Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 8-də qlobal infrastruktur investisiya idarəetmə şirkəti "Global Infrastructure Partners"in (GIP) təsisçisi, sədri və baş icraçı direktoru Adebayo Oqunlesini qəbul edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ilə "Global Infrastructure Partners" şirkəti arasında formalaşan tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirərək, Fondun şirkətlə birgə "Italo" sürətli dəmir yolu operatoru və London Qatvik hava limanı üzrə həyata keçirdiyi investisiyaların uğurlu əməkdaşlıq nümunələri olduğunu dedi. Ölkəmizin uzunmüddətli inkişaf strategiyasına toxunan dövlətimizin başçısı bu xüsusda "Global Infrastructure Partners" ilə tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladı.
Adebayo Oqunlesi ARDNF ilə əməkdaşlığın səmərəli nəticələr verdiyini deyərək, şirkətin idarə etdiyi fondlara yatırdığı sərmayələrin iki qurum arasında etibarlı tərəfdaşlıq modeli formalaşdırdığını bildirdi.
Qonaq rəhbərlik etdiyi şirkətin hava limanlarının, logistika və nəqliyyat dəhlizlərinin optimallaşdırılması, enerji, o cümlədən bərpaolunan enerji üzrə beynəlxalq təcrübəyə malik olduğunu vurğulayaraq, enerji keçidi, nəqliyyat və rəqəmsal infrastruktur sahələrində Azərbaycanla əməkdaşlıqda marağını ifadə edib.
Görüşdə şirkətin müxtəlif infrastruktur istiqamətlərində həyata keçirdiyi layihələr, qlobal enerji keçidi fonunda formalaşan yeni tendensiyalarla bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi üzrə beynəlxalq təşəbbüslərdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Qeyd edək ki, 2006-cı ildə yaradılan və 2024-cü ildə dünyanın ən böyük fəal idarəetmə şirkəti olan "BlackRock" tərəfindən satın alınan "Global Infrastructure Partners" hazırda təxminən 189 milyard ABŞ dolları məbləğində aktivləri idarə edir. "BlackRock" isə hazırda təxminən 14 trilyon ABŞ dollarına yaxın həcmdə aktivləri idarə etməklə, qlobal investisiya bazarında aparıcı mövqeyini qoruyur.

8 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял основателя, председателя и главного исполнительного директора глобальной компании по управлению инфраструктурными инвестициями Global Infrastructure Partners (GIP) Адебайо Огунлеси.
Как сообщает в понедельник Trend, высоко оценив партнерство, сложившееся между Государственным нефтяным фондом Азербайджанской Республики (ГНФАР) и компанией Global Infrastructure Partners, Президент Ильхам Алиев отметил, что примерами успешного сотрудничества являются осуществленное Фондом совместно с компанией инвестирование по оператору высокоскоростной железной дороги Italo и лондонскому аэропорту Гатвик. Коснувшись долгосрочной стратегии развития нашей страны, глава государства в этом контексте подчеркнул значение партнерства с Global Infrastructure Partners.
Отметив плодотворные результаты сотрудничества с ГНФАР, Адебайо Огунлеси сказал, что инвестирование компанией управляемых ею фондов сформировали надежную модель партнерства между двумя структурами.
Гость подчеркнул, что возглавляемая им компания обладает международным опытом в оптимизации аэропортов, логистики и транспортных коридоров, в области энергетики, в том числе возобновляемой энергетики. Он выразил заинтересованность в сотрудничестве с Азербайджаном в области энергетического перехода, транспорта и цифровой инфраструктуры.
На встрече состоялся обмен мнениями о проектах, реализуемых компанией в различных инфраструктурных областях, новых тенденциях, формирующихся на фоне глобального энергетического перехода, были обсуждены вопросы сотрудничества в рамках международных инициатив по внедрению технологий искусственного интеллекта.
Следует отметить, что компания Global Infrastructure Partners, созданная в 2006 году и приобретенная в 2024 году крупнейшей в мире компанией по управлению активами BlackRock, в настоящее время управляет активами на сумму около 189 миллиардов долларов США. BlackRock же в настоящее время управляет активами в объеме почти 14 триллионов долларов, сохраняя ведущие позиции на мировом инвестиционном рынке.