Xüsusi xidmətlərinə görə 46 təqvim günündən az olmayaraq məzuniyyət verilən işçilərin siyahısı dəyişir.
Qüvvədə olan qanuna əsasən, Azərbaycan Respublikasının azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) alan işçilərə, Azərbaycan Respublikasının Vətən Müharibəsi Qəhrəmanlarına, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanlarına, Sovet İttifaqı Qəhrəmanlarına, 1941-1945-ci illər müharibəsində döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş, habelə hərbi xidmətdə olmuş, lakin döyüş əməliyyatlarında iştirak etməmiş hərbi qulluqçulara, İstiqlal ordeni ilə, habelə Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünün müdafiəsi ilə bağlı digər dövlət təltifləri ilə təltif olunmuş işçilərə məzuniyyət 46 təqvim günündən az olmayaraq verilir.
Layihəyə əsasən, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və konstitusiya quruluşunun müdafiəsi ilə, 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri ilə, hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələri) yerinə yetirməklə və ya Çernobıl AES-də hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələri) yerinə yetirməklə əlaqədar səbəblərdən əlilliyi olan işçilərə, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə müharibə veteranı adı almış işçilərə, döyüş əməliyyatı aparılan ölkədə hərbi xidmət borcunu yerinə yetirmiş hərbi qulluqçu olmuş işçilərə, Azərbaycan Respublikasının azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) almış işçilərə, Azərbaycan Respublikasının Vətən Müharibəsi Qəhrəmanlarına, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanlarına, Sovet İttifaqı Qəhrəmanlarına, Azərbaycan Respublikasının ən yüksək təltifi ilə, İstiqlal ordeni ilə, habelə Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünün müdafiəsi ilə bağlı digər dövlət təltifləri ilə təltif olunmuş işçilərə məzuniyyət 46 təqvim günündən az olmayaraq veriləcək.
Başqa sözlə, bu siyahıya Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və konstitusiya quruluşunun müdafiəsi ilə, 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri ilə, hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələri) yerinə yetirməklə və ya Çernobıl AES-də hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələri) yerinə yetirməklə əlaqədar səbəblərdən əlilliyi olan işçilər, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə müharibə veteranı adı almış işçilər, döyüş əməliyyatı aparılan ölkədə hərbi xidmət borcunu yerinə yetirmiş hərbi qulluqçu olmuş işçilər də daxil edilib.

Список работников, которым предоставляется отпуск не менее 46 календарных дней в связи с их специальными заслугами, изменяется.
Сообщает Valyuta.az, что это отражено в предложенных изменениях в Трудовой кодекс, обсужденных на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно действующему закону, работникам, получившим травмы (рани, контузии) в борьбе за свободу, суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, Героям Отечественной войны Азербайджанской Республики, Национальным героям Азербайджана, Героям Советского Союза, участвовавшим в боевых действиях в годы войны 1941–1945 годов, а также военнослужащим, не принимавшим участия в боевых действиях, награждённым орденом «Истиглал», а также другими государственными наградами, связанными с защитой суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики, предоставляется отпуск не менее 46 календарных дней.
Согласно проекту, в список включаются также работники, имеющие инвалидность, обусловленную защитой территориальной целостности, независимости и конституционного строя Азербайджанской Республики, событиями 20 января 1990 года, выполнением военной службы (служебных обязанностей), а также выполнявшие военную службу (служебные обязанности) на Чернобыльской АЭС, работники, удостоенные звания ветерана войны за участие в боевых действиях по защите территориальной целостности Азербайджанской Республики, работники, проходившие военную службу в стране проведения боевых действий, работники, получившие травмы (рани, контузии) в борьбе за свободу, суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, Герои Отечественной войны Азербайджанской Республики, Национальные герои Азербайджана, Герои Советского Союза, а также работники, награждённые высшими наградами Азербайджанской Республики, орденом «Истиглал» и другими государственными наградами, связанными с защитой суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики, которым предоставляется отпуск не менее 46 календарных дней.
Иными словами, в этот список включаются также работники, имеющие инвалидность, обусловленную защитой территориальной целостности, независимости и конституционного строя Азербайджанской Республики, событиями 20 января 1990 года, выполнением военной службы (служебных обязанностей), а также выполнявшие военную службу (служебные обязанности) на Чернобыльской АЭС, работники, удостоенные звания ветерана войны за участие в боевых действиях по защите территориальной целостности Азербайджанской Республики, работники, проходившие военную службу в стране проведения боевых действий.