ABŞ-da yerləşən və depo-logistika sahəsində süni intellekt texnologiyaları üzrə ixtisaslaşan “Kargo” şirkəti B seriyası investisiya raundunda 42 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, cəlb edilən vəsait qlobal səviyyədə depo və logistika mərkəzlərində texnoloji qurğuların yerləşdirilməsi və real vaxt rejimində işləyən inventar məlumat infrastrukturunun genişləndirilməsi məqsədilə istifadə olunacaq.
2019-cu ildə Sem Luri tərəfindən təsis edilən “Kargo” depo və logistika mərkəzlərində yükləmə və boşaltma proseslərini süni intellekt və kompüterləşdirilmiş görmə texnologiyaları vasitəsilə avtomatlaşdırır. Şirkətin kamera və sensorlarla təchiz edilmiş “Kargo” qüllələri depolarda daxil olan və çıxan yükləri insan müdaxiləsi, əl sayımı və ya barkod oxunmasına ehtiyac olmadan avtomatik şəkildə tanıyır və qeydə alır.
Sistem göndərişləri irsaliyə (BOL) sənədi ilə müqayisə edir, çatışmayan, artıq və ya zədələnmiş məhsulları dərhal müəyyənləşdirir, vizual sübutlarla sənədləşdirir və bu məlumatları real vaxt rejimində müştərilərin inventar və logistika sistemlərinə ötürür. Eyni platforma çərçivəsində görüşlərin planlaşdırılması, sürücülərin qeydiyyatı, yükləmə qapılarının idarə olunması və işçi qüvvəsinin planlaşdırılması da inteqrasiya olunmuş şəkildə həyata keçirilir.
Bundan əlavə, şirkət tərəfindən hazırlanmış “Kargo Intelligence” platforması fakturalaşma, zərər və etirazların idarə olunması, maliyyə uzlaşmaları və müştəri xidmətləri kimi arxa ofis proseslərini avtomatlaşdıraraq təchizat zəncirlərində səmərəlilik, dəqiqlik və şəffaflıq təmin edir.
Bütün xəbərlərBakıda müəllimlər 1088 manat maaş alırlar - RƏSMİ
26.12.2025“Meqa Sığorta”nın sığorta yığımlarında 2 milyonluq itki
26.12.2025Məhkəmə hakiminin fəaliyyətinə xitam verildi
26.12.2025Prezident bu idmançılara ev verdi - FOTOLAR
26.12.2025Bu sığorta növləri şirkətlərə çox qazandırıb - SİYAHI
26.12.2025İlham Əliyev 2025-ci ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasimdə iştirak edib - YENİLƏNİB

Американский стартап Kargo, специализирующийся на применении технологий искусственного интеллекта в сфере складской логистики, привлёк 42 млн долларов инвестиций в рамках раунда финансирования серии B.
Как сообщает Valyuta.az, привлечённые средства будут направлены на размещение технологического оборудования в складских и логистических центрах по всему миру, а также на расширение инфраструктуры инвентарных данных, работающей в режиме реального времени.
Компания Kargo была основана в 2019 году Сэмом Лури и занимается автоматизацией процессов погрузки и разгрузки на складах и логистических хабах с использованием искусственного интеллекта и технологий компьютерного зрения. Оснащённые камерами и датчиками башни Kargo автоматически распознают и фиксируют входящие и исходящие грузы без участия человека, ручного пересчёта или считывания штрихкодов.
Система сопоставляет отправления с транспортными накладными (BOL), оперативно выявляет недостающие, избыточные или повреждённые товары, документирует их с помощью визуальных доказательств и передаёт данные в режиме реального времени в инвентарные и логистические системы клиентов. В рамках той же платформы интегрированы планирование встреч, регистрация водителей, управление погрузочными воротами и планирование рабочей силы.
Кроме того, разработанная компанией платформа Kargo Intelligence автоматизирует бэк-офисные процессы, включая выставление счетов, управление ущербом и претензиями, финансовые сверки и клиентский сервис, обеспечивая более высокую эффективность, точность и прозрачность цепочек поставок.