Bələdiyyə torpaqları 272 manatdan başlayan qiymətlərlə satışa çıxarılır
7 yanvar 2026-cı il tarixində Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən növbəti hərrac keçiriləcək. Tədbirdə fərdi yaşayış, sahibkarlıq və kənd təsərrüfatı məqsədilə nəzərdə tutulan torpaq sahələri satışa və icarəyə çıxarılacaq.
Torpaq sahələri müxtəlif rayon və şəhərlərdə yerləşən yerli icra hakimiyyəti və bələdiyyələrin balansında olan əraziləri əhatə edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, ümumilikdə 47 yerli strukturun təqdim etdiyi 80-ə yaxın torpaq sahəsi üzrə hərrac və müsabiqələr keçiriləcək.
Satışa təqdim edilən ərazilər arasında Abşeron rayonunun Qobu, Xırdalan və Fatmayı bələdiyyələrinə məxsus yaşayış üçün nəzərdə tutulmuş torpaq sahələri də yer alır. Burada torpaqların sahəsi 100-800 kv.m arası dəyişir, ilkin satış qiymətləri isə 5 300 – 8 800 manat arasında dəyişir.
Salyan rayonunun Şorsulu və Arbatan kəndlərində sahibkarlıq və kənd təsərrüfatı üçün torpaq sahələri təqdim olunur. Məsələn, Şorsulu kəndində yerləşən 400 kv.m torpaq sahəsi 12 000 manat start qiyməti ilə satışa çıxarılıb.
İcarəyə təqdim olunan torpaqlar əsasən kənd təsərrüfatı məqsədilə nəzərdə tutulub. Sabirabad, Neftçala, Saatlı, Şəmkir, Qax, Şəki, Zaqatala və digər rayonlarda sahəsi 1 hektardan 108 hektaradək olan ərazilər 15 il müddətinə icarəyə veriləcək.
Nümunə olaraq, Sabirabad rayonunun Qaralı kəndində yerləşən 108,5 hektar sahə 10 850 manat start qiyməti ilə, Quba rayonunun Mahmudqışlaq kəndində yerləşən 1,7 hektarlıq sahə isə 272 manat start qiyməti ilə hərraca çıxarılıb.
Ən yüksək satış qiyməti ilə təqdim olunan torpaq sahələrindən biri Zaqatala rayonunun Mosul kəndində yerləşən və cüdo idman zalının tikintisi üçün nəzərdə tutulan 600 kv.m ərazidir. Bu sahə 9 000 manat start qiyməti ilə təqdim olunur.
Qeyd edək ki, iştirakçılar torpaq sahələrinin yerləşdiyi ərazi üzrə Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin yerli şöbələrində təqdim edilən layihə və şərtlərlə 6 yanvar 2026-cı il tarixinədək tanış ola bilərlər.

7 января 2026 года Государственная служба по вопросам имущественных отношений проведет очередной аукцион. На мероприятии будут выставлены на продажу и аренду земельные участки, предназначенные для индивидуального жилищного строительства, предпринимательства и сельского хозяйства.
Земельные участки охватывают территории, находящиеся в ведении местных исполнительных органов и муниципалитетов в различных районах и городах.
По информации Valyuta.az, всего будет проведено около 80 аукционов и конкурсов по земельным участкам, предоставленным 47 местными структурами.
Среди выставленных на продажу земельных участков есть участки, предназначенные для проживания, принадлежащие муниципалитетам Кобу, Хырдалан и Фатмай района Абшерон. Площадь земель варьируется от 100 до 800 кв.м, а начальные цены на продажу — от 5300 до 8800 манатов.
Для предпринимательства и сельскохозяйственных целей представлены земельные участки в селах Шорсулу и Арбатан Сальянского района. Например, участок площадью 400 кв.м в селе Шорсулу выставлен на продажу с начальной ценой 12 000 манатов.
Сдаваемые в аренду земельные участки в основном предназначены для сельскохозяйственных целей. В районах Сабирабад, Нефтчала, Саатлы, Шамкир, Гах, Шеки, Закатала и других участки площадью от 1 гектара до 108 гектаров будут сдаваться в аренду на срок 15 лет.
В качестве примера, участок площадью 108,5 гектара в селе Каралы Сабирабадского района выставлен на аукцион с начальной ценой 10 850 манатов, а участок площадью 1,7 гектара в селе Махмудгышлаг Кубинского района — с начальной ценой 272 маната.
Один из участков с самой высокой начальной ценой находится в селе Мосул Закатальского района и предназначен для строительства зала дзюдо площадью 600 кв.м. Этот участок выставлен с начальной ценой 9000 манатов.
Отметим, что участники могут ознакомиться с проектом и условиями, предоставленными местными отделениями Государственной службы по вопросам имущественных отношений по месту расположения земельных участков, до 6 января 2026 года.