"Azərbaycan Dəmir Yolları"nda yeni təyinat olub
"Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin (ADY) Beynəlxalq əlaqələr departamentinin Qarşılıqlı əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyinat olub.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bu vəzifə Ceyhun Ələkbərova həvalə olunub.
O, 1978-ci ildə Bakıda anadan olub, beynəlxalq münasibətlərin tarixi üzrə fəlsəfə doktorudur, Azərbaycan-Böyük Britaniya diplomatik əlaqələrinin tədqiqatçısı olmaqla yanaşı, Parisdə yerləşən Fransanın kadrların təkmilləşdirilməsi institutu - Milli İctimai Xidmət İnstitutunda (l"Institut national du service public) "Diplomatiyanın yeni metodları" proqramını bitirib.
C.Ələkbərovun beynəlxalq münasibətlər, politologiya və strateji kommunikasiyalar sahələrində 20 ildən artıq təcrübəsi var. O, UNESCO-nun mədəni irs üzrə, eləcə də Avropa İttifaqının kommunikasiyalar üzrə ekspertidir, 20-dən çox elmi tədqiqatı, həmçinin rus, türk, ingilis və fransız dillərində yazılmış 300-dən artıq analitik və publisistik məqalələri müxtəlif ölkələrdə dərc edilib. Həm akademik, həm də korporativ biznes sahələrində təcrübəsi olan C.Ələkbərov, eyni zamanda, uzun illər müxtəlif sahələri əhatə edən bir sıra beynəlxalq layihələrdə konsultant kimi fəaliyyət göstərib.
O, Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzvlüyü danışıqlarında iştirak edib, 5 il Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycandakı Rezident-Əlaqələndiricisinin Ofisində işləyib, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) və BMT-nin İnkişaf Proqramında (UNDP) fəaliyyət göstərib, Proqramın Azərbaycandakı Rezident-Nümayəndəsinin müşaviri və BMT-nin İnformasiya Mərkəzinin (BMTİM) direktor əvəzi kimi çalışıb, COVID-19 koronavirus pandemiyası müddətində ÜST Azərbaycan Böhran Qrupunun, habelə BMT-nin COP29 İşçi Qrupunun üzvü olub.
Nəqliyyat və logistika sahəsində də təcrübəsi olan C.Ələkbərov daha öncə hava yolu ilə yükdaşımalar sahəsində ixtisaslaşmış "Silk Way" şirkətlər qrupunda İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb.

В АО "Азербайджанские железные дороги" (ADY) назначен руководитель отдела взаимного сотрудничества департамента международных связей.
Valyuta.az со ссылкой на "Report" сообщает, что на эту должность назначен Джейхун Алекберов.
Он родился в 1978 году в Баку, имеет степень доктора философии в области истории международных отношений, является исследователем дипломатических связей между Азербайджаном и Великобританией, а также прошёл программу "Новые методы дипломатии" в расположенном в Париже Французском институте повышения квалификации кадров — Национальном институте государственной службы (l’Institut national du service public).
Джейхун Алекберов обладает более чем 20-летним опытом в сфере международных отношений, политологии и стратегических коммуникаций. Он является экспертом ЮНЕСКО по вопросам культурного наследия, а также экспертом Европейского союза по коммуникациям. Более 20 научных исследований и свыше 300 аналитических и публицистических статей на русском, турецком, английском и французском языках опубликованы в различных странах. Имея опыт как в академической, так и в корпоративной сфере, Алекберов также в течение многих лет выступал консультантом в ряде международных проектов, охватывающих различные области.
Он участвовал в переговорах по вступлению Азербайджана во Всемирную торговую организацию, восемь лет работал в Офисе Координатора Резидентов Организации Объединённых Наций (ООН) в Азербайджане, сотрудничал с Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) и Программой развития ООН (ПРООН), занимал должности советника Резидент-Менеджера ПРООН в Азербайджане и исполняющего обязанности директора Информационного центра ООН (UNIC). Во время пандемии COVID-19 был членом группы кризисного реагирования ВОЗ в Азербайджане и рабочей группы COP29 ООН.
Имеет также опыт в транспортной и логистической сферах — ранее занимал должность руководителя отдела по связям с общественностью в группе компаний "Silk Way", специализирующейся на воздушных грузоперевозках.