək?
Ekspert hesab edir ki, evlərin qiyməti mərtəbələrinə və görünüşünə görə dəyişə bilər.
Elnur Fərzəliyev onu da əlavə edib ki, belə hündürlükdə binalar gələcəkdə az sayda tikiləcək. Nəticədə həmin binalarda mənzillərin kvadratmetri 7-10 min manat civarında dəyişə bilər.
Bütün xəbərlərBirbank-la NFC ödənişləri tezliklə "Baku Bus"da: SINAQ mərhələsi başladı ®
20.12.2025Ən çox orta aylıq əməkhaqqı bu rayonlarda verilir - SİYAHI
20.12.2025ABŞ “qızıl kart” satışından 1,3 milyard dollar gəlir qazanıb
20.12.2025Neftimizin qiyməti 64 dolları keçib
20.12.2025Binaların dağılmadan qorunması ilə bağlı yeni qayda mənzillərin qiymətinə necə təsir edəcək?
20.12.2025Kasıb ailədən qlobal media imperiyasına - SƏHƏR OXUSU
20.12.2025Yeni ildə harada əylənmək olar?
19.12.2025Roblox: sadə ideyadan 60 milyard dollarlıq qlobal platformaya gedən yol
19.12.2025“Zoom”u 41 yaşında quran mühəndisin hekayəsi
19.12.2025“Fitch” 2028-ci ilə qədər Azərbaycanın beynəlxalq ehtiyatları ilə bağlı proqnozunu təqdim edib

Многоэтажные жилые дома в дальнейшем будут строиться по новым правилам. Речь идет о зданиях высотой более 200 метров.
По информации Valyuta.az со ссылкой на Хазар ТВ, Государственный комитет по градостроительству и архитектуре утвердил правила, касающиеся защиты зданий и сооружений от все более учащающегося разрушения. Эти нормы предназначены для зданий высотой до 75 метров, от 75 до 200 метров и более 200 метров.
Эксперт по вопросам недвижимости Эльнур Фарзалиев отметил, что в столице сейчас насчитывается около 11 тысяч жилых домов с истекшим сроком эксплуатации и около 1 500 аварийных зданий. До 2040 года планируется снос старых зданий. При строительстве новых на их месте будут соблюдаться недавно утвержденные правила.
Как этот шаг повлияет на цены на жилье?
Эксперт считает, что цена жилья может варьироваться в зависимости от этажности и внешнего вида зданий.
Эльнур Фарзалиев также добавил, что в будущем такие высокие здания будут строиться в малом количестве. В результате стоимость квадратного метра в этих зданиях может колебаться в пределах 7-10 тысяч манатов.