Vergi Məcəlləsinə təklif olunan dəyişikliklər pərakəndə ticarət və əhaliyə xidmət sahələrində ƏDV qeydiyyatı ilə bağlı qaydaları əhəmiyyətli dərəcədə yeniləyir. Hazırkı qanunvericiliyə görə, ardıcıl 12 aylıq dövrdə vergi tutulan əməliyyatların məbləği 200 min manatı keçdikdə vergi ödəyicisi məcburi qaydada ƏDV qeydiyyatına alınmalıdır.
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, 2026-cı ildən etibarən isə ƏDV qeydiyyat limitinin POS-terminal vasitəsilə aparılan nağdsız əməliyyatlara 0.5 əmsal tətbiq etməklə iki dəfə artırılaraq 400 min manata çatdırılıb.
Həmçinin, eyni yanaşma vergi ödəyicisinin ƏDV qeydiyyatının ləğvi zamanı da tətbiq ediləcəkdir. Belə ki, Vergi Məcəlləsinin qüvvədə olan müddəalarına əsasən vergiyə cəlb olunan əməliyyatlarının həcmi əvvəlki tam 12 təqvim ayı 100.000 manatdan çox olmadığı halda vergi ödəyicisi ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatın ləğv olunması barədə ərizə təqdim edə bilirdisə, 1 yanvar 2026-cı ildən etibarən ƏDV qeydiyyatının ləğvi zamanı vergiyə cəlb olunan əməliyyatlarının ümumi məbləği müəyyən edilərkən vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınacaq.
Nağdsız əməliyyatlara tətbiq edilən 0,5 əmsal nə deməkdir?
Azərbaycan Respublikasının Auditorlar Palatasının üzvü, auditor Mehdi Babayev bildirib ki, dəyişiklik nağdsız ödənişləri stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır.
“Pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə POS-terminal vasitəsilə nağdsız aparılan ödənişlərə 0,5 əmsal tətbiq edilir. Bu, həmin dövriyyənin ƏDV qeydiyyatı üçün yarı məbləğ kimi qəbul edilməsi deməkdir”.
“Bu yanaşma sahibkarların nağdsız əməliyyatlarını faktiki dövriyyədən daha aşağı göstərici ilə ƏDV məqsədlərinə hesablanmasına imkan verir.
Yeni qaydaların tətbiqi praktikada sahibkarlar üçün real güzəştlər yaradır. Məsələn, fərdi sahibkarın bir il ərzində POS-terminal vasitəsilə 300 min manat nağdsız dövriyyəsi, əlavə olaraq isə 40 min manat nağd dövriyyəsi formalaşdığını nəzərə alaq. Bu halda sahibkarın ümumi dövriyyəsi 340 min manat təşkil edir. Mövcud yanaşmaya görə bu məbləğ ƏDV qeydiyyatı üçün öhdəlik yaradır. Lakin yeni mexanizm çərçivəsində nağdsız dövriyyəyə 0,5 əmsal tətbiq olunduğundan, 300 min manatlıq nağdsız dövriyyə ƏDV məqsədləri üçün 150 min manat kimi qəbul edilir. Nağd dövriyyə ilə birlikdə hesablandıqda sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün dövriyyəsi 190 min manat təşkil edir. Bu məbləğ 200 min manatlıq məcburi ƏDV qeydiyyatı həddindən aşağı olduğuna görə, sahibkarın ƏDV ödəyicisi kimi qeydiyyata alınması öhdəliyi yaranmır.”-Mehdi Babayev qeyd edib.
“Dəyişikliklər nəticəsində sahibkarlara demək olar ki, belə bir imkan yaradılır: Nağdsız qaydada 400 min manat dövriyyə apar, amma yenə də ƏDV ödəyicisi olma. Bu mexanizm sadələşdirilmiş vergi sistemində fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün əhəmiyyətli dəstək olacaq”, - Mehdi Babayev vurğulayıb.
ƏDV qeydiyyatından çıxma prosesində də dəyişiklik tətbiq edilir
Hazırkı qanunvericiliyə görə, vergi ödəyicisi ardıcıl 12 ay üzrə dövriyyəsi 100 min manatdan çox deyilsə, ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün müraciət edə bilər.
“Yeni yanaşma ƏDV qeydiyyatından çıxma prosesində də sahibkarlar üçün daha əlverişli şərait yaradır. Məsələn, fərdi sahibkarın bir il ərzində 50 min manat nağd, 90 min manat isə POS-terminal vasitəsilə nağdsız dövriyyəsi formalaşıb. Bu halda ümumi dövriyyə 140 min manat təşkil etdiyindən, hazırkı qaydalara əsasən sahibkar ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün müraciət etmək hüququ əldə etmir. Lakin yeni mexanizm tətbiq olunduqda nağdsız dövriyyə 0,5 əmsalla hesablanır və 90 min manatlıq dövriyyə ƏDV məqsədləri üçün 45 min manat kimi qəbul edilir. Nağd dövriyyə ilə birlikdə hesablandıqda isə sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün dövriyyəsi 95 min manat təşkil edir. Bu isə ona ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün müraciət etmək hüququ verir.
Nəticə etibarilə, nağdsız ödənişlərə tətbiq edilən 0,5 əmsal mexanizmi sahibkarların vergi yükünü azaltmaqla yanaşı, onların maliyyə əməliyyatlarını daha şəffaf və sistemli şəkildə aparmasına imkan yaradır. Bu islahat nağdsız dövriyyənin təşviqinə xidmət edir, sahibkarların fəaliyyətini yüngülləşdirir və dövlətin nağdsız iqtisadiyyatın genişləndirilməsi istiqamətində müəyyən etdiyi strateji hədəflərlə uzlaşır”, - Mehdi Babayev əlavə edib.
Xatırladaq ki, Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklər Milli Məclisdə müzakirələrdən sonra səsə qoyularaq III oxunuşda qəbul edilib.

Предлагаемые изменения в Налоговый кодекс существенно обновляют правила учета НДС в сферах розничной торговли и обслуживания населения. Согласно действующему законодательству, если сумма облагаемых налогом операций за последовательный 12-месячный период превышает 200 тысяч манатов, налогоплательщик обязан быть зарегистрирован по НДС.
По информации Valyuta.az, с 2026 года лимит регистрации по НДС будет увеличен вдвое до 400 тысяч манатов с применением коэффициента 0,5 к операциям безналичной оплаты через POS-терминал.
Аналогичный подход будет применяться и при отмене регистрации налогоплательщика в качестве плательщика НДС. В частности, если согласно действующим положениям Налогового кодекса сумма облагаемых налогом операций в течение предыдущих 12 календарных месяцев не превышает 100 тысяч манатов, налогоплательщик мог подать заявление на отмену регистрации по НДС. С 1 января 2026 года при определении общей суммы совокупных операций при отмене регистрации будет учитываться оборот налогоплательщика по розничной торговле и услугам, предоставляемым лицам, не состоящим на учете в налоговых органах, по безналичной оплате через POS-терминал с применением коэффициента 0,5.
Что означает коэффициент 0,5, применяемый к безналичным операциям?
Член Палаты аудиторов Азербайджанской Республики, аудитор Мехди Бабаев заявил, что изменения направлены на стимулирование безналичных платежей.
«К безналичным платежам через POS-терминал за услуги, предоставляемые в розничной торговле и лицам, не состоящим на учете в налоговых органах, применяется коэффициент 0,5. Это означает, что такой оборот принимается для целей НДС как половина суммы».
«Такой подход позволяет предпринимателям рассчитывать НДС с меньшей суммы оборота по сравнению с фактическим.
Внедрение новых правил создаст реальные льготы для предпринимателей на практике. Например, если индивидуальный предприниматель за год через POS-терминал осуществил безналичный оборот в 300 тысяч манатов, а наличный оборот составил 40 тысяч манатов, то общий оборот предпринимателя будет 340 тысяч манатов. Согласно действующим правилам, эта сумма обязывает регистрацию по НДС. Однако согласно новому механизму к безналичному обороту применяется коэффициент 0,5, поэтому 300 тысяч манатов учитываются как 150 тысяч манатов для целей НДС. В сумме с наличным оборотом оборот для целей НДС составит 190 тысяч манатов. Поскольку эта сумма ниже установленного порога в 200 тысяч манатов для обязательной регистрации по НДС, у предпринимателя не возникает обязанности регистрироваться в качестве плательщика НДС», — отметил Мехди Бабаев.
«В результате изменений предпринимателям появляется возможность: осуществлять безналичный оборот в 400 тысяч манатов, но при этом не становиться плательщиком НДС. Этот механизм окажет значительную поддержку предпринимателям, работающим в упрощенной системе налогообложения», — подчеркнул Мехди Бабаев.
В процедуре выхода из регистрации по НДС также вводится изменение
Согласно действующему законодательству, если оборот налогоплательщика за последовательные 12 месяцев не превышает 100 тысяч манатов, он может подать заявление на отмену регистрации по НДС.
«Новый подход создает более выгодные условия для предпринимателей и при процедуре выхода из регистрации по НДС. Например, если индивидуальный предприниматель за год имеет оборот 50 тысяч манатов наличными и 90 тысяч манатов безналичным способом через POS-терминал, общий оборот составляет 140 тысяч манатов. По действующим правилам предприниматель не имеет права подать заявление на отмену регистрации по НДС. Однако при применении нового механизма к безналичному обороту применяется коэффициент 0,5, и 90 тысяч манатов учитываются как 45 тысяч манатов для целей НДС. В сумме с наличным оборотом оборот для целей НДС составит 95 тысяч манатов, что дает право предпринимателю подать заявление на отмену регистрации по НДС.
В итоге, применение коэффициента 0,5 к безналичным платежам не только снижает налоговую нагрузку на предпринимателей, но и способствует более прозрачному и системному ведению их финансовых операций. Эта реформа служит стимулированию безналичного оборота, упрощает деятельность предпринимателей и соответствует стратегическим целям государства по расширению безналичной экономики», — добавил Мехди Бабаев.
Напомним, что предлагаемые изменения в Налоговый кодекс были обсуждены в Милли Меджлисе, после чего приняли на третьем чтении.