Erkən pensiya hüququ və məbləğdə artım - Prosedur necədir?
"Nazirlər Kabineti "Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası"nda edilən yeni dəyişiklikləri təsdiq edib. Yeni qaydalarla daha tez pensiyaya çıxmaqla bağlı prosedurlar daha da sadələşib və əlçatanlıq artırılıb".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Deputat qeyd edib ki, "Əmək pensiyaları haqqında" Qanunun 9-cu maddəsinə əsasən, axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ verən, Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahıda yer alan incəsənətin xüsusi sahələri, yeraltı, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə azı 12 il 6 ay çalışmış kişilərin və azı 10 il çalışmış qadınların yaş həddi beş il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ var:
"Bu hüququn reallaşması üçün isə həmin vətəndaşlarımızın işlədiyi müəssisə üzrə işəgötürən tərəfindən arayış təqdim edilməsinə ehtiyac vardı.
Ancaq bəzi hallarda, xüsusən həmin müəssisələrin fəaliyyətlərini dayandırması səbəbindən belə arayışların alınmasında çətinliklər yarandı. Nəticədə, bəzi hallarda vətəndaşlarımız öz pensiya hüquqlarından daha tez istifadədə çətinliklərlə üzləşirdilər. Yeni dəyişikliyə əsasən, qeyd edilən səbəbdən həmin arayışın təqdim edilməsi mümkün olmadıqda şəxsin işləmiş olduğu peşənin Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi "Güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ verən istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin Siyahısı"na uyğun olması əsasında onun müvafiq iş dövrü güzəştli iş stajına daxil ediləcək və erkən pensiya hüququ qazanacaq. Bu zaman, güzəştli sahədə iş stajının hesablanması isə "Əmək və Məşğulluq" altsistemindən əmək müqavilələrinə dair çıxarışda olan qeydə əsasən aparılacaq. Bununla yanaşı, əmək kitabçasında olan qeydə və ya dövlət arxivinin arayışına əsasən də təyinat mümkün olacaq".
"Yeni dəyişikliklər ilə qulluq əlavəsi alan və işləməyə davam edən şəxsin əmək pensiyası hesablanarkən əməkhaqqı və ya pensiya kapitalı əsasında hesablanan pensiya məbləğlərindən hansı yüksək olarsa, vətəndaşa həmin məbləğ təyin olunacaq. Yəni bu hallarda vətəndaşın gözlənilən pensiya məbləğində artımlar olacaq.
Daha sadə izah etsək: güzəştli şərtlərlə pensiya hüququ olan vətəndaşımızın əvvəllər işlədiyi iş yeri bağlanıbsa və arayış ala bilmirsə, yeni qaydalardan sonra əmək kitabçasında qeyd və ya arxiv sənədi ilə təyinat mümkün olacaq və hansı pensiya növü üzrə məbləğ yüksək olarsa, vətəndaşımız daha çox olanı seçmək hüququna malik olacaq. Bu isə pensiya təyinatının asanlaşdırılmasına və bir sıra hallarda pensiya məbləğlərinin artmasına xidmət edəcək", - V.Bayramov qeyd edib.

Досрочная пенсия без справки от работодателя: какие новые правила утвердил Кабмин Азербайджана?
Кабинет Министров утвердил новые изменения в «Правила назначения, расчета, перерасчета, перевода с одного вида трудовой пенсии на другой и выплаты трудовых пенсий». Новые правила еще больше упростили процедуры более раннего выхода на пенсию и повысили их доступность.
Как сообщает Valyuta.az, об этом на своей странице в социальной сети написал депутат Милли меджлиса Вюгар Байрамов.
Депутат отметил, что в соответствии со статьей 9 Закона «О трудовых пенсиях» мужчины, проработавшие не менее 12 лет 6 месяцев, и женщины, проработавшие не менее 10 лет в особых областях искусства, на подземных работах, а также на работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда, включенных в утвержденный Кабинетом Министров список, вне зависимости от последнего места работы имеют право на трудовую пенсию по возрасту с уменьшением пенсионного возраста на пять лет:
«Для реализации этого права нашим гражданам требовалось представить справку, выдаваемую работодателем по месту их работы.
Однако в ряде случаев, особенно в связи с прекращением деятельности таких предприятий, возникали сложности с получением соответствующих справок. В результате в отдельных случаях наши граждане сталкивались с трудностями при более ранней реализации своего пенсионного права. Согласно новым изменениям, если по указанной причине представление такой справки невозможно, соответствующий период работы лица по профессии, включенной в утвержденный Кабинетом Министров “Список производств, профессий, должностей и показателей, дающих право на трудовую пенсию по возрасту на льготных условиях”, будет засчитан в льготный трудовой стаж, и гражданин получит право на досрочную пенсию. В этом случае расчет стажа работы в льготной сфере будет осуществляться на основании записи в выписке по трудовому договору из подсистемы “Əmək və Məşğulluq” (“Труд и занятость”). Наряду с этим, назначение пенсии возможно также на основании записи в трудовой книжке или справки государственного архива».
«Согласно новым изменениям, при расчете трудовой пенсии лицу, получающему надбавку за выслугу лет и продолжающему работать, из размеров пенсии, рассчитанных исходя из заработной платы или исходя из пенсионного капитала, гражданину будет назначен тот размер, который выше. То есть в этих случаях ожидаемый размер пенсии гражданина увеличится.
Если объяснить проще: если гражданин, имеющий право на пенсию на льготных условиях, ранее работал на предприятии, которое уже закрыто, и не может получить справку, то по новым правилам назначение пенсии будет возможно на основании записи в трудовой книжке или архивного документа, а гражданин получит право выбрать тот вид пенсии, по которому размер выплаты окажется выше. Это будет способствовать упрощению назначения пенсий и в ряде случаев приведет к увеличению их размеров», — отметил В. Байрамов.