"Ford" maliyyə itkiləri və Trampın siyasətinə görə elektrik avtomobillərdən imtina edir
"Ford" maliyyə itkiləri və ABŞ prezidenti Donald Trampın siyasəti fonunda elektrikli avtomobillər üçün planlarını yenidən nəzərdən keçirmək qərarına gəlib.
Valyuta.az "Reuters"ə istinbdən xəbər verir ki, indi avtomobil istehsalçısı benzin və hibrid avtomobillərə yatırım edir.
Şirkət artıq elektrikli "F-150 Lightning" pikapını istehsal etməyəcəyini bildirib. Bundan əlavə, şirkət T3 kod adlı növbəti nəsil elektrik yük maşınlarının hazırlanmasını ləğv edir.
Tennessi ştatındakı elektrikli nəqliyyat vasitələri mərkəzi yük maşını zavoduna çevriləcək. O, yeni benzinli yük maşınları istehsal edəcək, "Ford"un Ohayo ştatındakı yığım zavodu isə benzin və hibrid versiyalarında yeni mikroavtobus istehsal edəcək.
Bu qərarlar təəccüblü deyil, çünki elektrikli nəqliyyat vasitələri seqmenti uzun müddətdir ki, çətinlik çəkir. Məsələn, "F-150 Lightning" pikapının tam gücünə belə yaxınlaşmadığı məlumdur.
"Ford" 2023-cü ildən bəri elektrikli nəqliyyat vasitələrində 13 milyard dollar zərər çəkib. Şirkət həmçinin ləğv edilmiş elektrikli nəqliyyat vasitələri modelləri üçün 8,5 milyard dollar da daxil olmaqla 19,5 milyard dolları silməyi gözlədiyini bildirib.
İkinci müddətinin əvvəlindən bəri prezident Donald Tramp ABŞ-ın elektrikli nəqliyyat vasitələri ilə bağlı kursunu kəskin şəkildə dəyişdirərək, elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün əlverişli siyasəti "məcburi" adlandırıb. O, "elektrikli nəqliyyat vasitələri olan hər kəsin əleyhinə olduğunu" bildirib. Yeni administrasiya elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün vergi güzəştlərini ləğv edib və emissiyalar və yanacaq sərfiyyatı üçün yumşaldıcı standartlar təklif edib.
Mütəxəssislərin fikrincə, elektrikli nəqliyyat vasitələri hələ də nəqliyyatın gələcəyidir, lakin onlara keçid gözləniləndən daha uzun çəkəcək. Adi sürücülərə gəldikdə isə, onların əsas narahatlığı elektrikli nəqliyyat vasitələrinin qiymətidir.

Компания "Ford" решила пересмотреть свои планы по электромобилям на фоне финансовых убытков и политики президента США Дональда Трампа.
По информации Valyuta.az со ссылкой на "Reuters", сейчас автопроизводитель делает ставку на бензиновые и гибридные автомобили.
Компания уже объявила, что не будет производить электрический пикап "F-150 Lightning". Кроме того, отменена разработка следующего поколения электрических грузовиков с кодовым названием T3.
Электромобильный центр в штате Теннесси будет трансформирован в завод по производству грузовиков с бензиновым двигателем. Там будут выпускаться новые бензиновые грузовики, тогда как сборочный завод "Ford" в штате Огайо начнёт производство новых микроавтобусов в бензиновых и гибридных версиях.
Эти решения не удивительны, поскольку сегмент электромобилей испытывает трудности уже длительное время. Например, известно, что пикап "F-150 Lightning" даже близко не достиг максимальной мощности.
С 2023 года "Ford" понёс убытки в размере 13 миллиардов долларов на электромобилях. Кроме того, компания заявила о намерении списать 19,5 миллиарда долларов, включая 8,5 миллиарда долларов, связанных с отменёнными моделями электромобилей.
Со времён начала своего второго срока президент Дональд Трамп резко изменил курс США в отношении электромобилей, назвав благоприятную политику для электрокаров "принудительной". Он заявил, что выступает против "каждого, кто имеет электромобиль". Новая администрация отменила налоговые льготы для электромобилей и предложила послабления в стандартах по выбросам и расходу топлива.
По мнению экспертов, электромобили по-прежнему являются будущим транспорта, однако переход на них займёт больше времени, чем ожидалось. Что касается обычных водителей, их главное беспокойство — цена электромобилей.