Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) bu həftə, yəni dekabrın 10-da 2025-ci il üzrə sonuncu dəfə uçot faiz dərəcəsi ilə bağlı qərar verəcək.
Bu barədə Valyuta.az-a AMB-dən bildirilib.
Mərkəzi Bank sonuncu dəfə bu il iyul ayının 23-də bir ildən artıq müddətdə ilk dəfə uçot dərəcəsini 7,25%-dən 7%-ə endirib. Sonuncu qərarında, yəni oktyabarın 22-də uçot dərəcəsini sabit saxlayıb.
AMB qeyd edib ki, faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar faktiki inflyasiyanın istiqaməti, habelə xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olaraq veriləcəkdir.
Xatırladaq ki, xarici maliyyə institutları Mərkəzi Bankın bu il üzrə uçot dərəcəsini 7% səviyyəsində sabit saxlyacağını proqnozlaşdırır.
Bütün xəbərlərEmin Əmrullayev: 8 minə yaxın müəllimin fəaliyyətinə peşəsinə uyğun olmadığına görə xitam vermişik

Центральный банк Азербайджана (АМБ) на этой неделе, а именно 10 декабря, примет последнее в 2025 году решение по учетной процентной ставке.
Об этом Valyuta.az сообщили в АМБ.
В последний раз Центральный банк снижал учетную ставку с 7,25% до 7% 23 июля этого года впервые за более чем год. В последнем решении, 22 октября, ставка была сохранена на прежнем уровне.
АМБ отметил, что следующее решение по параметрам процентного коридора будет приниматься с учетом направления фактической инфляции, а также динамики внешних и внутренних рисков.
Напомним, что зарубежные финансовые институты прогнозируют, что Центральный банк сохранит учетную ставку на уровне 7% в этом году.
Все новостиВ Азербайджане введут новое единовременное пособие для наследников государственных служащих