"Son illərdə rəqəmsallaşma qlobal maliyyə sisteminin əsas sütunlarından birinə çevrilib".
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Mərkəzi Bankın sədrinin müavini Toğrul Əliyev Bakıda keçirilən “Müasir rəqəmsal dünyada istehlakçılar: elektron ticarət, rəqəmsal xidmətlər və təhlükəsizlik məsələləri” forumunda bildirib.
O, qeyd edib ki, Rəqəmsal maliyyənin inkişafı istehlakçı hüquqlarının qorunmasından asılıdır. Elektron ticarət, mobil bankçılıq və fintex həlləri sayəsində maliyyə xidmətlərinin əlçatanlığı xeyli artıb. Bu proses maliyyə inklüzivliyinin genişlənməsinə, eləcə də yeni biznes modellərinin yaranmasına şərait yaradıb”.
T. Əliyev bildirib ki, innovasiyalarla yanaşı, kibertəhlükəsizlik və fərdi məlumatların qorunması məsələləri də aktuallaşır. Onun sözlərinə görə, istehlakçıların qorunması üçün rəqəmsal maliyyə savadlılığı, rəqəmsal bankçılıq bacarıqları və kiberhücumlardan qorunma qaydalarının mənimsənilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

В последние годы цифровизация стала одним из основных столпов глобальной финансовой системы.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил заместитель председателя Центрального банка Тогрул Алиев на форуме «Потребители в современном цифровом мире: электронная торговля, цифровые услуги и вопросы безопасности», прошедшем в Баку.
Он отметил, что развитие цифровых финансов зависит от защиты прав потребителей. Благодаря электронной торговле, мобильному банкингу и финтех-решениям доступность финансовых услуг значительно выросла. Этот процесс способствовал расширению финансовой инклюзии, а также появлению новых бизнес-моделей.
Т. Алиев также подчеркнул, что наряду с инновациями всё более актуальными становятся вопросы кибербезопасности и защиты персональных данных. По его словам, для защиты потребителей особое значение имеет развитие цифровой финансовой грамотности, навыков цифрового банкинга и знание правил защиты от кибератак.