Mərkəzi Bankın bank və BOKT-lara xalis tələbi 2 mlrd. manat azalıb
Bu ilin 1 noyabr tarixinə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) banklara və bank olmayan kredit təşkilatlarına (BOKT) xalis tələbləri 7 milyard 992 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 milyard 362 milyon manat və ya 22,8% azdır.
Məlumata görə, 2024-cü ilin 1 noyabr tarixinə AMB-nin bank sektoruna xalis tələbləri 10 milyard 354 milyon manat səviyyəsində olub.
Xalis tələblərin azalması bank sektorunun Mərkəzi Bankdan əvvəlki illərə nisbətən daha az borclanmasını göstərir. Bu, bankların likvidlik imkanlarının yaxşılaşması və ya AMB-nin pul siyasətini sərtləşdirərək bazardan likvidliyi qismən geri çəkməsi ilə əlaqəli ola bilər.

По состоянию на 1 ноября текущего года чистые требования Центрального банка Азербайджана (ЦБА) к банкам и небанковским кредитным организациям (НКО) составили 7 миллиардов 992 миллиона манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это на 2 миллиарда 362 миллиона манатов, или 22,8% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Согласно информации, на 1 ноября 2024 года чистые требования ЦБА к банковскому сектору составляли 10 миллиардов 354 миллиона манатов.
Снижение чистых требований свидетельствует о том, что банковский сектор уменьшил заимствования у Центрального банка по сравнению с предыдущими годами. Это может быть связано с улучшением ликвидности банков или с ужесточением денежно-кредитной политики ЦБА и частичным изъятием ликвидности с рынка.