Bu bank kartları ilə mil qazanmaq daha sərfəlidir
Gündəlik ödənişlər zamanı mil toplamaq və bu millərlə səyahət imkanları əldə etmək konsepti son illərdə geniş yayılmağa başlayıb. Xüsusilə müntəzəm alış-veriş edən və ya tez-tez səyahət edən şəxslər üçün nəzərdə tutulan mil kartları istifadəçilərə xərclədikcə qazandırmaq prinsipinə əsaslanır. Bu kartlar vasitəsilə toplanan millər sonradan aviabiletlərin alınmasında, baqaj xidmətlərində və digər səyahət xərclərində istifadə oluna bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, hazırda Azərbaycanda bir neçə bank bu tip sərfəli kartları təklif edir. Onlar arasında "Kapital Bank"ın “Birbank Miles”, "ABB"nin “ABB-AZAL Miles” və "Premium Bank"In “Visa Infinite AllMiles” kartları fərqli tarif, valyuta seçimi, etibarlılıq müddəti və əlavə xidmətlərlə fərqlənir.
"Kapital Bank"ın təqdim etdiyi "Birbank Miles" kartı həm debet, həm də taksit funksiyalarını özündə birləşdirir. Bu kart vasitəsilə şəxsi vəsaitdən komissiyasız köçürmə və nağdlaşdırma imkanı mövcuddur. Şəxsi vəsait qalığına illik 2 faizədək gəlir hesablanır. Kredit xətti aktivləşdirildikdə kart taksit funksiyası ilə 24 ayadək hissə-hissə ödəniş və 63 günədək güzəşt müddəti təklif edir. Kartla aparılan ödənişlər zamanı millər qazanılır. Ölkədaxili əməliyyatlarda hər 2 manat üçün, ölkəxarici ödənişlərdə isə hər 1 manat üçün 1 mil hesablanır. Millərin istifadə müddəti 2 ildir. Bir ay ərzində maksimum 30 000 mil toplamaq mümkündür. Millərlə alınan aviabiletlər əlavə ödənişsiz təqdim olunur. Kart sahibləri həmçinin “MasterCard Airport Experiences” və “Lounge Key” xidmətlərindən istifadə edə bilirlər.
"ABB" tərəfindən təklif edilən "ABB-AZAL Miles Visa Platinum""Mastercard Black Edition" kartları həm Visa, həm də Mastercard ödəniş sistemlərində, AZN, USD və EUR valyutalarında təqdim olunur. Kartın etibarlılıq müddəti 5 il, qiyməti isə 150 manatdır. Hər 2 manat xərcləməyə 1 mil hesablanır (0.5 konversiya əmsalı ilə). Kart aktivləşdirildikdən sonra dövriyyə şərti olmadan 2 000 xoşgəldin mili verilir. Toplanmış millər 36 ay ərzində qüvvədə qalır. Kart vasitəsilə edilən “cash-in” əməliyyatları üçün komissiya tətbiq edilmir. Millərlə əldə edilən aviabiletlərdə 23 kq pulsuz baqaj imkanı təqdim olunur, lakin bu üstünlük “Budget” tarifi üçün keçərli deyil.
"Premium Bank" tərəfindən təqdim edilən "Visa Infinite AllMiles" kartı isə fərdi xidmətlərə və komforta üstünlük verən istifadəçilər üçün nəzərdə tutulub. Kartın etibarlılıq müddəti 2 il, qiyməti 225 manatdır. Ölkədaxili əməliyyatlarda hər 7 manat, ölkəxarici əməliyyatlarda isə hər 5 manat üçün 1 mil təqdim olunur. Dövlət ödənişləri, gömrük, vergi və Apus üzərindən edilən əməliyyatlarda isə hər 35 manat üçün 1 mil hesablanır. Yeni kart istifadəçilərinə 500 mil hədiyyə olunur. Millərlə aviabilet almaqla yanaşı, müxtəlif kateqoriyalardan məhsul və xidmətlər də əldə etmək mümkündür.  Müəyyən əməliyyatlara – o cümlədən kredit ödənişləri, sığorta, birja əməliyyatları və məhkəmə qərarları əsasında edilən köçürmələrə görə mil hesablanmır.

Концепция накопления миль при ежедневных платежах и возможности путешествий с использованием этих миль в последние годы стала широко распространяться. Особенно она ориентирована на лиц, регулярно совершающих покупки или часто путешествующих, основываясь на принципе вознаграждения пользователей за их расходы с помощью мильных карт. Мили, накопленные через эти карты, позже могут быть использованы при покупке авиабилетов, при оформлении багажных услуг и для покрытия других расходов на путешествия.
Как сообщает Valyuta.az, в настоящее время в Азербайджане несколько банков предлагают такого рода выгодные карты. Среди них отличаются «Birbank Miles» от «Kapital Bank», «ABB-AZAL Miles» от «ABB» и карта «Visa Infinite AllMiles» от «Premium Bank», которые различаются тарифами, выбором валюты, сроком действия и дополнительными услугами.
«Kapital Bank» предлагает карту «Birbank Miles», которая совмещает в себе дебетовые и рассрочные функции. С помощью этой карты возможны безкомиссионные переводы и снятие наличных с личных средств. На остаток личных средств начисляется доход до 2% годовых. При активированном кредитном лимите карта предоставляет возможность рассрочки платежа до 24 месяцев и льготный период до 63 дней. За платежи по карте начисляются мили. Внутренние операции приносят 1 милю за каждые 2 маната, а зарубежные платежи — 1 милю за каждый манат. Срок использования миль составляет 2 года. В течение месяца можно накопить максимум 30 000 миль. Авиабилеты, приобретённые за мили, предоставляются без дополнительной оплаты. Владельцы карты также могут пользоваться сервисами «MasterCard Airport Experiences» и «Lounge Key».
«ABB» предлагает карты «ABB-AZAL Miles Visa Platinum» и «Mastercard Black Edition», которые доступны как в платежных системах Visa, так и Mastercard, а также в валютах AZN, USD и EUR. Срок действия карты составляет 5 лет, цена — 150 манатов. За каждые 2 маната расходов начисляется 1 миля с коэффициентом конверсии 0,5. После активации карты без требований по обороту предоставляются 2 000 приветственных миль. Накопленные мили действуют в течение 36 месяцев. Операции “cash-in” через карту не облагаются комиссией. При использовании миль на приобретение авиабилетов предоставляется возможность бесплатного багажа весом до 23 кг, за исключением тарифа «Budget».
«Premium Bank» предлагает карту «Visa Infinite AllMiles», предназначенную для пользователей, предпочитающих персональные услуги и комфорт. Срок действия карты — 2 года, цена — 225 манатов. За внутренние операции начисляется 1 миля за каждые 7 манатов, за зарубежные — 1 миля за каждые 5 манатов. За государственные платежи, таможенные платежи, налоги и операции через Apus начисляется 1 миля за каждые 35 манатов. Новым пользователям карты предоставляется 500 милей в подарок. Помимо покупки авиабилетов за мили, можно получить товары и услуги из различных категорий. Однако за определённые операции, включая платежи по кредитам, страховые взносы, операции на бирже и переводы на основании судебных решений мили не начисляются.
Все новостиzypl.ai привлёк $2 млн инвестиций
12.03.2026Компании почему повышают зарплату работнику, желающему уволиться?
12.03.2026Бесплатный подарок превратился в бизнес стоимостью в миллиарды? — История «Wrigley»«Wrigley» - УТРЕННЕЕ ЧТЕНИЕ