Bank rəhbərləri süni intellektin (AI) iş proseslərinə gətirəcəyi inqilabi səmərəliliyi yüksək qiymətləndirirlər.
Lakin əsas sual budur: bu “səmərəlilik” işçilər üçün nə deməkdir? Daha az iş yeri, yoxsa iş modelinin dəyişməsi?
Dünya maliyyə sektorunda AI ilə bağlı açıqlamalar — həm sosial şəbəkələrdə, həm də bazarlarda ciddi rezonans yaradır. Bankların generativ süni intellektdən istifadə planları isə insan əməyinin hansı formada əvəzlənəcəyinə dair ilk real mənzərəni ortaya qoyur. ABŞ-ın ən böyük kommersiya banklarının bir çoxu 100 minlərlə əməkdaş çalışdırır, ümumilikdə FDIC üzrə kommersiya bank sektorunda bu rəqəm 2 milyona yaxınlaşır. Buna həm kassir işçiləri, həm də yüksək məbləğli sövdələşmələr həyata keçirən bankirlər, eləcə də süni intellekt sistemlərini quracaq minlərlə proqramçı daxildir.
Mövzunu daha yaxşı anlamaq üçün əsas bank rəhbərlərinin AI dövründə işçi sayına dair ən açıq mesajlarını təqdim edirik:
Cemi Dimon — "JPMorgan Chase"in baş direktoru
Dimon bir çox CEO-dan fərqli olaraq, açıq şəkildə etiraf edir ki, AI bəzi işləri sıradan çıxaracaq:
“AI iş yerlərini aradan qaldıracaq. İnsanlar artıq reallıqdan qaçmağı dayandırmalıdır”, – Dimon Fortune tədbirində deyib.
Onun sözlərinə görə, AI bəzi vəzifələrdə “köməkçi pilot”, bəzi proseslərdə isə “zəhmət tələb edən işləri tamamilə əvəz edən alət” olacaq.
CNN-ə müsahibəsində isə Dimon bildirib:
“Əgər bu prosesləri düzgün idarə etsək, işçi sayı sabit qala və hətta arta da bilər”.
O həmçinin qeyd edir ki, artan kibertəhlükələr AI sahəsində yeni işlərin yaranmasına da səbəb ola bilər:
“Cinayətkarlar AI-dən istifadə edəcəklər. Biz isə kibertəhlükəsizlikdə daha da güclənmək üçün bu texnologiyadan istifadə etməliyik”.
David Solomon — "Goldman Sachs"ın baş direktoru
Solomonun ən dəqiq mövqeyi bu ilin əvvəlində yaydığı daxili memo ilə məlum olub. Sənəddə AI-nin səmərəliliyi artıracağı və bunun işə qəbul prosesini ləngidəcəyi bildirilirdi:
“Mümkün olduğu qədər işçi artımının qarşısını almalı və səmərəliliyə fokuslanmalıyıq”.
Bununla belə, Solomon deyir ki:
“Biz daha yüksək dəyər yaradan insanlara ehtiyac duyuruq və onlara sərmayə qoymağa imkanımız var”. O hesab edir ki, növbəti 10 ildə AI nəticəsində bəzi vəzifələr azalacaq, lakin yüksək dəyərli mütəxəssislərin sayı arta bilər. AI-nin ən tez təsir göstərəcəyi sahələrdən biri isə proqram təminatı inkişafı olacaq.
Ceyn Freyzer — "Citigroup"un baş direktoru
Freyzer AI-nin bank sektoruna geniş təsir edəcəyini düşünür. Onun 2023-cü ildə "LinkedIn"də yazdığı qeyddə deyilirdi:
“Qısa müddətdə generativ AI məhsuldarlığı kəskin artıracaq. Uzun müddətdə isə kod yazılmasından tutmuş müştəri xidmətinə qədər bankın bütün funksiyalarını dəyişə bilər”.
"Citigroup" artıq AI-nin əməliyyat təsirlərini görür:
1 milyon avtomatik kod yoxlaması, həftədə təxminən 100 min saatlıq iş gücünün qənaəti
Freyzer CNN-ə bildirib ki, AI qlobal səviyyədə ən azı 50% tətbiq edilmədiyi müddətdə kütləvi ixtisarlar baş verəcəyini düşünmür:
“Hələ orada deyilik və nə qədər sürətlə gedəcəyini bilmirik.”
Çarlis Şarf — "Wells Fargo"nun baş direktoru
"Wells Fargo" artıq 2019-dan bəri işçi sayını təxminən 25% azaldıb və "Scharf" bu tendensiyanın davam edəcəyini bildirir:
“Gələcəkdə daha az işçi ilə işləmək ehtimalı yüksəkdir... AI-nin işçiləri azaltmayacağını deyənlər reallığı doğru qiymətləndirmirlər.”
Şarfın sözlərinə görə, AI artıq mühəndislərin məhsuldarlığını 30–35% artırıb və yaxın illərdə hüquq, uyğunluq və çağrı mərkəzlərində də işçi ehtiyacını azalda bilər.
Brayan Moynihan — "Bank of America"nın baş direktoru
"Bank of America" minimum əməkhaqqını 25 dollar səviyyəsinə qaldırıb. Moynihan isə AI-nin bəzi şöbələri kiçiltməsinə baxmayaraq, əsas strategiyanın işçiləri yenidən təlimləndirmək olduğunu deyir:
“Əsas məsələ insanları yenidən yerləşdirmək və onlara yeni bacarıqlar qazandırmaqdır”.
Bankın AI virtual asistenti Erica, 2025-ci ilin noyabrında 1,4 milyard müştəri qarşılıqlı əlaqəsini avtomatlaşdırıb və bu, təqribən 11 min tam ştat ekvivalenti iş yükünü əvəz edib.

Руководители банков высоко оценивают революционную эффективность, которую искусственный интеллект (ИИ) может принести в рабочие процессы.
Однако главный вопрос заключается в следующем: что означает эта «эффективность» для сотрудников? Уменьшение числа рабочих мест или изменение модели труда?
Заявления о применении ИИ в мировом финансовом секторе вызывают серьёзный резонанс как в социальных сетях, так и на рынках. Планы банков по использованию генеративного искусственного интеллекта дают первое реальное представление о том, каким образом будет замещён человеческий труд. Многие из крупнейших коммерческих банков США работают с сотнями тысяч сотрудников, в общей сложности по сектору коммерческих банков под контролем FDIC эта цифра приближается к 2 миллионам. В число этих работников входят как кассиры, так и банкиры, совершающие крупные сделки, а также тысячи программистов, которые будут создавать системы искусственного интеллекта.
Для лучшего понимания темы представлены самые откровенные заявления руководителей ведущих банков по вопросу численности сотрудников в эпоху ИИ:
Джейми Даймон — генеральный директор «JPMorgan Chase»
В отличие от многих других CEO, Даймон прямо признаёт, что ИИ приведёт к исчезновению некоторых рабочих мест:
«ИИ уничтожит рабочие места. Люди должны перестать уходить от реальности», — заявил Даймон на мероприятии Fortune.
По его словам, ИИ будет в некоторых ролях выступать как «пилот-напарник», а в других — как инструмент, полностью заменяющий трудоёмкие процессы.
В интервью CNN Даймон отметил:
«Если мы правильно управим этими процессами, численность сотрудников может оставаться стабильной или даже расти».
Он также подчеркнул, что растущие киберугрозы могут способствовать появлению новых рабочих мест в области ИИ:
«Преступники будут использовать ИИ, а мы должны применять эти технологии для усиления кибербезопасности».
Дэвид Соломон — генеральный директор «Goldman Sachs»
Самая точная позиция Соломона известна из внутреннего меморандума, опубликованного в начале этого года. В документе говорилось, что ИИ повысит эффективность и замедлит процесс найма сотрудников:
«Мы должны максимально избегать роста численности персонала и сосредоточиться на эффективности».
Тем не менее Соломон подчёркивает:
«Нам нужны люди, создающие большую ценность, и мы готовы инвестировать в них». Он считает, что в следующие 10 лет некоторые позиции сократятся из-за ИИ, но количество высококвалифицированных специалистов может увеличиться. Одной из первых областей, на которые ИИ окажет влияние, станет разработка программного обеспечения.
Джин Фрейзер — генеральный директор «Citigroup»
Фрейзер считает, что ИИ окажет широкое воздействие на банковский сектор. В записке на LinkedIn в 2023 году он отметил:
«В краткосрочной перспективе генеративный ИИ резко повысит производительность. В долгосрочной перспективе он может изменить все функции банка — от написания кода до обслуживания клиентов».
«Citigroup» уже видит влияние ИИ на операции:
1 миллион автоматических проверок кода, что экономит около 100 тысяч рабочих часов в неделю
Фрейзер заявил CNN, что не ожидает массовых сокращений, пока ИИ не внедрён не менее чем на 50% на глобальном уровне:
«Мы ещё не там и не знаем, с какой скоростью это произойдёт».
Чарли Шарф — генеральный директор «Wells Fargo»
«Wells Fargo» с 2019 года сократил численность сотрудников примерно на 25%, и Шарф отмечает, что эта тенденция будет продолжаться:
«Вероятность работы с меньшим числом сотрудников в будущем очень высока… Те, кто утверждает, что ИИ не приведёт к сокращениям, неправильно оценивают реальность».
По словам Шарфа, ИИ уже повысил продуктивность инженеров на 30–35% и в ближайшие годы может снизить потребность в сотрудниках в сферах юридической поддержки, комплаенса и колл-центров.
Брайан Мойнихан — генеральный директор «Bank of America»
«Bank of America» поднял минимальную зарплату до 25 долларов в час. Мойнихан считает, что хотя ИИ приведёт к сокращению некоторых отделов, основная стратегия заключается в переподготовке сотрудников:
«Главное — перевести людей на новые позиции и обучить новым навыкам».
Виртуальный ассистент банка Erica к ноябрю 2025 года автоматизировал 1,4 миллиарда взаимодействий с клиентами, что соответствует примерно 11 тысячам эквивалентных полных ставок.