2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında icmal və dövlət büdcələrinin gəlirləri proqnozu üstələyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Maliyyə Nazirliyindən bildirilib. Qeyd edilib ki, bu dövrdə xəzinədarlıq orqanları tərəfindən 1 milyon 436 mindən çox ödəniş tapşırığı icra edilib və dövlət büdcəsinin gəlirlərinin icrasında yüksək göstəricilər qeydə alınıb.
Cari ilin yanvar-noyabr ayları ərzində icmal büdcənin gəlirləri 43 855,2 milyon manat təşkil edib ki, bu da 11 aylıq proqnozu 2 526,0 milyon manat və ya 6,1 faiz üstələyib.
Eyni dövrdə dövlət büdcəsinin gəlirləri 35 625,6 milyon manat təşkil edib ki, bu da 11 aylıq proqnozu 324,6 milyon manat və ya 0,9 faiz üstələyib.
Dövlət büdcəsinin gəlirlərində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə daxilolmalar 15 310,5 milyon manat təşkil edərək proqnozdan 745,5 milyon manat və ya 5,1 faiz, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti üzrə daxilolmalar 41,6 milyon manat təşkil edərək proqnozdan 10,2 milyon manat və ya 32,5 faiz çox, Dövlət Neft Fondundan transfert isə 13 274,3 milyon manat təşkil edərək proqnoza qarşı 100 faiz icra edilib.
Eyni zamanda, Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə daxilolmalar 5 752,2 milyon manat təşkil edərək proqnoza qarşı 96,6 faiz, dövlət büdcəsindən maliyyələşən təşkilatların ödənişli xidmətlərindən daxilolmalar 592,3 milyon manat təşkil edərək proqnoza qarşı 72,7 faiz, sair daxilolmalar isə 654,7 milyon manat təşkil edərək proqnoza qarşı 99,1 faiz icra olunub.
2025-ci ilin 11 ayı ərzində icmal büdcənin xərcləri 36 784,3 milyon manat məbləğində icra edilib ki, bu da ötən ilin 11 aylıq icra göstəriciləri ilə müqayisədə 1 397,6 milyon manat və ya 3,9 faiz çoxdur.
Həmin dövrdə dövlət büdcəsinin xərcləri 31 414,7 milyon manat məbləğində icra edilib ki, bu da ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 376,6 milyon manat və ya 1,2 faiz çoxdur.

За период с января по ноябрь 2025 года доходы сводного и государственного бюджетов превысили прогноз.
Valyuta.az сообщает, что об этом сообщили в Министерстве финансов. Отмечается, что за указанный период казначейскими органами было исполнено более 1 миллиона 436 тысяч платежных поручений, и при исполнении доходов государственного бюджета зафиксированы высокие показатели.
За январь-ноябрь текущего года доходы сводного бюджета составили 43 855,2 миллиона манатов, что превысило 11-месячный прогноз на 2 526,0 миллиона манатов или на 6,1 процента.
В тот же период доходы государственного бюджета составили 35 625,6 миллиона манатов, что превысило 11-месячный прогноз на 324,6 миллиона манатов или на 0,9 процента.
В структуре доходов государственного бюджета поступления от Государственной налоговой службы при Министерстве экономики составили 15 310,5 миллиона манатов, что на 745,5 миллиона манатов или на 5,1 процента выше прогноза, поступления от Государственной службы имущественных вопросов при Министерстве экономики — 41,6 миллиона манатов, что на 10,2 миллиона манатов или на 32,5 процента выше прогноза, а трансферт из Государственного нефтяного фонда составил 13 274,3 миллиона манатов, что составляет 100 процентов исполнения прогноза.
Одновременно поступления по Государственному таможенному комитету составили 5 752,2 миллиона манатов, что составляет 96,6 процента от прогноза, поступления от платных услуг организаций, финансируемых из государственного бюджета, — 592,3 миллиона манатов, что составляет 72,7 процента от прогноза, прочие поступления — 654,7 миллиона манатов, что составляет 99,1 процента исполнения прогноза.
За 11 месяцев 2025 года расходы сводного бюджета составили 36 784,3 миллиона манатов, что на 1 397,6 миллиона манатов или на 3,9 процента больше показателей исполнения за аналогичный период прошлого года.
В указанный период расходы государственного бюджета составили 31 414,7 миллиона манатов, что на 376,6 миллиона манатов или на 1,2 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.