"Hazırkı zəif Avropa ABŞ üçün ciddi iqtisadi təhlükə yaradır".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu ABŞ-ın ən böyük bankının - "JPMorgan Chase" şirkətinin rəhbəri Ceymi Daymon Reagan National Defense Forum tədbirində çıxışı zamanı deyib.
“Avropanın real problemi var. Onlar biznesi, investisiyaları və innovasiyaları kənarlaşdırıblar. Bu isə artıq bumeranq kimi geri qayıdır”, deyə Daymon qeyd edib.
Onun fikrincə, sosial təminat və avronun tətbiqi kimi uğurlu islahatlara baxmayaraq, hazırda Avropa İttifaqı zəifdir. Çünki Aİ həddindən artıq bürokratlaşdırılıb və daimi siyasi çətinliklər inkişafı ləngidir.
Eyni zamanda, o vurğulayıb ki, gücləndirilməsi vacib olan məhz Avropa İttifaqıdır. Daymon uzun müddətdir ki, parçalanmış Avropanın dünyanın üzləşdiyi əsas çağırışlardan biri olduğunu bildirir.
“Əgər Avropa dağılarsa "Öncə Amerika" artıq mümkün olmayacaq. Bu, bizə başqalarından daha sərt təsir edəcək - onlar bütün parametrlər üzrə, o cümlədən həqiqətən vacib olan ortaq dəyərlər baxımından bizim əsas müttəfiqimizdir”, deyə o izah edib.
Daymon Tramp administrasiyasını bürokratiyanı azaltmağa görə tərifləyib: “Onlar Amerikanı ləngidən tənzimləmələrin üzərinə baltayla gedirlər. Bu, yaxşıdır və biz bunu təhlükəsizliyi qurban vermədən edə bilərik”.
O həmçinin hesab edir ki, ABŞ Avropanın daha güclü olmasına kömək etməlidir. Bunun üçün isə onun fikrincə, uzunmüddətli strategiya hazırlanmalıdır.
Nəşr əlavə edir ki, "JPMorgan" gələn 10 il ərzində ABŞ-ın iqtisadi təhlükəsizliyini gücləndirən sahələrə - müdafiə, enerji müstəqilliyi, qabaqcıl texnologiyalar və tədarük zəncirlərinə 1,5 trln dollara qədər investisiya ayıracağını elan edib. Bank strateji şirkətləri dəstəkləmək üçün əlavə olaraq 10 mlrd dollara qədər öz kapitalından istifadə edəcək.
Bütün xəbərlərEmin Əmrullayev: 8 minə yaxın müəllimin fəaliyyətinə peşəsinə uyğun olmadığına görə xitam vermişik

«Слабая Европа в настоящее время представляет собой серьезную экономическую угрозу для США».
Valyuta.az сообщает, что об этом заявил глава крупнейшего банка США — компании JPMorgan Chase, Джейми Даймон, в ходе выступления на форуме Reagan National Defense Forum.
«У Европы есть реальная проблема. Они вытеснили бизнес, инвестиции и инновации. Это возвращается к ним, словно бумеранг», — отметил Даймон.
По его мнению, несмотря на успешные реформы, такие как социальное обеспечение и введение евро, Европейский союз сейчас слаб. Причина в том, что ЕС чрезмерно бюрократизирован и постоянные политические сложности замедляют развитие.
В то же время он подчеркнул, что именно Европейский союз необходимо укреплять. Даймон отмечает, что расколотая Европа долгое время является одним из главных вызовов, с которыми сталкивается мир.
«Если Европа распадется, концепция «Америка прежде всего» уже не будет возможна. Это повлияет на нас сильнее, чем на других — они наш главный союзник по всем параметрам, включая действительно важные общие ценности», — пояснил он.
Даймон похвалил администрацию Трампа за сокращение бюрократии: «Они идут топором по регулированиям, которые замедляют Америку. Это хорошо, и мы можем делать это, не жертвуя безопасностью».
Он также считает, что США должны помочь Европе стать сильнее. Для этого, по его мнению, нужна разработка долгосрочной стратегии.
Издание добавляет, что JPMorgan объявил о намерении инвестировать до 1,5 триллионов долларов в течение следующих 10 лет в области, укрепляющие экономическую безопасность США — оборону, энергетическую независимость, передовые технологии и цепочки поставок. Банк дополнительно планирует использовать до 10 миллиардов долларов собственного капитала для поддержки стратегических компаний.