AMB daha iki kredit ittifaqına icrası məcburi göstəriş verib
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "Hacıoğlu" və "Yeni Daşkənd" kredit ittifaqlarına icrası məcburi göstəriş verib.
Məlumata görə, kredit ittifaqları 2025-ci ilin III rübünə aid maliyyə hesabatlarını gecikmə ilə təqdim etdiyindən, "Kredit ittifaqlarının prudensial tənzimlənməsi Qaydaları"nın 10.3-cü bəndinin tələbi təmin edilməyib, bu səbəbdən "Kredit ittifaqına bank əməliyyatının həyata keçirilməsi üçün lisenziya verilməsi Qaydası"nın 4.4.4-cü yarımbəndinin tələbləri rəhbər tutularaq, kredit itifaqlarına hesabatların qanunvericiliklə müəyyən edilmiş vaxtda təqdim edilməsi ilə bağlı icrası məcburi göstəriş verilib.

Центральный банк Азербайджана (ЦБА) выдал обязательное для исполнения предписание кредитным союзам "Гаджиоглу" и "Новый Дашкесен".
Valyuta.az сообщает об этом со ссылкой на ЦБА.
По информации, кредитные союзы представили финансовую отчетность за III квартал 2025 года с опозданием, в результате чего требование пункта 10.3 "Правил пруденциального регулирования кредитных союзов" не было выполнено. В связи с этим, руководствуясь требованиями подпункта 4.4.4 "Правил выдачи лицензий на осуществление банковских операций кредитным союзам", кредитным союзам выдано обязательное предписание по своевременному предоставлению отчетности согласно законодательству.