Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “Əmək və Məşğulluq” altsistemində (ƏMAS) 18 yaşadək işçilərlə bağlı onların əmək hüquqlarının qorunması məqsədilə yenilik tətbiq edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeniliyə əsasən, sistemə bu yaş kateqoriyasına aid işçilər üçün əmək məzuniyyətinin qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddətdən (16 yaşınadək işçilər üçün 42 təqvim günündən, 16 yaşdan 18 yaşadək işçilər üçün isə 35 təqvim günündən) az daxil edilməsi texniki baxımdan mümkün olmur.
Eyni zamanda, iş vaxtının müddətinin qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddətdən (16 yaşınadək işçilər üçün həftə ərzində 24 saatdan, 16-18 yaş arası işçilər üçün isə 36 saatdan) artıq daxil edilməsi sistem tərəfindən məhdudlaşdırılıb.
Bu yenilik 16 yaşdan 18 yaşadək işçilərlə əmək münasibətlərinin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qurulmasına, ƏMAS-da məlumatların düzgün formalaşdırılmasına xidmət edir.
Həmçinin ƏMAS-a daha bir funkisonallıq əlavə edilməklə, işçilərə bu e-sistem üzərindən real vaxt rejimində əsas iş yerləri ilə yanaşı, artıq əlavə iş yerləri barədə də arayışları əldə edə bilmək imkanı yaradılıb.

В Азербайджане введены ограничения для работников младше 18 лет.
В подсистеме «Труд и занятость» (ƏMAS) Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана внедрено нововведение, направленное на защиту трудовых прав работников в возрасте до 18 лет.
Как сообщает Valyuta.az, согласно обновлению, система технически не позволяет указывать для данной возрастной категории продолжительность ежегодного трудового отпуска ниже установленной законодательством нормы — 42 календарных дня для работников до 16 лет и 35 календарных дней для работников в возрасте от 16 до 18 лет.
Одновременно системой ограничена возможность внесения продолжительности рабочего времени, превышающей предусмотренные законом нормы: более 24 часов в неделю для работников до 16 лет и более 36 часов в неделю для работников в возрасте от 16 до 18 лет.
Данное нововведение направлено на обеспечение построения трудовых отношений с работниками в возрасте от 16 до 18 лет в соответствии с требованиями законодательства, а также на корректное формирование данных в системе ƏMAS.
Кроме того, в систему ƏMAS добавлен новый функционал, который позволяет работникам в режиме реального времени получать через электронную систему справки не только по основному месту работы, но и по дополнительным рабочим местам.