Bir sıra Avropa ölkələrində olduğu kimi, sürüşkən iş rejiminə keçid məsələsi ciddi şəkildə nəzərdən keçirilməlidir. Məsələn, bəzi ölkələrdə iş saatları səhər 7:00-da başlayıb, 16:00-da başa çatır. Bəzi sektorlar isə bazar günü fəaliyyət göstərməklə daha çevik vətəndaş müraciətlərini qəbul edə bilirlər. Banklar və digər xidmət sahələri bu modelə uyğunlaşdırıla bilər.
Bunu Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında depuata Fazil Mustafa bildirib.
Deputat şəhərdəki tıxac probleminə diqqət çəkib.
Son günlərdə yayımlanan bir reportajda bir dövlət qulluqçusu belə demişdi: “8 saat rəsmi işdə, 4 saat isə tıxacda vaxt keçirirəm.” Bu təkcə fərdi narahatlıq deyil, ümumilikdə iş məhsuldarlığına və həyat keyfiyyətinə mənfi təsir göstərən ciddi problemdir. İnsanlar bəzən işə çatmaq üçün 2 saat əvvəl evdən çıxmalı, eyni müddətdə də evə qayıtmalıdır. Bu baxımdan təklif edirəm ki, əgər vətəndaşın iş yerinə çatmaq üçün yolda sərf etdiyi vaxt 2 saatı keçirsə, ona işdən 1 saat əvvəl çıxmaq imkanı verilsin. Bu yanaşma vətəndaşın işə daha enerjili gəlməsinə, keyfiyyətli xidmət göstərməsinə və ümumilikdə dövlət sektorunda məhsuldarlığın artmasına səbəb olacaq".
Fazil Mustafa tıxac probleminin birdən-birə həll edilə bilməyəcəyini sözlərinə əlavə edib.
"Amma avtobus hərəkətinin təkmilləşdirilməsi, marşrutların optimallaşdırılması və digər nəqliyyat tədbirləri ilə paralel olaraq, insanlara dəstək məqsədilə dövlət qurumlarında çalışanların vəziyyətini yüngülləşdirəcək addımlar atılmalıdır”.

Переход на гибкий режим работы, как это практикуется в ряде европейских стран, должен быть всерьёз рассмотрен. К примеру, в некоторых государствах рабочий день начинается в 7:00 и завершается в 16:00. Отдельные сферы функционируют и по воскресеньям, что позволяет более оперативно принимать обращения граждан. Банковский сектор и другие сферы услуг также могут быть адаптированы к данной модели.
С таким предложением выступил депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Депутат обратил внимание на проблему дорожных заторов в городе.
По его словам, в одном из недавно вышедших репортажей государственный служащий отметил: «8 часов я провожу на официальной работе, ещё 4 часа — в пробках». Речь идёт не о частном неудобстве, а о серьёзной проблеме, которая в целом негативно влияет на производительность труда и качество жизни. Нередко гражданам приходится выходить из дома за два часа до начала рабочего дня и столько же времени тратить на дорогу обратно. В этой связи Фазиль Мустафа предложил предоставить сотрудникам возможность покидать рабочее место на один час раньше, если время, затрачиваемое ими на дорогу до работы, превышает два часа. Такой подход, по его мнению, позволит работникам приходить на службу более энергичными, оказывать качественные услуги и в целом повысит эффективность государственного сектора.
Депутат также подчеркнул, что проблему заторов невозможно решить одномоментно.
«Однако параллельно с улучшением автобусного движения, оптимизацией маршрутов и реализацией других транспортных мер необходимо предпринимать шаги, которые облегчат положение сотрудников государственных учреждений и окажут им поддержку», — добавил он.