Bildiyimiz kimi, 2025-ci ildən Vergi Məcəlləsində bazar mülkiyyətçiləri və bazarlarda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə münasibətdə vəzifələr müəyyən olunub. Vergi Məcəlləsində qeyd olunan “bazar” anlayışına iri ticarət mərkəzləri – “Mall”lar da aid olunurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən Valyuta.az-a bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 2025-ci ilin oktyabrın 1-dən qüvvəyə minən 16.1.11-15 – 16.1.11-17-ci maddələrində kənd təsərrüfatı məhsulları bazarları və kənd təsərrüfatı kooperativi bazarları istisna olmaqla, bazarların mülkiyyətçiləri (bazarlar idarəetməyə verildikdə idarəediciləri) və həmin bazarlarda sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən vergi ödəyicilərinə dair vəzifələr müəyyən edilib.
Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan “bazar” anlayışı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 3 aprel tarixli 94 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ticarət, ictimai iaşə, məişət və digər növ xidmət Qaydaları”na əsasən müəyyən olunur. Həmin Qaydaların 2-ci hissəsinin müddəalarına əsasən, bazar – müəyyən ərazidə daimi fəaliyyət göstərən, malların satışı və xidmətlərin göstərilməsi üçün ayrılmış ticarət yerlərinə malik əmlak kompleksidir.
Buna əsasən, Vergi Məcəlləsinin bazarlarla bağlı sözügedən müddəaları iri ticarət şəbəkələri və ticarət mərkəzlərinə (o cümlədən “Mall”lara) münasibətdə də tətbiq olunur.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 16-cı maddəsi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 3 aprel tarixli 94 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ticarət, ictimai iaşə, məişət və digər növ xidmət Qaydaları” ilə tənzimlənir.

Как известно, с 2025 года в Налоговом кодексе установлены обязанности для владельцев рынков и налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на рынках. Включается ли в понятие «рынок», указанное в Налоговом кодексе, крупные торговые центры – «моллы»?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили Valyuta.az, что в статьях 16.1.11-15 – 16.1.11-17 Налогового кодекса, вступающих в силу с 1 октября 2025 года, установлены обязанности для владельцев рынков (а в случае передачи рынков в управление – для управляющих ими) и налогоплательщиков, осуществляющих предпринимательскую деятельность на этих рынках, за исключением сельскохозяйственных рынков и рынков сельскохозяйственных кооперативов.
Понятие «рынок», предусмотренное в Налоговом кодексе, определяется на основании утверждённых постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 3 апреля 2014 года № 94 «Правил торговли, общественного питания, бытового и другого вида услуг». Согласно положениям части 2 указанных Правил, рынок – это имущественный комплекс, расположенный на определённой территории и обладающий постоянными торговыми местами для продажи товаров и предоставления услуг.
Исходя из этого, положения Налогового кодекса, касающиеся рынков, также применяются к крупным торговым сетям и торговым центрам (в том числе «моллам»).
Вышеуказанные вопросы регулируются статьёй 16 Налогового кодекса и «Правилами торговли, общественного питания, бытового и другого вида услуг», утверждёнными постановлением Кабинета Министров Азербайджана от 3 апреля 2014 года № 94.