Azərbaycanda iqtisadi şaxələndirmə indeksi hazırda aşağı səviyyədədir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Müstəqil Sənayeçi və İş Adamları Dərnəyinin “MÜSİAD Azərbaycan” İdarə Heyətinin sədri Rəşad Cabirli bildirib.
Onun sözlərinə görə, qeyri neft-qaz sektorunun inkişafı və ixrac olunan məhsulların çeşidinin artması bu göstəricinin yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
R.Cabirli qeyd edib ki, ölkədə həllini gözləyən əsas məsələlərdən biri qeyri-neft-qaz və qeyri-qida məhsullarına nəzarətin gücləndirilməsidir. O bildirib ki, keyfiyyətin ölçülməsi və keyfiyyət infrastrukturu ilə bağlı məsələlər Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Agentliyi ilə birlikdə gündəmə gətirilib.
Onun sözlərinə görə, hazırda ölkəyə idxal olunan məhsullara, xüsusilə qeyri-qida məhsullarına nəzarət zəifdir. Yerli standartların beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasını nəzərdə tutan dövlət proqramı mövcud olsa da, bu istiqamətdə hələ ki, ciddi irəliləyiş hiss olunmur.
R.Cabirli əlavə edib ki, keyfiyyət məsələsi mühüm əhəmiyyət daşıyır və bu amil Türkiyədən idxala da təsir göstərə bilər. O, Çindən və digər ölkələrdən idxal olunan məhsullarla bağlı məsələlərin mütəmadi olaraq dövlət qurumlarının diqqətinə çatdırıldığını da vurğulayıb.

Индекс экономической диверсификации в Азербайджане в настоящее время находится на низком уровне.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на председателя правления «MÜSİAD Азербайджан» — Ассоциации Независимых Промышленников и Предпринимателей, Рашада Джабирли.
По его словам, развитие вне нефтегазового сектора и увеличение ассортимента экспортируемой продукции могут способствовать росту этого показателя.
Р. Джабирли отметил, что одним из ключевых вопросов, ожидающих решения в стране, является усиление контроля над вне нефтегазовой и непищевой продукцией. Он сообщил, что вопросы измерения качества и инфраструктуры качества поднимались совместно с Агентством по антимонопольному регулированию и контролю за потребительским рынком при Президенте.
По его словам, в настоящее время контроль над импортируемой продукцией, особенно непищевой, в стране слабый. Несмотря на наличие государственной программы по согласованию национальных стандартов с международными, прогресс в этом направлении пока не ощутим.
Р. Джабирли добавил, что вопрос качества имеет важное значение и этот фактор может повлиять также на импорт из Турции. Он также подчеркнул, что вопросы, связанные с импортом продукции из Китая и других стран, регулярно доводятся до внимания государственных органов.