Bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycanın MDB ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi 6 milyard 784 milyon 340 min ABŞ dolları təşkil edib.
Valyuta.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu müddətdə MDB ölkələrinə ixracın həcmi 1 milyard 627 milyon 223 min ABŞ dolları olub ki, bu da ümumi ixracın 6.95%-ni təşkil edir.
Müqayisə üçün ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 1 milyard 559 milyon 358 min ABŞ dolları (ümumi ixracın 6.41%-i) idi. Beləliklə, illik müqayisədə MDB ölkələrinə ixrac 67 milyon 865 min ABŞ dolları artıb.
İdxala gəlincə, cari ilin yanvar-noyabr aylarında MDB ölkələrindən idxalın həcmi 5 milyard 157 milyon 117 min ABŞ dolları olub. Bu, ümumi idxalın 24.34%-nə bərabərdir. Ötən ilin eyni dövründə isə bu göstərici 4 milyard 766 milyon 513 min ABŞ dolları (ümumi idxalın 25.39%-i) olub. İllik idxal dəyərində MDB ölkələri üzrə 390 milyon 604 min ABŞ dolları həcmində artım qeydə alınıb.

За период с января по октябрь текущего года товарооборот Азербайджана со странами СНГ составил 6 миллиардов 784 миллиона 340 тысяч долларов США.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Государственный таможенный комитет, за этот период объем экспорта в страны СНГ составил 1 миллиард 627 миллионов 223 тысячи долларов США, что составляет 6,95% от общего объема экспорта.
Для сравнения, за аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 1 миллиард 559 миллионов 358 тысяч долларов США (6,41% от общего объема экспорта). Таким образом, год к году экспорт в страны СНГ увеличился на 67 миллионов 865 тысяч долларов США.
Что касается импорта, то за январь-ноябрь текущего года объем импорта из стран СНГ составил 5 миллиардов 157 миллионов 117 тысяч долларов США. Это составляет 24,34% от общего объема импорта. За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 4 миллиарда 766 миллионов 513 тысяч долларов США (25,39% от общего объема импорта). Годовой объем импорта по странам СНГ увеличился на 390 миллионов 604 тысячи долларов США.