Kasıb ailədən qlobal media imperiyasına
Oprah Gail Winfrey, 29 yanvar 1954‑cü ildə Missisipi ştatının Kosciusko şəhərində kasıb ailədə anadan olub və çətin uşaqlıq illərindən sonra dünyanın ən nüfuzlu media imperatorlarından birinə çevrilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, o, talk‑şou aparıcısı, prodüser, müəllif və media sahibkarı kimi tanınır.
Onun karyerası “The Oprah Winfrey Show”dan başlayaraq qlobal biznes imperiyasına uzanan yolçuğu əks etdirir.
1986‑cı ildə Winfrey öz prodüser şirkəti "Harpo Production"ı qurdu və bu şirkət vasitəsilə “The Oprah Winfrey Show”un istehsal hüquqlarını ələ aldı. Bu proqram 25 il davam edib və ABŞ‑da ən yüksək reytinqli talk‑şoulardan birinə çevrildi.
Winfrey həm də “O, The Oprah Magazine” jurnalını və Oprah Winfrey Network (OWN) adlı özəl televiziya kanalını yaratdı. OWN 2011‑ci ildə fəaliyyətə başladı və Oprah burada müxtəlif proqramlar və öz markalı məzmunlar yayımladı.
Sərvət baxımından da Oprah Winfrey 2025‑ci ildə dünya miqyasında yüksək varlı şəxslər arasında yer alır. "Forbes"in hesablamalarına görə, Oprahin sərvəti təxminən 3.2 milyard dollar səviyyəsindədir və o, öz sahəsində ən zəngin şəxslərdən biridir.
Oprah həmçinin media layihələri, kino‑televiziya prodüksiyaları və xeyriyyəçiliklə məşğul olur. O, Oprah Winfrey "Leadership Academy for Girls" kimi layihələrlə təhsilə dəstək verir və xeyriyyə sahəsində aktivdir.
Kasıb ailədən başlayan Oprah Winfrey qlobal media imperiyasına malik sahibkar kimi media sahəsində iz qoyub və iş həyatında qazandığı uğurla milyardlarla dollarlıq sərvətə sahib olub.

Опра Гейл Уинфри родилась 29 января 1954 года в городе Косцюшко, штат Миссисипи, в бедной семье и после трудного детства стала одной из самых влиятельных медиаимперий мира.
Valyuta.az сообщает, что она известна как ведущая ток-шоу, продюсер, автор и медиамагнат.
Её карьера отражает путь от шоу "The Oprah Winfrey Show" до глобальной бизнес-империи.
В 1986 году Уинфри основала собственную продюсерскую компанию "Harpo Production" и через неё получила права на производство шоу "The Oprah Winfrey Show". Эта программа шла в эфире 25 лет и стала одним из самых рейтинговых ток-шоу в США.
Уинфри также создала журнал «O, The Oprah Magazine» и собственный кабельный телеканал Oprah Winfrey Network (OWN). OWN начал работу в 2011 году, и Опра транслировала там различные программы и контент под своим брендом.
По состоянию на 2025 год Опра Уинфри занимает место среди самых богатых людей в мире. По оценкам «Forbes», её состояние составляет примерно 3,2 миллиарда долларов, что делает её одной из самых богатых в своей сфере.
Опра также занимается медиапроектами, кинопроизводством и благотворительностью. Она поддерживает образование через проекты, такие как «Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls», и активно участвует в благотворительной деятельности.
Начав свою жизнь в бедной семье, Опра Уинфри оставила значительный след в медиаиндустрии как владелец глобальной медиаимперии и благодаря успехам в карьере стала обладательницей состояния в миллиарды долларов.